Mnenje glede zakona o prehodnem financiranju in pravičnega prehoda iz premoga

3 hours ago 4
ARTICLE AD BOX
V imenu svetniške skupino MO SDS Velenje, je Marjan Turnšek podal mnenje na predlog “Zakona o prehodnem financiranju in pravičnega prehoda iz premoga”.
Spodaj objavljamo njegovo stališče:

Spoštovani,

Predlog zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega prehoda iz premoga je najnovejša različica zakona, ki prihaja iz vladnih soban. Vsaj piarovsko, v naslovu, TEŠa ne spreminjajo v toplarno.

Prav je, da velenjsko in širšo javnost opozorimo, da aktualno vlado obvladujejo kadri, ki so prišli iz GEN-I ja, kamor se bodo tudi po končanem mandatu vrnili, na čelu z Golobom. Vse, kar se rokohitrsko, na vrat na nos dogaja pred našimi očmi, moramo gledati skozi prizmo njihovih osebnih interesov. Vse, kar je za nas nelogično in skregano z zdravo pametjo, je za njih logično. Očitno je, da interesi države niso na prvem mestu.

Poglejmo malo nazaj.

Sedanji predsednik vlade in takratni predsednik uprave GEN-I dr. Robert Golob je že 3. 10. 2019 za RTVSLO zatrdil, da bo naredil vse, kar je v njegovi moči , da bo TEŠ predčasno zaprl. Torej že pred 5 leti.

SDH in HSE sta že 5. 12. 2023 pripravila dokument »IZHODIŠČA SDH ZA PRIPRAVO STRATEGIJE UPRAVLJANJE NALOŽB DRŽAVE«, s katerim se določa način izločitve termodivizije iz skupine HSE in pripojitev trgovalnega dela HSE k GEN-I in proizvodnega dela DEM in SENG k GEN-Energiji. Da je vlada RS bila s tem dokumentom seznanjena, je potrdil tudi generalni direktor dr. Štokelj v oddaji Tarča 19.9.2024.

Javnost pred tem o tem non-paper- ju nikoli ni bila seznanjena. Vse to napeljuje na logičen sklep, da gre samo za interese skupine ljudi, preprodajalcev elektrike, ki jih nacionalni interes ne zanima, ampak samo visoki zaslužki z drago uvoženo elektriko, ki bo imela višjo ceno kot sedaj, ker bomo v kritičnih dneh brez 1/3 TEŠeve elektrike, uvozno zelo odvisni. Kot pravi dr. Žerdin: «najdražja je tista elektrika, ki je ni«.

Sedaj se pa zelo neodgovorno in rokohitrsko lotevajo strateške termoelektrarne Šoštanj in posledično Premogovnika Velenje. Na ta način rušijo energetsko samooskrbe Slovenije in posledično dolgoročno ogrožajo stabilnost energetskega sistema, sploh v primeru izrednih razmer, ki se lahko v čedalje bolj negotovem svetu hitro pojavijo.

Da ne omenim, kako z njihovimi meglenimi obljubami, ki nimajo nobene podlage v dveh preostalih zakonih, ki bi že morala biti sprejeta, dolgoročno ogrožajo socialni status Šaleške doline.

Prav tako v proračunu nimajo niti centa za uresničitev predloga zakona, ki ga imamo na mizi. Halo, kje je tu možnost preudarne razprave?

Trdijo, da je ta zakon edina rešitev. Seveda ni. Npr. varianto poskusa pogajanj z evropsko komisijo niste niti poskusili udejanjiti.

Njihovo škodljivo zakonodajo, med drugimi, argumentirano izpodbijata tudi bivši minister za energetiko dr. Maks Tajnikar v Dnevniku in Bine Kordež na Plusportalu.

Poglejmo še, kakšno pa je zares dejansko stanje v Holdingu slovenske elektrarne.

Glede na dejstvo, da je skupina HSE v letu 2023 dosegla rekordne rezultate poslovanja v celotni zgodovini in znaša čisti dobiček 391 mio EUR ter da bo poslovni rezultat glede čistega poslovnega izida za leto 2024 tudi okoli 300 mio EUR, to pomeni, da skupina HSE v sedanji organizacijski obliki na trgu deluje izredno dobičkonosno. To je tudi bil namen same ustanovitve skupine HSE z izkoriščanje sinergijskih učinkov hidro in termo proizvodnje. Argument izločitve, da gre v sedanjem načinu za nedovoljeno državno pomoč ni bila nikjer argumentiran in dokazan. Prav nasprotno dr. Tajnikar je jasno povedal, da skupina HSE izdeluje konsolidirane izkaze in deluje kot holding. Namen holdingov pa je optimizacija finančnih tokov znotraj skupine.

V svetniški skupini SDS ne želimo sodelovati pri nepremišljenih odločitvah in v namerno povzročeni časovni stiski. Zato nasprotujemo različici interventnega zakona.

Zavedamo se, da je spreminjanje TEŠ-a v toplarno in posledično potapljanje Premogovnika brez sprejete zakonodaje, ki mora zagotoviti ekonomsko in socialno sedanjost in prihodnost Šaleške doline izjemno tvegana in neodgovorna odločitev, kar pomeni, da ne želimo živeti v kaotičnem Velenju z izjemno dragim ogrevanjem stanovanj.

V svetniški skupini SDS zato odločno nasprotujemo predlogu zakona in pozivamo tudi ostale stranke v Velenju, vključno z županom, da se nam pri tem pridružijo.

Spletno uredništvo VIR: MO SDS Velenje
Read Entire Article