ARTICLE AD BOX
Medijski zakon: DNS zahteva jasna določila o financiranju
Poslanci v Državnem zboru danes obravnavajo predlog novega zakona o medijih, ki prinaša pravno podlago za različne oblike finančne podpore medijem. Društvo novinarjev Slovenije (DNS) ob tem opozarja, da je nujno določiti tudi višino letne pomoči novinarstvu in jo zapisati v zakon.
Po poročanju MMC RTV SLO v DNS-ju poudarjajo, da na spremembe medijske zakonodaje čakajo že več kot desetletje. “V DNS-ju že več kot desetletje pričakujemo spremembe medijske zakonodaje,” so zapisali v sporočilu za javnost in dodali, da so do zdaj “aktivno in konstruktivno” sodelovali v vseh javnih razpravah o predlogih medijskih zakonov. Na zadnji predlog so podali obsežen komentar pred letom dni in se oglasili tudi maja 2024, ko je bil predlog poslan v medresorsko usklajevanje.
DNS zakon kljub določenim pomanjkljivostim ocenjuje kot nujen. Po poročanju MMC RTV SLO menijo, da bi popolna zavrnitev zakona slovenski medijski prostor obsodila na zastarelo in neučinkovito ureditev. “Ne glede na to, da je ministrstvo upoštevalo nekatere naše predloge, bolje razdelalo sheme državne pomoči in definiralo, da bo pomoč namenjena tiskanim in digitalnim medijem, kar je napredek od predloga izpred enega leta, pa rešitve kljub temu niso izpolnile naših pričakovanj,” so zapisali.
Pomisleki glede financiranja
Po poročanju MMC RTV SLO predlog zakona določa le pravno podlago za oblikovanje shem pomoči, končna odločitev o ureditvi teh vprašanj pa ostaja v rokah vlade. DNS opozarja, da to pomeni veliko odvisnost od dnevne politike. “Če prav razumemo zapisano, bo po novem tudi redni letni razpis, kot ga poznamo že zdaj, del te uredbe in bo torej lahko podvržen vladni samovolji,” izpostavljajo.
Ob tem izpostavljajo, da predlog ne določa višine letnih sredstev, kar lahko povzroči nestabilnost in politično pristranskost. Po njihovem mnenju bi morala biti višina sredstev določena v zakonu in izhajati iz vnaprej določenih potreb pri zagotavljanju javnega interesa v medijih. DNS predlaga, da se določi financiranje v višini 15 odstotkov prispevka za Radiotelevizijo Slovenija iz preteklega leta.
Status nepridobitnih medijev
DNS predlaga tudi uvedbo novega 51. člena, ki bi opredeljeval status nepridobitnega medija posebnega pomena za tiskane in digitalne medije. Po poročanju MMC RTV SLO menijo, da bi morali biti do tega statusa upravičeni mediji, katerih izdajatelji so nevladne organizacije, ki delujejo v javnem interesu na področju medijev.
V zakonu je sicer zapisano, da podpira delovanje medijev s statusom nevladne organizacije v javnem interesu, vendar DNS opozarja na diskriminacijo tiskanih in digitalnih nepridobitnih medijev v primerjavi z radijskimi in televizijskimi programi. “Smo proti zniževanju standardov zagotavljanja vsebin lastne produkcije lokalnih in regionalnih programov posebnega pomena in deregulaciji povezovanja teh programov v mreže,” dodajajo.
DNS predlaga tudi podaljšanje rokov za objavo popravka v digitalnih medijih na tri delovne dni ter ohranitev možnosti revizije na vrhovnem sodišču brez dodatnih pogojev. Po poročanju MMC RTV SLO zakon predvideva tudi vzpostavitev pravne podlage za več oblik finančne pomoči medijem, nadzor nad koncentracijo medijskega trga pa bi prevzela Agencija za komunikacijska omrežja in storitve.
Portal24; Foto: Pexels
Objava Medijski zakon: DNS zahteva jasna določila o financiranju je bila najprej objavljena na Portal24.