Na mariborskem sodišču lani rahlo povečan pripad zadev

2 days ago 9
ARTICLE AD

Mariborsko sodno okrožje s pripadajočimi okrajnimi sodišči v Mariboru, Slovenski Bistrici in Lenartu je lani v reševanje prejelo 74.947 zadev, kar je šest odstotkov več kot leto prej. Skupaj so jih rešili 74.714, kar pomeni, da se je pripad malenkost povečal. Na okrožnem sodišču so lani rešili za skoraj tri odstotke manj zadev, kot so jih prejeli.

Kot je razvidno iz letnega poročila Okrožnega sodišča v Mariboru, so v obravnavo prejeli 13.973 zadev, kar je dobrih šest odstotkov več kot leta 2023, pri čemer se je pripad pomembnejših zadev povečal celo za 14 odstotkov.

Med pomembnejšimi zadevami posebej izpostavljajo kar 50-odstotno rast števila pravdnih zadev, kar na sodišču skoraj v celoti pripisujejo tožbam posojilojemalcev v švicarskih frankih zoper banke. Za 18 odstotkov se je povečal še pripad pomembnejših kazenskih zadev, za 14 pripad gospodarskih pravdnih zadev ter za dobre štiri odstotke pripad nepravdnih zadev.

Konec leta 2024 so tako na mariborskih sodiščih skupaj beležili 9650 nerešenih zadev, kar je malenkost več kot leto pred tem. Samo na okrožnem sodišču so konec leta beležili 3345 nerešenih zadev, kar je za skoraj 14 odstotkov več kot v enakem obdobju leto prej.

V pomembnejših zadevah je sodišče za dobro desetino povečalo število nerešenih, in sicer z 2656 na 2954, predvsem na račun večjega števila pravdnih in kazenskih zadev ter zaradi daljših odsotnosti in odhodov sodnikov. Na pravdnem področju se je pripad povečal skoraj izključno na račun tožb posojilojemalcev v švicarskih frankih zoper banke.

Okrožno sodišče je lani sicer rešilo 13.565 zadev, kar je tri odstotke več kot leto prej, kljub temu pa pripada niso v celoti obvladovali, saj so rešili za skoraj tri odstotke manj zadev, kot so jih prejeli.

Ukvarjali so se tudi s kadrovskimi težavami, saj sta bila na okrožnem sodišču dva sodnika manj kot leto prej, manjša je bila tudi njihova dejanska prisotnost. Tudi v letu 2024 so se soočali z veliko fluktuacijo sodnega osebja, zaradi česar so imeli velike težave pri zagotavljanju kadra na delovnih mestih višjega pravosodnega svetovalca, saj se na javne natečaje prijavi zelo malo kandidatov.

Read Entire Article