ARTICLE AD
Za optimalne rezultate je ključna pravilna uporaba mikrovalovnih pečic in uporaba posod, ki jih priporočajo strokovnjaki.
Ko gre za hitro kuhanje in porabo čim manj energije, so mikrovalovne pečice postale najboljše zaveznice v naših kuhinjah, saj so hitre, učinkovite, enostavne za uporabo in na splošno varne.
Vendar pa obstajajo tudi takšni, ki dvomijo o tej varnosti zaradi njihovega posebnega načina segrevanja hrane in opozarjajo na nekatere omejitve glede vrste dodatkov, ki jih lahko ali ne smemo vgraditi vanje.
Kaj je resnica, ali so mikrovalovne pečice res varne za naše zdravje in ali na kakršen koli način kvarijo hrano, ki jo damo vanje? Poglejmo, kaj pravi znanost.
Mikrovalovne pečice in varnost hrane: kaj pravi znanost
Mikrovalovne pečice delujejo z neionizirajočim elektromagnetnim sevanjem s frekvenco 2450 MHz, ki lahko vzbudi molekule vode, ki vibrirajo in tako ustvarjajo toploto, ki jo iščemo pri kuhanju.
Vendar to sevanje v nasprotju z ionizirajočim sevanjem, kot so ultravijolični ali rentgenski žarki, ki se uporabljajo v medicini, ne more razbiti kemičnih vezi molekul, zato ne more poškodovati DNK in drugih celic, zato je mikrovalovno sevanje varno.Z drugimi besedami, mikrovalovi nimajo dovolj energije, da bi razbili kemične vezi v živilih, zato je njihovo segrevanje ali odmrzovanje popolnoma varno.
Torej mikrovalovi ne uničijo hranilnih snovi v hrani? Izpostavljenost visokim temperaturam lahko povzroči izgubo hranilnih snovi v hrani, vendar to velja za vse oblike kuhanja, ne glede na to, ali gre za mikrovalovno pečico, plinski ogenj, štedilnik itd.
Vendar pa so nekatere študije pokazale, da je morda celo nasprotno. To pomeni, da je izguba hranilnih snovi pri živilih, pripravljenih v mikrovalovni pečici, manjša kot pri živilih, pripravljenih na druge načine. Zakaj je temu tako? Zato, ker se kuhajo hitreje in ne tako agresivno, saj so izpostavljene intenzivni vročini.
V tej študiji iz leta 2020 so na primer primerjali hranilne vrednosti zamrznjenega gotovega obroka, pripravljenega v mikrovalovni pečici, in istega obroka, pripravljenega v običajni pečici. Raziskovalci so ugotovili, da je bila edina razlika med obema obrokoma ta, da je mikrovalovna pečica ohranila „nekoliko“ več vitamina C.
Ta druga študija iz leta 2019 o izgubi hranilnih snovi iz našega priljubljenega brokolija v mikrovalovni pečici je pokazala, da krajši čas kuhanja (približno ena minuta) ni ogrozil hranilne vrednosti živila. Kuhanje v pari in mikrovalovni pečici bi lahko celo povečalo vsebnost večine flavonoidov, spojin, povezanih z zmanjšanim tveganjem za bolezni srca.
Torej kuhanje ali segrevanje hrane v mikrovalovni pečici ne predstavlja tveganja? Ključno je, da jo uporabljate pravilno. Čeprav Svetovna zdravstvena organizacija pravi, da je uporaba mikrovalov za segrevanje hrane varna, pa opozarja, da lahko pride do neenakomernega kuhanja, če mikrovalovna energija ne prodre dobro skozi debelejše kose hrane, kar predstavlja tveganje za zdravje, saj živila niso dovolj segreta, da bi uničila potencialno nevarne mikroorganizme.
Pazite na plastiko
Poleg tega je treba zaradi edinstvenega načina delovanja uporabljati posode, ki so varne za mikrovalovne pečice, in se izogibati predmetom, ki vsebujejo nalepke, nalepke ali okrasne plastične prevleke, saj se te lahko s toploto odlepijo in ustvarijo delce, ki se prilepijo na hrano. To lahko predstavlja veliko tveganje za zdravje, kot je v intervjuju za La Voz de Galicia poudaril Dr. Nicolás Olea, strokovnjak za povezavo med endokrinimi motilci in zdravjem.
Po besedah tega zdravnika uporaba plastike v kuhinji na splošno predstavlja tveganje, zato predlaga, da jo nadomestimo z materiali, kot so keramika, steklo ali železo. Ko gre za mikrovalovne pečice, se je treba izogibati segrevanju hrane v plastičnih posodah, saj se pri segrevanju lahko sproščajo kemične spojine iz plastike.
V zvezi s tem svetuje „zamenjavo plastičnih skodelic s steklenimi in če je pokrovček plastičen, ga je treba pri segrevanju v mikrovalovni pečici odstraniti in nadomestiti z obrnjenim krožnikom“.
Razlog za to je, da plastika vsebuje monomere in dodatke, ki ji dajejo različne lastnosti, vendar se te spojine pri segrevanju lažje sproščajo. Zato plastičnih posod ne smete uporabljati v mikrovalovni pečici, prav tako ne smete uporabljati silikonskih pekačev.
To težavo smo že rešili:
- Skrite nevarnosti mikrovalovne pečice: Zakaj lahko tekočine pri segrevanju eksplodirajo in kako se izogniti nesreči!
- Mikrovalovna pečica kot nova: Odkrijte skrivnosti popolnoma čiste notranjosti!
- Kitajska študija navaja, da lahko uživanje hrane iz plastičnih posod poveča tveganje za srčno popuščanje
The post Na vprašanje, ali mikrovalovi ogrožajo naše zdravje in hrano, ima znanost jasen odgovor appeared first on Little Saturday.