ARTICLE AD BOX
V Jazz klubu Kazina se je sinoči odvila prva slovenska izvedba dogodka Skeptiki v pubu, ki ga je Zavod Znanost na cesti pripravil v sodelovanju s hrvaškimi Skeptiki in Univerzo v Ljubljani. Gostje, ki so skozi kratka in poljudna predavanja v sproščenem okolju približevali znanost javnosti, so bili Vitomir Štruc, Aleksander Sadikov in Saša Ceci.
Znanost na cesti med svojimi raznolikimi dejavnostmi organizira tudi pogovorna predavanja, okrogle mize in znanstvene slame, s katerimi približuje znanost širši javnosti. Ob tem pa po besedah vodje projekta Znanost na cesti Saše Novak nenehno iščejo nove formate podajanja znanosti izven raziskovalnih inštitucij. Ideja za slovensko različico se je porodila na podobnem dogodku v Zagrebu, kjer so Skeptiki v pubu prisotni že od leta 2011.
Novo serijo so deloma zasnovali po hrvaškem vzoru, kjer na vsakem dogodku nastopijo trije govorci. Na prvem dogodku so gostili Sašo Cecija z Inštituta Ruđer Bošković v Zagrebu ter slovenska raziskovalca Vitomirja Štruca s Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani in Aleksandra Sadikova s Fakultete za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani, ki so skozi poljudna predavanja sprožili številna vprašanja iz publike.
Štruc je spregovoril o ponarejenih videoposnetkih, ki omogočajo različne zlorabe, kot so kraja identitete, socialni inženiring in politična propaganda. Poudaril je pomen kritičnega razmišljanja, saj so informacije, ki se zdijo neverjetne, pogosto tudi neresnične. Ko se lažne informacije razširijo, jih je težko ustaviti, zato je ključno tudi preverjanje virov, je povedal.
Sadikov je govoril o vlogi umetne inteligence v medicini in med drugim predstavil aplikacijo Univerze v Cambridgeu, ki bolnikom z rakom na dojki pomaga razumeti možnosti zdravljenja. Poudaril je, da umetna inteligenca ni nadomestek za zdravnika, temveč predvsem uporabno orodje.
Ceci pa je v interaktivnem predavanju prek fizikalnih poskusov in pojavov predstavil, kako razlagati znanosti in zakaj bi morali zaupati znanosti, kljub temu da ni vse tako, kot vidimo, se včasih moti in se spreminja.
Ceci je sicer član hrvaške ekipe, ki od leta 2011 organizira tovrstne dogodke v Zagrebu. Po njegovih besedah gre za priljubljen format dogodkov, namenjen odraslim, kjer pogosto manjka popularizacija znanosti. “Veliko delamo za otroke, a odrasle težje pritegnemo, zato znanost predstavljamo tam, kjer se ljudje zbirajo – denimo v pubih,” je dejal.
Sinočnji dogodek v Ljubljani je naletel na dober odziv publike, zato namerava Znanost na cesti z dogodki nadaljevati tudi v prihodnje. “Želimo si vsaj šest dogodkov na leto, ob tem pa se spogledujemo z idejo, da bi vsakokrat povabili tudi gosta ali gostjo iz tujine,” je še povedala Novak.
Dogodki Skeptiki v pubu potekajo po vsem svetu, njihova zgodba pa se je začela leta 1999 v Londonu v Združenem kraljestvu. Tokratni Skeptiki v pubu sicer niso bili prvo tovrstno srečanje v Sloveniji, saj so med letoma 2011 in 2018 pod istim imenom potekali pogovori o skepticizmu in knjigah ter kvizi.