ARTICLE AD BOX
Ko se na avtocesti zgosti promet do te mere, da sta oba pasova zasedena in se koloni celo ustavita, se motoristi znajdejo po svoje in vijugajo med avtomobili in si utirajo pot med obema pasovoma. To početje bo odslej legalno, a ne pri nas!
Francija je uradno uzakonila tako imenovano “filtriranje voznih pasov”, torej gibanje motorjev in trikolesnikov v medpasovnem prostoru. Ta odločitev, ki je začela veljati 11. januarja, dovoljuje motoristom premikanje med pasovi v razmerah, ko je promet upočasnjen ali popolnoma ustavljen, je sporočila francoska delegacija za prometno varnost.
Pred odločitvijo o legalizaciji sta bili izvedeni dve poskusni fazi, prva od leta 2016 do 2021, druga pa od 2021 do 2024, za oceno uspešnosti katere je bil zadolžen Center za študije in izvedenstva tveganj, okolja, mobilnosti in načrtovanja (CEREMA).
Nova uredba jasno opredeljuje pogoje. Filtriranje je dovoljeno le za dvokolesnike in trikolesnike, katerih širina je manjša od enega metra, na avtocestah in cestah z vsaj dvema pasovoma v vsako smer, kjer so največje dovoljene hitrosti med 70 in 130 km/h.
Motoristi smejo voziti s hitrostjo do 50 km/h, če je promet vsaj na enem od voznih pasov popolnoma ustavljen, pa je največja dovoljena hitrost 30 km/h. Ko se promet vsaj na enem od voznih pasov spet začne odvijati hitreje od 50 km/h, se morajo motoristi vrniti na svoje pasove.
Pri nas 200 evrov kazni
Pri nas so tovrstni manevri z zakonom prepovedani. V zakonu o pravilih cestnega prometa piše: “Kadar se na cesti promet zgosti toliko, da vozila zasedajo vse prometne pasove na smernem vozišču in se premikajo s hitrostjo, ki jo pogojujejo pred njimi vozeča vozila, ni dovoljeno zapeljati z enega na drugi prometni pas, razen zaradi razvrščanja pred križiščem ali ustavitve vozila.” Pravilo velja za vse kategorije voznikov, zagrožena kazen za kršitelje pa je 200 evrov.