Na današnji dan: Ela Peroci – avtorica, ki je otroštvu dala krila

2 hours ago 19
BalonBalon

Na današnji 11. februar se spominjamo Ele Peroci (1922–2001), ene najvidnejših slovenskih avtoric za otroke, novinarke, urednice in pedagoginje. Njena dela so zaznamovala generacije bralk in bralcev, njene zgodbe pa ostajajo del slovenskega kulturnega prostora tudi desetletja po prvem izidu.

Ela Peroci je študirala na Državnem učiteljišču v Ljubljani, študij pa je sredi vojne prekinila leta 1942. Po vojni je poučevala na osnovnih šolah, nato pa se posvetila novinarskemu in uredniškemu delu. Delala je pri mladinskih revijah Pionir in Ciciban, kasneje v uredništvu Mladega sveta. Od leta 1962 do upokojitve leta 1978 je bila urednica oddaje Radijska šola na Radiu Slovenija, kjer je pomembno vplivala na izobraževalne vsebine za mlade.

Mestna pravljica kot nov literarni prostor

Ela Peroci je slovenski književnosti prinesla poseben tip sodobne mestne pravljice. Njene zgodbe niso bile umeščene v oddaljene, pravljične svetove, temveč v znano okolje otrok – stanovanja, ulice, mestne bloke. Prav zato so bile bralkam in bralcem tako blizu.

Njena prva objavljena pravljica Moj dežnik je lahko balon iz leta 1955 je hitro postala klasika. Od izida je bilo natisnjenih več kot sto tisoč izvodov, kar jo uvršča med najbolj brane slovenske otroške knjige. Zanimivo je, da je priimek Balon v Sloveniji danes razmeroma redek.

V Sloveniji živi 146 Slovencev s priimkom Balon

Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije živi 146 prebivalcev in prebivalk s tem priimkom, kar ga po pogostnosti uvršča na 3.065. mesto. Največ oseb s priimkom Balon, kar 77, živi v posavski statistični regiji, kjer je ta priimek tudi najvišje rangiran, na 149. mestu.

Ta droben statistični podatek daje naslovu pravljice dodatno lokalno zanimivost in kaže, kako tesno so literarni motivi prepleteni z resničnim življenjem.

Muca copatarica in druge brezčasne zgodbe

Najbolj znano delo Ele Peroci ostaja Muca copatarica, prav tako natisnjena v več kot sto tisoč izvodih. Zgodba o skrivnostni muci, ki otrokom odnese copate, dokler se ne naučijo reda, je postala del družinske tradicije mnogih slovenskih domov.

Njene slikanice so ilustrirali vrhunski slovenski ilustratorji, med njimi Ančka Gošnik Godec in Marlenka Stupica. Likovna podoba je močno prispevala k prepoznavnosti in trajnosti njenih del.

Zbirka Za lahko noč, prvič izdana leta 1964, združuje najlepše pravljice Ele Peroci in je bila ob 90. obletnici rojstva izdana tudi v dopolnjeni izdaji. Pisala je tudi pesniške zbirke, kot sta Rišem dan in Ko živim, ter prozo in besedila za televizijo.

Dediščina, ki presega generacije

Dela Ele Peroci so prevedena v več svetovnih jezikov, a njen vpliv je najmočnejši doma. Skozi preproste, a globoke zgodbe je otrokom približala vrednote reda, domišljije, topline in medsebojnega razumevanja.

Na današnji dan se spomin nanjo ne kaže le v knjižnicah in šolskih berilih, temveč v vsakem večernem branju, kjer se znova odpre knjiga in zaživi svet, v katerem je dežnik lahko balon. To je dediščina, ki ostaja živa in lokalno zasidrana, a hkrati univerzalna.

Objava Na današnji dan: Ela Peroci – avtorica, ki je otroštvu dala krila se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article