ARTICLE AD BOX
Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je trboveljski občini ta teden prižgalo zeleno luč za projekt komunalnega opremljanja Obrtno industrijske cone Lakonca, vreden skoraj 9,4 milijona evrov. Gre za ureditev opuščenih rudniških površin pod Bukovo goro, so zapisali na Občini Trbovlje.
Opuščene rudniške površine dnevnega izkopavanja premoga in deponiranja premoga pod vznožjem Bukove gore v južnem delu Trbovelj so služile zdaj zaprti Termoelektrarni Trbovlje. Z razvojnimi sredstvi sklada za pravični prehod jih bodo uredili v delovno in poslovno okolje za obstoječa in nova podjetja, so sporočili z občine.
Do konca leta 2026 bo občina kot nosilka projekta na tem območju zgradila cesto, hodnike za pešce in kolesarske površine, pa tudi vodovod, vodohran, meteorno in fekalno kanalizacijo, elektro inštalacije in infrastrukturo za telekomunikacije, potrebne za delovanje cone.
Dela se bodo začela konec letošnjega oziroma v začetku prihodnjega leta. Investicija bo v večji meri sofinancirana iz evropskih sredstev iz sklada za pravični prehod, nacionalnih sredstev ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj ter delno iz občinskega proračuna.
Po izgradnji infrastrukture v Obrtno industrijski coni Lakonca bo 18,9 hektarja nekdanjih rudniških zemljišč komunalno opremljenih, kar bo podjetjem omogočalo začetek gradnje in umestitev v cono.
Na občini pričakujejo razvoj proizvodnih, obrtnih in storitvenih dejavnosti, nastanek novih podjetij in posledično novih zaposlitvenih možnosti za srednje ter visoko izobražen kader zasavske regije.
Med podjetji, ki načrtujejo prihod v največjo obrtno industrijsko cono v regiji, so Dewesoft Trbovlje s tehnološkim parkom Mesto Akrobatov, trboveljski Amtec.PRO ter podjetje Herz iz Litije. Nekaj hektarjev površin pa je še nezasedenih, so sporočili z občine.