ARTICLE AD BOX
Že skoraj eno leto traja stavka Centra za obveščanje in vseh 13 regijskih centrov, med katerimi je tudi Trbovlje. “Želimo in zahtevamo, da se dispečerje na številki 112 uvrsti v enake plačne razrede kot dispečerje nujne medicinske pomoči in gasilcev,” je pojasnil predsednik Sindikata Ministrstva za obrambo Marjan Lah. Pogovori z vlado naj bi sicer potekali. “Žal pa nas do sedaj niso uslišali glede zvišanja plač. Vlada niti ni podala ustreznih strokovnih utemeljitev, zakaj dispečerje na 112 uvrščajo kar za tri plačne razrede nižje kot druge.”
Na številki 112 vedno do pomoči
Če pogledamo v grafični prikaz sistema SPIN za splošno rabo, bo danes ta prazen, tako je bilo tudi včeraj in že kar nekaj časa … Dispečerji so stavko namreč zaostrili in v program do nadaljnjega ne bodo več vnašali podatkov o intervencijah in nesrečah, ki so na vpogled dostopni na spletu. “Hkrati pa so ljudje lahko še vedno brez skrbi. Na številki 112 bodo vedno dobili odgovor, tam delujemo nemoteno in smo vedno na voljo, ko nekdo potrebuje pomoč.” S stavko so hoteli le opozoriti nase in na krivico v smislu prepoznavnosti in pomembnosti njihovega dela. “Tisti, ki so kdaj klicali na številko 112 znajo ceniti delo dispečerjev, ki niso zgolj telefonisti. Pomagajo tudi s pogovori, ugotavljajo lokacijo klicatelja, obdelujejo in vnašajo podatke v sistem ter so na voljo za podporo veš čas poteka intervencije.”
V Trbovljah sprejeli tudi po 84 klicev v eni uri
Ko v Sloveniji nekdo v sili pokliče na številko 112, se tam najprej javi dispečer v enem od centrov za obveščanje. “Na podlagi podatkov klicatelja se nato odloči, kam ga bo prevezal oziroma, katero pomoč bo aktiviral. Reševalcem – to so lahko poklicni ali prostovoljni gasilci, jamski ali gorski reševalci, tudi dežurni veterinar, je nato ves čas na voljo. Ko ti potrebujejo dodatno službo, na primer izklop elektrike, kontaktirajo za to pristojno osebo. Dispečerji niso samo telefonisti, nudijo podporo, oporo, včasih so tudi psihologi.” Pri stavki jih glede na anketo na njihovi spletni strani podpira 96 odstotkov vprašanih.
V regijskem centru Trbovlje, kjer je trenutno zaposlenih 9 dispečerjev, so lansko leto prejeli preko 11.500 klicev. Največje število teh v eni uri je bilo 84. Opravili so tudi več kot 6000 odhodnih klicev.
“V kolikor ne bi sklenili sporazuma, ki bi bil v korist dispečerjem, bomo morali na simboličen shod na ulice,” je še napovedal predsednik sindikata.
Sorodni članki:
‘Nevidni’ zasavski junaki, vedno na dosegu telefona
The post Na 112 stavkajo, tudi v Trbovljah! appeared first on ZON.