Ne bojte se futona

5 hours ago 3
ARTICLE AD

Ko slišite besedo futon, morda pomislite na poceni kos pohištva, ki ima svoje mesto le v študentskih stanovanjih in na katerem oseba starejša od 30 let ne more udobno spati. Toda poglejmo si znamenito samurajsko ležišče pobliže. Ugotovili boste, da se ga ni treba niti malo bati, prav nasprotno.

Od kod izvira?

Njegovi začetki segajo v 17. stoletje na Japonskem. Takrat je bil futon preprosto tanka vzmetnica, ki so jo vsak večer razgrnili na tla in zjutraj zaradi varčevanja s prostorom pospravili nazaj v omaro. Z domov premožnih Japoncev se je postopoma razširil med revnejše sloje in nato tudi po svetu.

Kot vse, je tudi futon prešel svojo evolucijo. Tradicionalna tanka ležišča so na voljo še danes, vendar je veliko bolj priljubljen sodobni futon s širšim ležiščem, ki je položen na leseno ogrodje ali v okvir.

Po zgledu japonskega minimalizma

Preprosta zasnova brez nepotrebnih okraskov, naravni materiali, večnamenskost in odprt prostor – vse to futon brezhibno izpolnjuje. Če ste ljubitelj estetike Daljnega vzhoda, je to popolna izbira za vas. Če si želite opremiti spalnico ali dnevno sobo v japonskem slogu, upoštevajte ta pravila:

  • Oken ne zakrivajte s težkimi zavesami, ampak pustite, da skozenj vstopa naravna svetloba. Svetel prostor je videti večji.
  • Prostor opremite s sobnimi rastlinami. Dvakrat premislite o vsakem dodatnem kosu pohištva, ki bi ga želeli dodati v sobo. Vse kar postavite v prostor ali obesite na steno, mora imeti svoje mesto in namen. Vse kar je dodatnega, moti koncept sobe kot mirnega zatočišča.
  • Ne pretiravajte z dekorjem in se držite svetlih, naravnih barv. Bela barva, ki se najpogosteje uporablja vizualno poveča prostor, poleg tega pa deluje pomirjujoče.

Futon in ekologija

Čeprav je danes na trgu mogoče najti sodobne futone z ležišči iz sintetične spominske pene, zagovorniki tradicionalnega futona med drugim prisegajo na tradicionalno, okolju prijazno proizvodnjo. Futoni so izdelani iz trajnih in biološko razgradljivih materialov, kot so kokosovo vlakno, volna, bombaž ali lan in so položeni na lesene okvirje. Zaradi ročne izdelave je mogoče ležišče po potrebi ponovno napolniti in popraviti.

Če ste okoljsko ozaveščena oseba vendar vam subtilna konstrukcija klasičnega futona ni všeč, so na voljo tudi tako imenovane futonske postelje z nogami ali brez njih ter v masivnejši izvedbi, pri čemer ohranijo tradicionalno estetiko in funkcionalnost.

Duhovni pomen

Futon ni le običajen kos pohištva, izhaja namreč iz naukov Daljnega vzhoda. Njegov nizki ali povsem manjkajoči okvir ima korenine v filozofiji šintoizma, prvotne japonske religije, ki temelji na tradiciji in globokem spoštovanju narave. Praktiki izhajajo iz teorije, da je spanec blizu tal, torej blizu zemlje, tisto kar vas pripelje do povezave z naravo.

V minimalistični konstrukciji futona lahko opazimo tudi vplive zen budizma. Ta filozofija temelji na predpostavki, da lahko le čisti in urejeni um doseže notranji mir. Da bi dosegli takšno stanje, pa je treba najprej očistiti svoje okolje in se ne obdajati z stvarmi, ki jih za življenje nujno ne potrebujemo. Zen budizem vključuje tudi uporabo naravnih materialov in že omenjenih svetlih barv, ki naj bi v prostoru ustvarile mir in harmonijo.

Če povzamemo, futon ni poceni kavč za mlade. Je kos pohištva z dušo, ki bo v vaš dom vnesel čar in vzdušje Daljnega vzhoda in se ga vsekakor ni treba bati!

PR

The post Ne bojte se futona appeared first on Lokalec.si.

Read Entire Article