ARTICLE AD
Nekje med visoko travo na robu domžalskega gozda mirno leži srnjaček. Komaj opazen, brez vonja in gibanja. Mati ga je pustila samega ne zato, ker bi ga zapustila, temveč zato, ker ve, da je tako najbolj varen. A prav v tistem trenutku se za srnjačka lahko življenje konča, če mimo pride človek, ki ne razume zakonitosti narave.
Pomlad je za prostoživeče živali čas novega življenja, obenem pa tudi obdobje največjih nevarnosti. Narava je v tem času izjemno občutljiva in vsiljivi posegi človeka, čeprav pogosto nenamerni, lahko povzročijo nepopravljive posledice.
»V tem obdobju se divjad razmnožuje, srne polegajo mladiče, medvedi odganjajo lanske potomce, ptice gnezdijo. Vse živali potrebujejo mir in varnost,« opozarja Sašo Marjanovič, predsednik Lovske družine Domžale. »Vsaka nespoštljiva prisotnost človeka, pomeni stres za živali. Lahko jih požene v beg, oddalji od mladičev ali ogrozi njihovo življenje.«

Psa na povodec!
»Pse imejmo vedno na povodcu. Prosto spuščeni psi lahko preganjajo divjad, jo poškodujejo ali celo povzročijo smrt mladičev, ki niso sposobni bega,« opozarja predsednik Lovske družine Domžale. Pes, ki naleti na večjo žival, kot je denimo medved, se praviloma prestraši in pobegne, pogosto nazaj k lastniku in tako pripelje nevarnost naravnost do njega.
»Nekateri sprehajalci podcenjujejo, kako pomembno je, da je pes v naravi pod nadzorom. Ni dovolj, da je ‘blizu’, mora biti na povodcu,« poudarja.

Srnjad in košnja
Največja tiha grožnja pomladi pa prihaja s travnikov. Srne pogosto polegajo mladiče ravno tam, kjer čez nekaj dni že brni kosilnica. Mladič se v visoki travi ne premakne, saj mu tako narekuje nagon. Zato ga kosilnice pogosto ne zaznajo pravočasno.
»Če ne ukrepamo lahko pride do tragičnih posledic. Mladiči poginejo, travniki pa so okuženi z živalskim tkivom in tako krma postane nevarna za živino. Zato vedno bolj poudarjamo pomen predhodnega pregleda travnikov,« pojasnjuje Sašo Marjanovič.

Ne dotikaj se me – moja mama je blizu!
Če sprehajalec naleti na osamljenega mladiča srne, je njegov prvi odziv pogosto sočutje in želja pomagati. A že en dotik lahko pomeni smrt za mladiča. »Ko se mladiča dotaknemo z golimi rokami, nanj prenesemo človeški vonj in ga srna, zato morda ne bo več sprejela,« opozarja Marjanovič. »Najbolj prav je, da se umaknemo in mladiča pustimo pri miru. Narava ve, kaj dela.«

Ko narava potrebuje prostor
»Vsak od nas mora razumeti, da narava spomladi ni prostor za hrup, dirkanje ali radovednost brez meja. Je čas, ko je tišina največja gesta spoštovanja. Če jo razumemo, bo tudi narava znala odgovoriti z ravnotežjem, zdravjem in lepoto,« sklene.
Spomladanski gozd ni samo prostor za rekreacijo ampak je tudi dom številnih bitij, ki zdaj najbolj potrebujejo mir. Pokažimo, da znamo biti gostje, ne vsiljivci!
The post »Ne dotikaj se me, moja mama je blizu« – pomlad v naravi zahteva spoštovanje! appeared first on domžalec.si.