ARTICLE AD
VATIKAN – Na prvi pogled zadržan, skoraj plašen mož iz Chicaga. A tisti, ki so ga spoznali od blizu, pravijo, da novi papež Leon XIV. s svojo toplino, dostojanstvom in smislom za humor že dolgo uteleša tisto, kar bi si mnogi želeli od voditelja Katoliške cerkve.
»Ko govori, tiho govori. A vsak stavek nosi težo. In nikoli te ne pusti ravnodušnega,« pove Mark Francis, stari prijatelj in sošolec iz semeniških časov, ki novega papeža pozna že skoraj petdeset let. V Rimu sta delila stanovanje, skupaj molila in dolge ure razpravljala o prihodnosti Cerkve. »Imel je sposobnost, da razume, kaj se skriva za tvojimi besedami. Vedno je poslušal – res poslušal.«
Človek ljudem, ne avtoriteta
Robert Prevost – zdaj Leon XIV. – nikoli ni stremel k visokim položajem. »Ne zdi se mi, da bi bil kdajkoli navdušen nad idejo oblasti. Bil je navdušen nad ljudmi,« pravi sestra María Celeste iz Lurde, ki je z njim sodelovala v misijonski skupnosti v Chiclayu. »Naša kuhinja je bila polna otrok, migrantov, ostarelih. Robert je vsakemu od njih znal nameniti besedo – včasih tiho, včasih šaljivo, a vedno človeško.«
Po njenih besedah je novi papež vsakodnevno obiskoval barake ob robu mesta, kjer je spoznaval zgodbe, ki jih cerkvene strukture pogosto ne slišijo. »Njegova maša ni bila predstava. Bila je bližina. Zato so ga ljudje vzljubili,« doda sestra María.
I announce to you a great joy;
we have a Pope:
The Most Eminent and Most Reverend Lord,
Lord Robert Francis
Cardinal of the Holy Roman Church Prevost
who has taken the name Leo XIV.
Cardinal Protodeacon Dominique Mamberti announces that the Cardinals have elected Cardinal Robert… pic.twitter.com/u3lDDlk1L4
Učitelj v časih tišine
Ko je leta 2023 postal prefekt Dikasterija za škofe, se je v Vatikanu o njem govorilo kot o »tihem delavcu«. Medtem ko so drugi kardinali gostovali v intervjujih, je Prevost raje sedel za mizo, pregledoval dosjeje, molil in izbiral škofe – pogosto med tistimi, ki so znali delati z ljudmi. Ni iskal karieristov, temveč pastirje z vonjem po ovcah, kot bi dejal Frančišek.
Jesus Leon Angeles, koordinatorka katoliške skupnosti v Chiclayu, pravi: »Za nas ni bil škof. Bil je Robert. In čeprav zdaj nosi belo sutano, bo zame vedno človek, ki se je ustavil na ulici in vprašal: Kako si danes?«
Dodaja, da se je še posebej zavzel za migrante iz Venezuele. »Ko je vlada zaprla centre za pomoč, jih je odprl kar v prostorih škofije. Ni čakal navodil od zgoraj – vedel je, kaj je prav.«
Človek z vseh celin
Prevost, rojen v Chicagu v družini z irskimi in francoskimi koreninami, je svoje življenje razporedil med Ameriko, Južno Ameriko, Evropo in Afriko. Govori kar pet jezikov, a najraje, pravi njegov prijatelj p. Javier iz Brazilije, »govori v jeziku tišine in prisotnosti«.
»Ko je obiskal naš samostan, je spal v isti sobi kot mi. Zjutraj je pomagal pomivati posodo. In zvečer je igral kitaro s študenti. Nihče ni vedel, da sedi med njimi bodoči papež,« pravi Javier in se nasmehne. »Tudi sam tega verjetno ni vedel.«
Nepričakovan, a smiseln izbor
Za mnoge v Vatikanu je bil izbor Leona XIV. presenečenje. A za tiste, ki ga poznajo, je bila odločitev konklava logična. »Ko iščeš človeka, ki bo nadaljeval Frančiškovo pot bližine, usmiljenja in skromnosti – ne moreš izbrati boljšega,« pove s. María Celeste.
Ime Leon XIV. si je izbral po papežu Leonu XIII., znanem po družbeni encikliki Rerum Novarum, ki je orisala pravice delavcev in dolžnosti države do najrevnejših. »Mislim, da s tem imenom daje zelo jasen signal – gre za papeža, ki bo nadaljeval usmeritev socialne pravičnosti,« razlaga teolog Antonio Sarto.
»Zna poslušati«
Besede, ki jih je več sogovornikov uporabilo skoraj dobesedno, so: »zna poslušati«. To ni fraza, temveč temelj njegovega značaja. Ko so ga vprašali, kaj ga je vodilo v misijone, je odgovoril: »Želja po tem, da slišim, ne samo učim.«
Ko se je vrnil v Rim, ni več iskal visokih položajev. A Frančišek ga je opazil in poklical bliže. »Tako deluje milost,« je nekoč dejal Prevost, zdaj Leon XIV.

Prvi papež iz ZDA, a svetovljan
V ZDA, kjer se Cerkev pogosto bori z lastno polarizacijo, je izbira ameriškega papeža povzročila burne odzive. Bivši predsednik Donald Trump mu je že čestital, a Leon XIV. ostaja previden. V eni redkih izjav je dejal: »Ne predstavljam Amerike. Predstavljam Cerkev.«
»Ne pričakujte bleščečega pontifikata. Pričakujte prazen sedež poleg brezdomca. Pričakujte premišljene besede v času vojne. In pričakujte tišino, ko bo treba poslušati svet,« je zapisal eden od vatikanskih novinarjev na družbenih omrežjih.

Morda je res, da novi papež ne bo iskal kamere. A kamere bodo iskale njega – ker svet že dolgo ni hrepenel po glasnem voditelju, temveč po takem, ki zna biti tiho – in ob tem videti druge.
Pripravil: N. Z.
Vir: HINA, Reuters, Vatican News
The post Ne boste verjeli, kaj pravijo tisti, ki so z novim papežem živeli in delali first appeared on NaDlani.si.