ARTICLE AD
Kaos s carinami, ki jih uvaja, potem prelaga, spet aktivira, pa »zamrzuje,« delno oprošča in za druge zvišuje ameriški don, se nadaljuje tudi čez vikend, ko bi sicer pričakovali, da bo večinoma igral golf. Verjetno pa vse zanima, kaj bi se zgodilo s cenami, če bi zvišane carine obstale, in česa se moramo bati na tej strani Atlantika.
Zadnja novica – vsaj času pisanja, kdo ve, kaj se še lahko spremeni do objave -, je oprostitev carin za izdelke zabavne elektronike, ki v ZDA prihajajo s Kitajske. Za blago od tam sicer po novem velja kar 145-odstotna stopnja dodatnih dajatev. Vse bolj je očitno, da je to početje namenjeno predvsem »zasebnim« namenom, interesi države so za vladajoče drugotnega pomena, poleg povsem staromodnega pogleda na svet (iz predprejšnjega stoletja). Divje padanje borznih tečajev in njihova vnovična rast omogoča lepe zaslužke ozkemu krogu z notranjimi informacijami (okoriščanje s slednjimi je kakopak klasificirano kot gospodarski kriminal). Direktorji korporacij se hodijo priklanjat muhastemu odločevalcu in ga prosjačit (z milijonskimi denarnimi »prispevki«) za znižanje in oprostitev carin. Kar njemu seveda izredno godi. Kako dolgo se bo to še nadaljevalo in do česa bo pripeljalo, ne znam ugibati, kolateralna škoda takega vladanja pa je poslabšana gospodarska slika vsepovsod in upad blagostanja nemočnih množic. Medtem ko so podjetja v popolni negotovosti in nemilosti človeka, ki zdajle lahko uvede trikrat višje carine, jih zvečer zniža ali ukine, nekatere oprosti in drugih ne, jutri pa ta cikel ponovi.
Za koliko bi se zvišale cene v ZDA, so že bili vidni prvi indici. Kajti to je neizbežna posledica višjih carin. Teh seveda ne plačujejo države, »proti« katerim so uvedene, ampak najprej uvozniki posameznih dobrin, nato pa skozi višje cene izdelkov končni kupci teh. Podjetje Framework, ki proizvaja istoimenske prenosnike, je pred dnevi objavilo 10-odstotno podražitev, nato pa jo uro kasneje preklicalo, ko je prišel 90-dnevni »moratorji« na carine za vse, razen Kitajske (kot kaže, prenosnikov ne uvažajo od tam).
Še bolj poveden je primer pametne ure Oneplus Watch 3. Tej so zaradi bizarne napake pri izdelavi (na spodnji strani ohišja je pisalo Meda in China namesto Made in China) preložili začetek prodaje, da so lahko v tovarni izdelali nove »pokrovčke.« S tem pa so zamudili pravi trenutek (razen, če zdaj ura sodi med izjeme) in zadeva je nato prišla v prodajo s ceno 500 dolarjev namesto prvotno napovedanih 330 dolarjev. Podjetje podražitve ni komentiralo, vendar je zvišanje carin edina možna razlaga za tako drastično razliko, ki bi napravo postavilo v povsem nekonkurenčen položaj (dokler še drugi ne bi dvignili cen iz istega razloga). Youtuberski kanal Just Josh je med tem objavil, da so prenosnik Razer, ki je bil s Kitajske na poti k njim na testiranje, na meji preprosto obrnili nazaj k pošiljatelju, saj verjetno nekdo ni bil pripravljen plačati novih, bistveno višjih dajatev. Če se ta zviša za denimo 20 odstotkov, ni nujno, da bo tudi cena izdelka na koncu toliko dražja, kajti uvozna dajatev se plača na ceno, ki še ne vsebuje marž, davka na dodano vrednost in verjetno še česa. A po drugi strani vendarle vpliva na celotno verigo, kajti nihče se ne bo odrekel svoje »procentu« zaslužka. Pri električnih avtomobilih smo sicer v zadnjih mesecih, odkar v Evropski uniji veljajo dodatne carine pri uvozu s Kitajske videli, da proizvajalci lahko nekaj časa »preživijo« z nespremenjenimi cenami, a so nekateri, denimo Cupra že javno govorili, da tega dolgo ne bodo mogli početi (glavni izvršni direktor je sicer nekaj dni po teh izjavah nepričakovano odstopil). Toda če pri 20-odstotnih carinah podjetja še zdržijo z minimalnim, denimo 5- ali 10-odstotnim zvišanjem cen, je pri več kot 100-odstotnih malo možnosti, da se izdelki ne podražijo vsaj za polovico.
V Evropi, če bi kot protiukrep dejansko uvedli carine na ameriško blago, to vsaj pri zabavni elektroniki ne bi imelo dosti vpliva. Zelo malo ali nič tovrstnih izdelkov prihaja iz ZDA. Seveda pa je nemogoče vedeti, kako bi podjetja prilagodila strategije. Že doslej je bilo več kot očitno, da so enaki izdelki tukaj dražji kot v Ameriki. Ni nemogoče, da bi jih v prihodnje še bolj »sofinancirali« na stari celini.
Naslovna ilustracija: DepositPhotos
The post NEDELJSKI NASVET: Dopoldne carine, popoldne ni carin, zvečer … appeared first on Tehnozvezdje.