ARTICLE AD

Staro pristanišče bo do jutri prizorišče ene najpomembnejših evropskih raziskovalnih konferenc o proizvodnji, hranjenju in uporabi vodika kot zelene alternative fosilnim gorivom. EpHyc je naslov dogodka, ki se je začel včeraj, izoblikovalo pa ga bo 160 doktorskih študentov iz kar 21 evropskih držav.
Program konference, ki jo prirejata Univerza v Trstu in evropska raziskovalna mreža Hydrogen Europe Research, so in bodo oblikovali sami mladi raziskovalci, ki bodo imeli priložnost vrstnikom predstaviti svoje raziskovalno delo. Doktorski študentje med drugim preučujejo inovativne tehnologije za elektrolizo oziroma pridobivanje vodika iz vode s pomočjo električne energije ter raziskujejo nove načine za shranjevanje tega žlahtnega plina, ki bi v prihodnje namesto fosilnih goriv lahko napajal motorje z notranjim zgorevanjem. Evropska unija v te raziskovalne projekte vlaga veliko denarja.
Lokacija posveta ni naključna
Izbira Trsta za priredbo mednarodne študijske konference ni naključje. Na območju med Furlanijo - Julijsko krajino, slovensko in hrvaško Istro namreč nastaja Severnojadranska vodikova dolina, edina mednarodna vodikova dolina v Evropi. O tem projektu je bilo govora tudi na včerajšnjem odprtju tridnevnega znanstvenega posveta.
»V nekaterih sektorjih predstavlja vodik edino zeleno alternativo fosilnim gorivom,« je v konferenčni dvorani Lutazzi v skladišču 26 uvodoma povedal Rodolfo Taccani, profesor in odgovoren na Univerzi v Trstu za tehnološki razvoj in odnose s podjetji. Kot je dejal, je pri raziskavah na področju pridobivanja in uporabe vodika ključen multidisciplinaren pristop. S tem namenom so v Trst povabili doktorske študente, ki to kompleksno tematiko preučujejo iz najrazličnejših zornih kotov.
V imenu Hydrogen Europe Research, evropske raziskovalne mreže znanstvenikov, ki preučujejo pridobivanje in uporabo vodika kot energenta, je spregovoril njen predsednik Luigi Crema: »Naše delovanje sloni na štirih stebrih: podpori raziskovalni dejavnosti, zavzemanju za razvoj trajnostnih tehnologij z zelenim vodikom, vlaganju v raziskovalno infrastrukturo in izmenjavi znanja med raziskovalnimi centri.«
Kot je povedal Crema, je vodik, tako kot električna energija, le ena od alternativ fosilnim gorivom, ki se jim namerava Evropska unija odpovedati do leta 2050. Vsekakor pa gre pri uporabi vodika kot energenta prihodnosti za področje, ki je še v fazi razvoja. »Evropska unija je v svetu med vodilnimi na področju raziskav o vodiku. Kar nam manjka, pa je jasen industrijski model, strategija za preobrazbo pridobljenega znanja v konkretne rezultate,« je še povedal.
Več v današnjem (četrtkovem) Primorskem dnevniku.