ARTICLE AD
Na današnjem forumu Zbornice MedTech Slovenija, ki deluje pod okriljem Gospodarske zbornice Slovenije, so poudarili pomen sodelovanja gospodarstva in zdravstva na področju razvoja medicinskih pripomočkov. Opozorili so na vse večjo potrebo po medicinskih pripomočkih v dolgoživi družbi in poudarili pomen njihove dostopnosti za vse.
V Zbornici ponudnikov medicinskih pripomočkov in storitev (Zbornica MedTech Slovenija) so pripravili forum o medicinskih pripomočkih v luči globalnih izzivov, na katerem so izpostavili dogajanje na področju industrije medicinskih pripomočkov. Predsednica zbornice Mojca Šimnic Šolinc je kot pomembno izpostavila, da nam je “mar, kakšno družbeno, gospodarsko in okolje nasploh ustvarjamo in kakšno bo breme naše dediščine, ki ga bomo zapustili našim otrokom”.
Po besedah generalne direktorice GZS Vesne Nahtigal je cilj povezati medicinsko tehnologijo in gospodarstvo ter s tem oblikovati trajnostno, inovativno in učinkovito zdravstveno prihodnost Slovenije. Sistema zdravstva in gospodarstva sta medsebojno odvisna in “samo z usklajenim sodelovanjem lahko dosežemo napredek, ki bo koristil tako bolnikom kot podjetjem in širšemu družbenemu okolju”, je dejala.
Poudarila je, da industrija medicinske tehnologije prinaša revolucionarne rešitve, ki omogočajo boljšo oskrbo bolnikov, podjetja, ki razvijajo in proizvajajo medicinsko tehnologijo, pa so srce inovacij. Zato je treba po njenem prepričanju ustvariti okolje, kjer se razvoj in implementacija dogajata hitreje. Kot je navedla, se v zdravstvu srečujemo z omejenimi sredstvi, hkrati pa tudi z naraščajočimi potrebami.
Industrija medicinske tehnologije je po njenih navedbah eden izmed najhitreje rastočih sektorjev v Evropi. “Slovenija ima izjemno priložnost postati prepoznaven igralec v tej panogi, če bomo znali izkoristiti znanje, razvojne spodbude in povezati znanost s prakso,” je dejala. Po njenem mnenju moramo izboljšati “sodelovanje med bolnišnicami in podjetji, postati moramo testni laboratorij za nove tehnologije in dati prednost slovenskim rešitvam”. Prav tako je treba podpreti investicije v raziskave in razvoj, saj brez močne raziskovalne baze ne moremo pričakovati vrhunskih rešitev, je še dodala.
Tudi državni sekretar na ministrstvu za solidarno prihodnost Luka Omladič je spregovoril o vedno večji potrebi po medicinskih pripomočkih v dolgoživi družbi. Izpostavil pa je dva izziva, in sicer vprašanje etične uporabe medicinskih pripomočkov in vprašanje dostopnosti tako medicinskih pripomočkov kot zdravstvenih storitev na sploh za vse.
Pomen dostopnosti medicinskih pripomočkov in zdravstva za vse je poudarila tudi predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije Monika Ažman. Ob tem je dejala, da so v neposrednem stiku s tistimi, ki medicinske pripomočke uporabljajo, prav medicinske sestre, ki pa jih primanjkuje.
V nadaljevanju foruma, ki je namenjen odločevalcem v javnem sektorju, vodstvenim kadrom zdravstvenih ustanov ter socialno-varstvenih zavodov, strokovnim delavcem, predstavnikom združenj bolnikov in akterjem na področju industrije medicinske tehnologije, je spregovoril nekdanji paraolimpijski plavalec z odličji na mednarodnih elitnih tekmovanjih Darko Đurič. Đurič, ki se je rodil brez obeh nog in leve roke, je spregovoril o svojih dosežkih in o medicinskih pripomočkih, ki mu omogočajo aktivno življenje.
Na forumu so med drugim spregovorili še o medicinskih pripomočkih pri nas, o regulativi medicinskih tehnologij v EU in o optimizaciji sistema predpisovanja in izdaje medicinskih pripomočkov.