ARTICLE AD
Potekala je 14. izredna seja Mestnega sveta Mestne občine Maribor. Na seji so svetniki obravnavali štiri točke. Kot smo že poročali so svetniki potrdili prvo branje za proračuna 2025 in 2026. Več Tukaj. Sicer pa je šest svetniških skupin oz. 17 svetnikov, zastopanih v Mestnem svetu Mestne občine Maribor (MOM), je 21. marca na župana Saša Aleksandra Arsenoviča naslovilo uradni dopis. V njem izražajo resno zaskrbljenost zaradi trenutne prakse imenovanj v svete javnih zavodov in druga imenovanja v MOM.
Danes je na seji potekala seznanitev Mestnega sveta MO Maribor z vsebino predloga za odpoklic članov nadzornega sveta po drugem odstavku 276. člena ZGD-1, ki ga je kot predlagateljica na pristojno sodišče vložila Mestna občina Maribor.
Bistveno konkretnega spora je prepričanje zakonitega zastopnika Mestne občina Maribor, torej župana, da je bilo imenovanje dvoje (2) članov v nadzorni svet Javni holding Maribor d.o.o..
“To ste predlagali vi sami”
Povedal je, da glede predlagateljstva, torej ali je župan upravičen predlagatelj,“Zakon o pravdnem postopku je jasen – pravno osebo zastopa zakoniti zastopnik. Zakon o lokalni samoupravi pa določa, da je zakoniti zastopnik občine župan.” Pojasnil je, da bo sodišče, v kolikor bi ugotovilo, da župan ni upravičen predlagatelj, tožbo zavrglo: “Zaenkrat šteje, da je upravičen predlagatelj.”
“Prosim, da razumete naš položaj”
Igor Jurišič, Stranka mladih – Zeleni Evrope, je dejal: “Edina stvar, ki drži, je ta, da je župan, gospod Saša Arsenovič, zakoniti zastopnik MOM. Ampak to je tudi edina stvar.” V nadaljevanju je dodal, da so to uvrstili na dnevni red iz več razlogov, med drugim: “Če pogledamo sam akt o ustanovitvi holdinga itd., zadeve zagotovo štimajo. Tudi delavci, ki so zaposleni v holdingu, so del skupnega sveta delavcev. Lahko predlagajo svoje kandidate, lahko glasujejo in se tudi udeležujejo. Njihove pravice niso v ničemer okrnjene. Oni lahko enako kot predstavniki delavcev drugod pri tem postopku sodelujejo. Če bodo z vsebino in s pripravljenostjo do delovanja delavcev prepričali skupni svet delavcev, bodo sedeli kot predstavniki delavcev v tem organu, torej v nadzoru holdinga. Vse, kar smo poslušali, se mi zdi, da ima drugo ozadje.”

Poudaril je: “Župan, vi veste, da odlok, takšen kot je bil spremenjen in ki sem ga predlagal jaz, trenutno velja, dokler sodišče ne odloči drugače. Da odlok poznate, ste jasno pokazali s tem, ko ste mestnemu svetu predlagali v sprejem štiri člane nadzornega sveta, ki ste jih imenovali sami. Nobenega dvoma ni, da odloka ne poznate – podpisali ste ga. Morate vedeti, da v imenu MOM v tem primeru odloča mestni svet. Vi pa tega niste prinesli na mestni svet, ampak ste preskočili organ, ki je temu namenjen, in sami šli na sodišče. Za denar davkoplačevalcev.”
“To, kar smo slišali od strokovnih služb, nam je potrdilo, da smo se pravilno odločili”
Franc Kangler, SDS, je v imenu svetniške skupine dejal: “To, kar smo slišali od strokovnih služb, nam je potrdilo, da smo se pravilno odločili. Župan je dvakrat, po mojem spominu, poskušal spremeniti ta odlok, kot si ga nekateri želijo, a mu ni uspelo. Župan ni samo poskušal, ampak je vložil tožbo proti mestnemu svetu. Župan toži mestne svetnike, ker nismo sprejeli ničesar, kar bi mu bilo po godu. Župan je predlagal štiri nadzornike v imenovanje. Pri čemer so se med Arsenovičevo listo in Svobodo ta imena uskladila.”
Tu je nastal problem, ker sta predstavnika Svobode v nadzornem svetu korektna in dosledna, doda. “Nista na vajetih in se ne pustita voditi. Ne generalnemu direktorju in ne županu. Edini način, da si župan zagotovi večino v nadzornem svetu, je, da gre civilnopravno vprašati sodišče, naj spremeni ta odlok.”
Čeprav je Arsenovič predlaganim sklepom nasprotoval, je večina vseeno izglasovala, da župan kot zakoniti zastopnik občine ni pridobil in nima pooblastila mestnega sveta za sprožitev postopka, zato mora v imenu občine predlog pred sodiščem umakniti.
Mestni svetniki so sprejeli vse tri predlagane sklepe vezane na omenjeno
Prekinitev najemne pogodbe
Ob koncu seje so svetniki na zahtevo SDS obravnavali tudi prekinitev najemne pogodbe za občinske prostore na Grajski ulici, v katerih je od leta 2014 svoje prostore imela nekdanja Županova lista Franca Kanglerja, zdaj pa SDS, ki je k njej pristopila. Občina je februarja sicer vložila zahtevo za izvršbo po sodni poti.
Kangler je na seji dejal, da ne nasprotujejo odločitvi, da morajo prostore zapustiti, vendar si želijo dialoga. Kljub temu mestni svet ni podprl predlaganega sklepa, da mestna občina takoj umakne tožbo zoper stranko oziroma da takoj ustavi vse postopke v zvezi s prekinitvijo pogodbe.
The post Na seji Mestne občine Maribor: Župan mora umakniti predlog pred sodiščem appeared first on Lokalec.si.