ARTICLE AD BOX
Mladi zdravniki Slovenije so v odprtem pismu, naslovljenem na Evropsko komisijo in predsednico Ursulo von der Leyen, izrazili resne pomisleke glede trenutnih razmer v slovenskem zdravstvu.
Opozarjajo, da so razmere nevzdržne ter da vlada vse pogosteje upošteva pritiske “pouličnih nevladnikov”, medtem ko se državljani spopadajo s pomanjkanjem osebnih zdravnikov, nedostopnostjo zdravstvenih storitev ter dolgimi čakalnimi dobami.
V zdravniški organizaciji Mladi zdravniki Slovenije so prepoznali priložnost za opozarjanje na te težave, zlasti ob napovedi parlamentarnega obiskovalnega misijona Evropske ljudske stranke (EPP) v Slovenijo. Ocenili so, da je trenutek pravšnji, da se izpostavi tudi “katastrofalno stanje v zdravstvu”, in pozvali k obveščanju misije o najpomembnejših težavah.
V pismu so izpostavili, da se zdravstvena politika vodi v nasprotju s strokovnimi priporočili. Opozarjajo na ustavno sporen predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki omejuje pravice zdravnikov do stavke. Ta omejitev, menijo, krši temeljne delavske pravice in standarde človekovih pravic.
Mladi zdravniki opozarjajo, da Slovenija drvi v prepad korupcije, netransparentnosti in klientelizma. Izpostavili so, da se njihovi kritični glasovi pogosto izgubijo v medijski cenzuri in pritiskih nadrejenih, povezanih s trenutnimi oblastmi. “S posredovanjem evropske misije nam bo morda uspelo ustaviti razpad naše države, ki se pri zdravstvu šele začne,” so zapisali.
Od 15. januarja lani v Sloveniji poteka najdaljša stavka zdravnikov v zgodovini. Mladi zdravniki opozarjajo, da so nedavne zakonodajne spremembe dodatno omejile njihove pravice do stavke. Prepričani so, da si Slovenija ne more privoščiti izgube zdravstvenih delavcev in pozivajo vlado, naj se osredotoči na strategije za ohranjanje delovne sile ter reševanje skrbi zdravnikov.
Mladi zdravniki so pozvali Evropsko komisijo in evropski urad Svetovne zdravstvene organizacije, naj spremljata razmere v Sloveniji ter se zavzemata za dialog med zdravstvenimi delavci in vlado. Predlagali so tudi podporo pri razvoju trajnostne strategije za zaposlene v zdravstvu, ki bi zagotavljala kakovostno oskrbo bolnikov in varovala pravice zdravstvenih delavcev.
Njihovo pismo Evropski komisiji in njeni predsednici si lahko preberete na tej povezavi: PISMO MLADIH ZDRAVNIKOV SLOVENIJE
Spletno uredništvo