ARTICLE AD
Pri ravnanju s komunalnimi odpadki bi morali več pozornosti kot njihovi energetski izrabi nameniti ukrepom, ki bi prispevali k zmanjševanju njihovega nastanka, je bil eden od poudarkov dogodka, ki ga je v sredo ob mednarodnem dnevu brez odpadkov organizirala Vesna – zelena stranka.
Udeleženci so se med razpravo o tem, kaj odpadki sploh so in kako se z njimi ukvarjamo, opozorili na problem velike produkcije strateških dokumentov na eni in na vrzeli v njihovem izvajanju na drugi strani. V praksi velikokrat prevladujejo tudi odločitve, ki jih vodijo predvsem politični interesi.
Ko je govora o ravnanju z odpadki, pa bi morali po mnenju nekaterih sodelujočih razmišljati tudi o spremembi paradigme razmišljanja. Namesto tega, kako komunalne odpadke energetsko izrabiti, bi se morali osredotočiti na vprašanje, kako sploh preprečiti njihov nastanek.
“Strategija in filozofija zero waste (brez odpadkov) je pot, ne cilj,” je poudaril pripravljalec strategije zero waste za Ljubljano Igor Petek. Kot je dejal, bomo družba brez odpadkov postali, ko bomo vse odpadke začeli obravnavati kot potencialne surovine, ki se jih da ponovno uporabiti. Da bi prišli do te točke, pa moramo temu primerno prilagoditi tudi ukrepe.
Sodelujoči so se dotaknili tudi vprašanja ravnanja z odpadki v Ljubljani. Kot je ocenil mestni svetnik stranke Vesna Denis Striković, se občina vedno bolj oddaljuje od ciljev, ki jih je leta 2014 zapisala v strategijo na področju ravnanja z odpadki za obdobje 2014-2035 (strategija zero waste). Po njegovih besedah ima občina trenutno novo vizijo, ki je v zadnjem času vedno bolj osredotočena na zagotavljanje energetske izrabe odpadkov oz. zgraditev sežigalnice.
Da Ljubljana v osnovi sledi ciljem iz omenjene strategije, a da je hkrati še veliko možnosti za izboljšanje sistema, pa je ocenil Petek. Izpostavil je, da jim je bilo ob pisanju dokumenta bistveno, da je sistem ravnanja z odpadki uporabnikom blizu in enostaven, a na tem področju sam ne vidi napredka. Ob tem je opozoril na premajhno število zbirnih centrov v Ljubljani, kot nesprejemljive pa je označil čakalne vrste za vstop v Zbirni center na Barju.
Več ambicioznosti in vizije pri ravnanju z odpadki v Ljubljani pa vse od združitve javnega podjetja Snaga s podjetjem Voka pogreša strokovnjak na področju odpadkov Jaka Kranjc. Kot se je izrazil, občina po njegovem mnenju “srfa na valovih preteklosti”.
Da Ljubljana trenutno ne deluje v skladu s strategijo, je ocenila tudi Jasminka Dedić iz stranke Vesna – zelena stranka. V luči aktivnosti, ki jih občina trenutno pelje glede izgradnje sežigalnice v Ljubljani, je izrazila nasprotovanje načinu sprejetja ključnih odločitev brez vključevanja ljudi. Takšne poteze imajo lahko daljnosežne posledice tudi za izgubo dragocenih virov za krožno gospodarstvo, je izpostavila.