Minister Rončević udaril po Vrečkovi: »Sramotno je, da ste muzej ukinili!« (FOTO)

2 hours ago 18

Ponovna ustanovitev Muzeja slovenske osamosvojitve je takoj sprožila oster politični spopad. Asta Vrečko govori o ideološkem projektu Janeza Janše, minister Borut Rončević pa ji vrača, da je bila prava sramota ukinitev samostojnega muzeja.

Vrečkova vidi ideološki projekt

Vlada Janeza Janše je znova ustanovila samostojni javni zavod Muzej slovenske osamosvojitve, ki ga je prejšnja vlada Roberta Goloba pred tremi leti pripojila Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije. Vlada je ob tem sprejela tudi sklep o ustanovitvi Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije kot samostojnega zavoda. Odločitev je pričakovano nemudoma sprožila odziv Levice. Njena koordinatorica Asta Vrečko je potezo označila za »ideološki projekt za poveličevanje Janeza Janše in njegovih prijateljev« ter za pisanje zgodovine po meri SDS in njenih političnih sopotnikov. Po njenem osamosvojitev pripada vsem, zato muzej ne bi smel postati orodje ene stranke in njenega voditelja.

Rončević brez ovinkarjenja

Toda minister za izobraževanje, znanost in mladino Borut Rončević ji ni ostal dolžan. Na omrežju X je jasno zapisal: »Z veseljem sem na vladi glasoval za sklep o ustanovitvi muzeja, ki je namenjen osamosvojitvi. Sramotno je, da ga je vaša vlada ukinila in da smo ga morali ponovno ustanavljati.« Rončević je tako razpravo obrnil naravnost proti nekdanji oblasti. Njegovo sporočilo je jasno: če je slovenska osamosvojitev eden najpomembnejših trenutkov v zgodovini države, potem je bila odločitev o ukinitvi samostojnega muzeja vse prej kot državotvorna.

Z veseljem sem na vladi glasoval za sklep o ustanovitvi muzeja, ki je namenjen osamosvojitvi.

Sramotno je, da ga je vaša vlada ukinila in da smo ga morali ponovno ustanavljati. https://t.co/xgiVvydkWZ

— Borut Rončević (@BorutRoncevic) June 23, 2026

Vrečkova vztraja pri svojih očitkih

Vrečkova odgovarja, da muzej ni bil ukinjen, temveč združen v nov oddelek, kjer naj bi kustosi in dokumentalisti nadaljevali raziskovalno delo, pripravljali razstave ter zbirali pričevanja. Sedanje vlade pa ni prizanesla z očitkom, da muzej ponovno ustanavlja brez strategije, javne razprave, strokovne podpore, zbirke in prostorov. Omenila je tudi, da naj bi vlada za projekt uporabila prostore, namenjene nevladnim organizacijam.

Spopad, ki presega muzejske prostore

Prav v tem je bistvo novega spora. Za Levico je samostojni muzej nepotrebno politično razdvajanje in poveličevanje ene politične strani. Za Rončevića in sedanjo vlado pa gre za spoštovanje slovenske osamosvojitve, njene zgodovine in ljudi, ki so pri nastanku države sodelovali. Muzej še preden zares znova zaživi postaja simbol večjega vprašanja: ali si država upa svojo osamosvojitev obravnavati kot samostojen in pomemben del lastne zgodovine?

Pripravil: I.M.

Vir: Omrežje X

<p>The post Minister Rončević udaril po Vrečkovi: »Sramotno je, da ste muzej ukinili!« (FOTO) first appeared on NaDlani.si.</p>

Read Entire Article