ARTICLE AD
V Združenem kraljestvu se je po zaslugi prelomne metode umetne oploditve z uporabo DNK treh ljudi, ki zmanjšuje tveganje za dedovanje nevarnih bolezni, rodilo osem zdravih dojenčkov, so sporočili zdravniki v Newcastlu. Metoda vključuje prenos genskega materiala matere in očeta v zdravo jajčece darovalke.
Po navedbah zdravnikov iz bolnišnice v Newcastlu so se rodili štirje dečki in štiri deklice, vključno z enim parom enojajčnih dvojčkov.
Metoda, ki so jo razvili britanski znanstveniki, združuje jajčece in spermo matere in očeta z jajčecem darovalke.
Omenjena tehnika je v Združenem kraljestvu zakonita že desetletje, vendar pa imajo zdravniki sedaj prvič dokaz, da se z njo rojevajo otroci brez neozdravljivih mitohondrijskih bolezni, poroča BBC.
Nobeden od osmerice otrok namreč ne kaže simptomov mitohondrijskih bolezni, za katere so bili genetsko dovzetni. To po mnenju zdravnikov vzbuja upanje, da bi lahko ženske z mutacijami v mitohondrijski DNK nekega dne imele otroke, ne da bi nanje prenesle bolezni.
Otroci, rojeni s tehniko oploditve in vitro (IVF), podedujejo večino svoje DNK od svojih staršev, majhen del, približno 0,1 odstotka, pa tudi od druge ženske. Ta sprememba se prenaša iz roda v rod.
Eden od 5000 otrok se rodi z mitohondrijskimi boleznimi, ki jih ni mogoče zdraviti in vključujejo simptome, kot so okvarjen vid, sladkorna bolezen in oslabelost mišic.
Rezultati prelomnega postopka britanskih zdravnikov so bili objavljeni v več prispevkih v znanstveni reviji New England Journal of Medicine.
Iz njih je razvidno, da je šlo skozi postopek zdravljenja v Centru za neplodnost v Newcastleu 22 žensk, pri čemer je osem rojenih dojenčkov sedaj starih od manj kot šest mesecev do več kot dve leti. Trenutno je noseča še ena ženska.
“Videti olajšanje in veselje na obrazih staršev teh dojenčkov po tako dolgem čakanju in strahu pred posledicami je sijajno. Čudovito je videti te dojenčke žive, kako se normalno razvijajo,” je za BBC povedal profesor Bobby McFarland, direktor visoko specializirane službe bolnišničnega sklada za redke mitohondrijske motnje.