ARTICLE AD
V Moravskih Toplicah poteka strokovni posvet o okoljski modernizaciji in zelenem prehodu. Po besedah predsednika ZEG Karla Lipiča je eden od sklepov udeležencev iz raziskovalnih, gospodarskih in nevladnih krogov ter predstavnikov ministrstev, da je za zeleni prehod ključno preprečiti nastajanje odpadkov in povečati njihovo ponovno uporabo.
Med letošnjimi poudarki posveta je potreba po učinkovitejšem zelenem prehodu. “Zeleni prehod ni nekaj, kar se bo zgodilo samo od sebe – zahteva jasno strategijo, povezovanje vseh akterjev in predvsem dolgoročno vztrajnost,” je za STA dejal predsednik Zveze ekoloških gibanj (ZEG) Lipič.
Program dvodnevnega posveta, ki se je začel danes, je razdeljen na štiri panele – ravnanje s komunalnimi in gradbenimi odpadki, sanacija kamnolomov, energetska prihodnost ter okoljsko komuniciranje.
Med predlogi ukrepov so udeleženci navedli, da je treba na državni ravni okrepiti področje ravnanja z odpadki, zlasti s krepitvijo ponovne uporabe in preprečevanjem nastajanja odpadkov. To dvoje skupaj z optimalno energijsko izrabo je ključno za zmanjšanje obremenitev okolja in varstvo virov ter vodi k uspešnemu zelenemu prehodu.
K temu morajo težiti tudi ustrezna zakonodaja, spremembe potrošniških navad in optimizirana infrastruktura, centri ponovne uporabe pa naj postanejo obvezna dejavnost podjetij za ravnanje z odpadki.
Kot so še poudarili, morajo biti stanovanjske soseske zasnovane za različne profile prebivalcev in trajnostni življenjski slog, država pa naj spodbuja rešitve za mlade družine in ranljive skupine. Trajnostna gradnja bi morala temeljiti na predizdelanih elementih za večjo učinkovitost in razogljičenje. Ker je gradbeništvo največji porabnik surovin, bi morali gradbene odpadke bolje izkoristiti kot sekundarne vire. Evropski ukrepi naj omogočijo oblikovanje izdelkov z dolgo življenjsko dobo in možnostjo recikliranja, so poudarili.
Filip Kokalj Fakultete za strojništvo Univerze v Mariboru, ki je ena od soorganizatorjev posveta, je poudaril pomen povezovanja akademske sfere, stroke in odločevalcev za uspešen zeleni prehod. Profesor na katedri za energetsko, procesno in okoljsko inženirstvo opaža, da med študenti okoljske teme še vedno ne dobijo dovolj pozornosti. “Kot družba posvečamo varstvu okolja še vedno premalo pozornosti, čeprav gre za področje, ki bo odločilno oblikovalo našo prihodnost,” je dejal za STA.
Na dogodku, ki ga soorganizirajo tudi Znanstvenoraziskovalno središče Bistra Ptuj in strokovne ekipe različnih ustanov, predavajo strokovnjaki z univerz, raziskovalnih ustanov, okoljskega ministrstva, podjetij za ravnanje z odpadki ter podjetij krožnega gospodarstva, zbornic in nevladnih organizacij.
Po številu prijavljenih in širini obravnavanih tem velja letošnji posvet, ki ga spremlja več kot 170 udeležencev, za največjega v Sloveniji s področja okolja, so sporočili organizatorji.