Medobčinsko redarstvo prejme več deset prijav na dan

3 hours ago 10
ARTICLE AD BOX

Obrnili smo se na mariborsko občino, saj smo v preteklem mescu prejeli več pisem bralcev, vezanih na parkiranje. Zato nas je zanimalo, kakšna je parkirna kultura v Mariboru? Se izboljšuje? Slabša?

Na Mestni občini Maribor so nam dejali: “V Mariboru je parkirna kultura zadnjih letih stabilna, vendar še vedno prisotni izzivi pri zagotavljanju ustreznih parkirnih mest in učinkovitem nadzoru parkiranja. Občina v sodelovanju z različnimi službami izvaja različne ukrepe za izboljšanje parkirne situacije. A kljub temu preobremenjena parkirišča in nepravilno parkiranje ostajajo aktualna težava.”

Nadzor nad parkiranjem v Mariboru je razdeljen na dva dela

Prvi del zajema nadzor nepravilnega parkiranja, kot so parkiranje na pločnikih, mestih za invalide, zelenicah, avtobusnih postajališčih, v modrih conah ipd. Ta nadzor izvajata redarska služba in policija, pojasnijo na mariborski občini. Drugi del pa se nanaša na nadzor neplačevanja parkirnih storitev v beli coni, ki ga izvaja Marprom. Ob tem pa v primeru neplačane parkirnine pristopi Medobčinsko redarstvo.

Povprečno število kršitev na področju nepravilnega parkiranja se v zadnjih letih ni dramatično spremenilo, kar nakazuje stabilno parkirno kulturo.

Vendar pa to ne pomeni, da je stanje optimalno. V nekaterih delih mesta je trenutno ravnotežje med povpraševanjem in ponudbo parkirnih mest, vendar to ne velja za vse predele Maribora. Kljub zadostnemu številu parkirnih mest na nekaterih lokacijah se vozniki včasih odločijo parkirati na neprimernih mestih, kot so pločniki ali zelenice, zaradi visokih stroškov parkiranja, dodajo.

“Opozarjamo, da je treba na problem gledati celovito in ne samo iz vidika napačnega parkiranja ter naknadnega nadzora”

Ker smo pred dnevi poročali, da veliko voznikov parkira kar na avtobusnih, nam je zanimalo, če so seznanjeni tudi s tem. “Redarstvo in policija sta seznanjeni z nepravilnim parkiranjem ne samo na avtobusni postaji, ampak tudi na vseh ostalih avtobusnih postajališčih. Zato opozarjamo, da je treba na problem gledati celovito in ne samo iz vidika napačnega parkiranja ter naknadnega nadzora. Problem nastane tudi zaradi postavljanja kiosk za prodajo hrane, kruha in časopisov na lokacijah ob cestah, kjer ni parkirne infrastrukture. Čudimo se lahko, zakaj prihaja do kršitev na pločnikih ali postajališčih. Lep primer so kioski na Cesti proletarskih brigad, kjer imamo mlekomat, kiosk s časopisi in kiosk za prodajo hitre hrane, kjer postanek traja minuto ali dve, nato pa se pričakuje, da bodo stranke parkirale na parkiriščih, oddaljenih 300 metrov ali več, ali v garažah. Ob tem pa se pričakuje, da bodo organi nadzora ujeli vsakogar, ki krši pravila.”

“Žal prihaja tudi do kršitev tistih, ki bi morali biti vzor, torej voznikov z vozili šol vožnje, in to ne le, ko je učitelj sam v vozilu, ampak tudi med samim procesom poučevanja.”

“Pomembno pa je izpostaviti, da vsaka ustavitev vozila, vključno z vozili šole vožnje na avtobusnem postajališču, ne predstavlja prekrška, saj izjeme dovoljuje zakonodaja. Zakon o pravilih cestnega prometa v 65. členu določa, da je izjemoma dovoljena ustavitev na postajališču, ki je zunaj vozišča, zaradi vstopa ali izstopa potnika, če s tem ni oviran javni prevoz potnikov v cestnem prometu.”

Izzivi parkirne kulture

Obstoječi problemi, kot so nam pojasnili na občini, vključujejo:

Strnjena naselja individualnih hiš, kjer lastniki pogosto zasedejo javne površine z vozili, saj svoja dvorišča preuredijo v vrtove ali bivalne prostore.
Blokovska naselja, kjer zaradi slabe infrastrukture primanjkuje parkirnih mest.
Pomanjkljiva parkirna infrastruktura v bližini določenih dejavnosti, kjer so izdana uporabna dovoljenja brez ustreznih parkirnih mest.

Redarji pokrivajo 18 občin

Praviloma se občinski redarji odzovejo na vsako prijavo takoj oz. v najkrajšem možnem času, če je to le možno. “Vendar pa zaradi okoliščin, da je prijav lahko tudi več deset na dan, da redarji pokrivajo 18 občin in da je samo v Mariboru več kot 700 km cest z vsaj 30 problematičnimi lokacijami, se zgodi, da pridejo na kakšno lokacijo z zamudo ali pa še v istem dnevu ne uspejo izvesti nadzora, temveč ga izvedejo šele naslednji dan.”

Zato je pomembno opozoriti na dejstvo, da obstaja zakonska možnost naznanitve kršitev cestnoprometnih predpisov tudi Policiji na številko 113 ali na številko krajevne policijske postaje, vedno, ko se posameznik čuti ogrožen zaradi kršitev ali v primeru zasedenosti patrulj Medobčinskega redarstva ali izven delovnega časa redarstva.

Zaradi velikega števila prijav in obsega dela lahko pride do zamude pri odzivu

Medobčinsko redarstvo je odgovorno za zagotavljanje javne varnosti in nadzor nad prometom, vključno z nepravilnim parkiranjem. Redarji izvajajo nadzor na avtobusnih postajališčih in pločnikih ter po potrebi obravnavajo prijave občanov o nepravilnem parkiranju. Vendar pa zaradi velikega števila prijav in obsega dela lahko pride do zamude pri odzivu.

V primeru nepravilnosti lahko občani prijavijo prekrške na spletnih straneh Medobčinskega redarstva. Vendar pa je priporočljivo prijaviti resne kršitve, ki ogrožajo varnost. Policija prav tako sodeluje pri iskanju rešitev za težave z nepravilnim parkiranjem, s posebnim poudarkom na preprečevanju ogrožanja varnosti na javnih površinah.

 

 

 

The post Medobčinsko redarstvo prejme več deset prijav na dan appeared first on Lokalec.si.

Read Entire Article