Ameriška Agencija za trg vrednostnih papirjev (SEC)
je včeraj začela sodni postopek proti najbogatejšemu Američanu Elonu Musku, ker leta 2022 ni pravočasno razkril nakupa deleža v Twitterju. Ko je v podjetju pridobil devetodstotni delež, bi moral po zakonu v desetih dneh razkriti nakup, a tega ni storil. Kasneje je sicer kupil celotno podjetje.
S tem ko ni pravočasno razkril velikega vstopa v podjetje, si je pridobil vsaj 150 milijonov dolarjev koristi. Še vedno je namreč kupoval delnice, ki so bile cenejše, kot če bi bila informacija o nakupu devetodstotnega deleža javna. Ko je to informacijo obelodanil, je cena poskočila za 27 odstotkov. A dotlej je nakupil za pol milijarde dolarjev delnic. Delničarji, od katerih je v tem času kupil delnice, so bili opeharjeni za to razliko.
Musk ponavlja, da se je po njegovem mnenju SEC neupravičeno spravil nanj. Njegov odvetnik je pojasnil, da je Musk zavrnil ponudbo za poravnavo s plačilom globe, zato je SEC sedaj vložil tožbo. SEC bo sicer v naslednjih tednih dobil novo vodstvo, saj bo direktor Gary Gensler moral oditi, nova administracija pa bo imenovala Musku bolj naklonjeno vodstvo. Paul Atkins, ki bo prevzel vodenje agencije, je v preteklosti že dejal, da bi moral SEC omiliti zahteve o razkrivanju podatkov. Odslej bo imel SEC sicer republikansko vodstvo.
A to vseeno ne pomeni, da bo konkretna kršitev hitro odpisana. Musk je namreč prekršil zakonodajo, kjer SEC-u ni treba dokazovati naklepa, temveč zadostuje obstoj samega dejanja. Primer pa je sedaj pred sodiščem v Washingtonu.
[st.slika 75148]