ARTICLE AD
Lepi spomladanski dnevi na ceste znova privabljajo številne motoriste. Preden se odpravijo na pot, jim tudi mariborski policisti svetujejo, da se pripravijo na novo sezono, kot se nanjo pripravljajo tudi policisti, ki so danes pilili prve zavoje na poligonu.
Mariborski policisti opozarjajo motoriste, naj bodo še posebej pri prvih kilometrih izjemno previdni. Spomladi, na začetku motoristične sezone, je namreč asfaltna površina še vedno hladna in ne omogoča optimalne oprijemljivosti pnevmatik, zaradi zime pa je lahko na vozišču veliko udarnih jam in peska od zimskega posipa. Motoristi naj se zavedajo, da njihove sposobnosti obvladovanja motornega kolesa najverjetneje še niso tako dobre kot ob koncu prejšnje sezone. Preden se odpravijo zdoma, pa naj ne pozabijo tudi na tehnično pripravo in pregled motorja in seveda ustrezno zaščitno opremo, je opozoril Borut Drevenšek, policist-motorist inštruktor na PPP Maribor.
Razmere na cesti niso idealne
Asfalt je še vedno hladen, sploh v zalednih predelih, na cestah v gozdovih, ob drevoredih in podobnih predelih je na cesti lahko še vedno veliko listja, peska na vozišču, kar lahko zelo vpliva na vožnjo, zato Drevenšek še enkrat poziva, da naj motoristi in tudi ostali vozniki prilagodijo hitrost., naj predvidevajo vnaprej in s tem preprečijo kritične situacije. Pravzaprav naj poskrbijo, da do kritičnih situacij sploh ne pride.
Na poligonih je treba opraviti različne vaje
Mariborski policisti in pripadniki slovenske vojske so danes pokazali nekaj vaj na poligonu na Darsovi postaji AC v Zgornji Hajdini. Postavili so takšen poligon, kot mora biti po programu, pri tem pa pokazali še dve novi vaji. Priporočljivo je, da vsaj na takih poligonih motoristi oziroma vozniki motornih koles pred ponovno vključitvijo v promet opravijo vaje iz celotnega programa.
Postopna priprava in treningi za vključevanje v promet
Pozorni naj bodo na to, da so nekaj mesecev mirovali. Jeseni so večinoma pospravili motorna kolesa. zato je treba zlagoma na motor, z obilico priprav, treningov. Ukvarjajo se naj z boljšo samoprepoznavo kritičnih situacij. Pravzaprav morajo vsi udeleženci v prometu stremeti k temu, da bo udeležba vsakega posameznika varna z mislijo, da se varno vrne domov.
Priporočljiva udeležba delavnic že pred sezono ali med njo
Vse motoriste, ki že nestrpno čakajo na prve kilometre, policisti vabijo, da se pred začetkom sezone udeležijo delavnic in se tako ustrezno pripravijo na varno vožnjo z motorjem. Seznam delavnic je objavljen tudi na spletnih straneh policije. Drevenšek pa povzema, da se že vidi učinkovitost udeležbe na delavnicah prejšnjih let. A znanje je treba obnavljati, prav tako se sproti pripravljati na vožnje. Na delavnicah se namreč izmenja mnenja, lahko se postavlja vprašanja. S pripravo se zagotovo zmanjša število žrtev na slvoenskih cestah, kjer sicer stremijo k temu, da žrtev sploh ne bi bilo.
Nekaj statističnih poudarkov za območje PU Maribor
– Splošno stanje prometne varnosti je bilo na območju PU Maribor v letu 2024 bolj ugodno kot v letu 2023. V letu 2024 smo obravnavali 3.594 (3.675) ali 2 % manj prometnih nesreč, od tega 12 (14) prometnih nesreč s smrtnim izidom, 112 (112) ali enako število prometnih nesreč s hudimi telesnimi poškodbami, 831 (852) ali 2 % manj prometnih nesreč z lahkimi telesnimi poškodbami in 2.638 (2.697) ali 2 % manj z materialno škodo. V teh prometnih nesrečah je 13 (15) udeležencev umrlo, 119 (121) ali 2 % več je bilo hudo telesno poškodovanih in 1.072 (1.105) ali 3 % manj lahko telesno poškodovanih.
– Nekoliko slabša, v smislu splošnega stanja prometne varnosti, je bila prometna varnost voznikov motornih koles in mopedov v letu 2024, ki se je odražala v večjem številu vseh prometnih nesreč, in večjem številu mrtvih ter hudo telesno poškodovanih. V letu 2024 je bilo lažje telesno poškodovanih 54 (53) voznikov motornih koles, 16 (15) je bilo huje telesno poškodovanih, štirje (3) so umrli.
– Najpogostejša vzroka prometnih nesreč motoristov: neprilagojena hitrost in neupoštevanje prednosti, v 55% so bili vozniki motornih koles povzročitelji nesreč (v 68 % vozniki mopedov).
– Največ prometnih nesreč motoristov se je zgodilo v avgustu (21), ob sobotah (20) in dopoldne (med 9. in 11.59) ter popoldne (16.00 – 17.59).
– delež in povprečna stopnja alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč (motoristov): 11%, 1.43 g/kg alkohola (v letu 2023 pa 1,19 g/kg), delež alkoholiziranih povzročiteljev vseh prometnih nesreč v letu 2024 je sicer znašal 9,9 %.
The post Nasveti za motoriste: Brez priprav nikakor ne na motor appeared first on Lokalec.si.