Na mednarodni skladateljski tribuni Rostrum ocenjujejo sodobna glasbena dela

8 hours ago 12
ARTICLE AD

V Ljubljani se je začela vsakoletna mednarodna skladateljska tribuna Rostrum, na kateri delegati iz različnih držav izbirajo sodobna glasbena dela, ki jih nato priporočijo za radijska predvajanja. Srečanje gosti RTV Slovenija s svojim tretjim radijskim programom Ars, ki na tribuni redno sodeluje. Najboljše skladbe bodo razglasili v petek.

Gostovanje dogodka je program Ars pridobil pod vodstvom urednika uredništva za resno glasbo Gregorja Pirša, ki tribuni od lani tudi predseduje. Kot je povedal za STA, so o organizaciji začeli razmišljati pred dvema letoma, v ta namen pa so pridobili podporo več glasbenih ustanov, od Slovenske filharmonije, Društva slovenskih skladateljev in Cankarjevega doma do Akademije za glasbo.

Pripravili so večplasten program dogodkov, v katerem so tudi koncerti za širše občinstvo. Delegati iz 24 držav medtem v Cankarjevem domu poslušajo posnetke in razpravljajo o predlaganih kompozicijah. Rezultate bodo razglasili na novinarski konferenci v petek, ko bodo znani zmagovalci tokratne 71. tribune.

Slovensko sodobnoglasbeno ustvarjalnost na predlog Arsa zastopajo mladi skladatelj in saksofonist ter študent Vita Žuraja Maj Brinovec z delom Variacije Odradek za godalni kvartet, uveljavljena skladateljica Urška Pompe s skladbo Saturniidae za klarinet solo ter hrvaško-slovenski skladatelj Juraj Marko Žerovnik s skladbo Strum za harfo in komorni godalni orkester.

V času tribune je v Ljubljano pripotovala tudi estonska skladateljica Helena Tulve, ki je na Rostrumu zmagala leta 2004. Na povabilo Slovenske filharmonije bo njena skladba v sredo del koncerta, ki so ga posvetili zgodovini tega srečanja. Poslušalci bodo po Pirševih napovedih lahko primerjali, kako se je sodobna glasba razvijala skozi čas.

Tribuno kot enega najpomembnejših forumov za sodobno glasbo organizira Mednarodni glasbeni svet. Prva je potekala leta 1955, z njeno pomočjo pa so se uveljavljala velika skladateljska imena 20. stoletja in sodobnosti. Iz Slovenije sta na njej zmagala Petra Strahovnik in Matej Bonin, čeprav so bili s svojimi deli opaženi tudi nekateri drugi skladatelji.

Poleg delegatov Rostruma se v Ljubljani te dni mudijo tudi uredniki za jazzovsko glasbo ob letošnji 60-letnici Evroradijskega jazzovskega orkestra. Mladi jazzovski glasbeniki iz 15 držav so obletnico koncertno obeležili v ponedeljek v Cukrarni. S programom, ki ga je za to priložnost zložil Matjaž Mikuletič, bodo danes obiskali še Zagreb.

Read Entire Article