ARTICLE AD
Pri založbi Krtina so izdali prevod knjige o odnosih v času ekološke krize Neraziskano francoskega filozofa Baptista Morizota, pri založbi Primus pa družbeni roman o življenju brezdomcev Paketarica izpod peresa Vide Kokalj. Založba LUD Literatura je svojo ponudbo obogatila z romanom Surferski dnevi Primoža Mlačnika.
NERAZISKANO – ODNOSI V ČASU EKOLOŠKE KATASTROFE
Avtor razvija misel, da v času ekološke krize živimo v “mitični dobi”, v kateri se vsi odnosi začenjajo majati in so podvrženi temeljnim spremembam. Njegov cilj je preoblikovati negativne afekte, ki jih vzbuja ekološka katastrofa, ter preizkusiti nove, pozitivne načine mišljenja in delovanja, so zapisali pri založbi. Po njegovem mnenju bi morali trenutno obdobje globoke nestabilnosti izkoristiti za razvijanje novega načina prebivanja v svetu tako za človeška kakor za nečloveška bitja. Knjigo sestavlja šest delov, v katerih se prepletajo filozofski razmisleki, diskusije z darvinizmom in ekološkimi znanostmi ter aforizmi. Knjig je prevedel Miha Marek.
Baptiste Morizot je francoski filozof, njegovo razmišljanje o okolju in živalskem svetu, ki izhaja iz poglobljenega dialoga z deli francoskih antropologov Philippa Descolaja in Bruna Latoura, pa preizprašuje naše pojmovanje narave in skuša vzpostaviti nov odnos do živega. V svoji najnovejši knjigi Neraziskano nadgrajuje razmisleke svojih del Les diplomates, Sur la piste animale, Manieres d’etre vivants in Raviver les braises du vivant.
PAKETARICA – LJUDJE ULICE
Paketarica je socialni roman, postavljen v slovensko prestolnico tik pred osamosvojitvijo. Kot so zapisali pri založbi Primus, avtorica skozi zgodbe brezdomcev, izrinjenih posameznikov in običajnih meščanov prinaša pretresljivo sliko družbe, ki se sooča s socialnimi stiskami, alkoholizmom, razpadom družin in prihajajočimi zgodovinskimi spremembami. Med glavnimi junaki so Paketarica, Profesor, Suhi, Bršljanko in 13-letni Blaž, ki zaradi razpada družine pogosto ostane brez hrane in strehe nad glavo. Kljub težkim okoliščinam vsak lik na svoj način išče izhod iz družbenih omejitev in upa na boljšo prihodnost. Zgodba osvetljuje življenja ljudi na robu družbe, ki so prepuščeni brezbrižnemu sistemu, medtem ko se Jugoslavija počasi razkraja in napoveduje prihod nove države.
Vida Kokalj je upokojena pravnica, ki se je po upokojitvi posvetila literarnemu ustvarjanju. Podpisuje še romane Fant, ki je sejal zvezde, Tri desne, dve levi, Levo srce ali ta prekleti ženski roman in Senca drevesa. Poleg romanov piše tudi za otroke in je izdala zbirki pravljic Take z vrta in Tiste iz gozda.
SURFERSKI DNEVI – ŽIVLJENJA SURFERJEV
Roman Surferski dnevi se posveča subkulturi surfanja na valovih v času pospešenega kapitalizma, ki zaznamuje življenje v portugalski ribiški vasici, so zapisali pri založbi. V prvem delu romana je pripoved mladega surferja Homera Fernandeza. Ko s prijateljem Marcosom Trujillom spoznata ameriškega surferja Garretta McNamaro, ki je leta 2011 v portugalskem Nazareju surfal po največjem valu na svetu, se njuno življenje obrne na glavo. V drugem delu romana sledi pripoved o prekarnem detektivu Caetanu Assuntu, ki skozi preiskavo umora razkriva družbene probleme, kot so gentrifikacija, hitri turizem, sezonsko delo in odtujenost.
Primož Mlačnik je kulturolog, raziskovalec in pisatelj. Je avtor znanstvene monografije z naslovom Poročilo o melanholiji: primer Kafka in več znanstvenih člankov ter strokovnih esejev, v katerih se osredotoča na slovenske serijske kriminalke iz perspektiv kulturnih študij in kritične teorije. Njegov roman Otok psov je bil pred dvema letoma nominiran za kresnika.