ARTICLE AD BOX
Črni petek, to je zadnji petek v novembru, ki velja v ZDA za začetek božične nakupovalne sezone in obdobje popustov, je razprodaje prinesel tudi v naše kraje. Mali trgovci, s katerimi smo se pogovorili, pa nad njim niso posebno navdušeni. Nekateri sicer sodelujejo pri teh razprodajah, a le za krajše obdobje. Drugi obdržijo običajne cene in raje počakajo na sezonske, bolj tradicionalne popuste.
»Medtem ko na spletu črni petek traja tudi mesec dni, so v fizičnih trgovinah popusti omejeni in trajajo denimo tri dni oziroma en vikend. Vsekakor so pri nas v tem obdobju akcijske ponudbe tudi manjše, če jih primerjamo s sezonskimi razprodajami,« je o črnem petku, ki bo letos 29. novembra, dejala Mirjam Malalan, podjetnica in predsednica sekcije trgovine na drobno pri Slovenskem deželnem gospodarskem združenju (SDGZ). »Pri nas črni petek tudi ni še zelo razširjen. Kdor si to želi, lahko pristopi k razprodaji. Je torej priložnost, ki jo lahko izkoristimo, da pred koncem leta izpraznimo skladišče,« je še dodala podjetnica.
Lani je črni petek množično spodbudil italijanske kupce, ki so ravno v tem obdobju za najrazličnejše predmete porabili kar štiri milijarde evrov. Največ zanimanja je bilo takrat za tehnološke in elektronske izdelke, kot so pametni telefoni, računalniki in mali gospodinjski aparati. »Kaže, da je letos zanimanje kupcev spet usmerjeno v elektrotehniko, pa tudi v drugo blago,« meni Mirjam Malalan, ki pa dodaja, da so razprodaje ob črnem petku bolj običajne v spletnih in velikih trgovinah kot pa v manjših prodajalnah. Čeprav je tudi letos zanimanje za nakup teh izdelkov s popustom visoko, so se čisto na vrhu seznama nakupovalnih želja (po podatkih javnomnenjske raziskave tržaške družbe SWG) znašla oblačila, obutev in okrasni izdelki. Sledi pa oprema za dom. V primerjavi z letom 2023 je tudi naraslo število ljudi, ki je za SWG izjavilo, da bo ob črnem petku po vsej verjetnosti odštelo več kot 200 evrov.
Več v današnjem (sredinem) Primorskem dnevniku.