ARTICLE AD BOX
“Ker kadrovskega primanjkljaja ne morejo zapolniti z domačimi, se delodajalci vse pogosteje poslužujejo delavcev iz tujine,” nam je povedala vodja trboveljske območne službe Zavoda RS za zaposlovanje Vilma Strniša. Enako velja tudi za Zasavje, kjer na zavodu po tujih delavcih najbolj povprašujejo iz panog gradbeništva in zdravstva. “Pri tem v zdravstvu iščejo vse profile, od različnih zdravnikov do medicinskih sester. V gradbeništvu pa večinoma tiste, ki znajo opravljati gradbeniška dela, kot so tesarstvo, keramičarstvo in podobno.”
Delodajalci najprej povprašajo po domačih, nato še po tujih delavcih
Po podatkih Strniše se zasavski delodajalci na zavod obračajo s povpraševanjem po domači delovni sili, šele nato vprašajo po tujcih. Teh je v trboveljski območni službi trenutno prijavljenih 154.
“Uslužbenci zavoda se v tujini udeležujejo raznih zaposlitvenih sejmov, kjer zainteresiranim predstavljamo možnosti dela v Sloveniji. Pri nas pa nato pripravimo dogodke, na katerih z zakonodajo in drugimi predpisi seznanjamo delodajalce.” Eden takšnih dogodkov bo v četrtek, 6. februarja, v prostorih Zavoda za mladino, šport in turizem Trbovlje. Posvet z naslovom Zaposlovanje tujcev – izzivi in rešitve se bo pričel ob 13. uri.
V zasavskem podjetju so lani zaposlili manj tujcev kot leto prej
Okoli 10 oseb, ki niso slovenski državljani, so v lanskem letu zaposlili v izlaškem podjetju Eti. “Kar je manj kot leto prej. Večina jih je bilo iz Bosne, nekaj tudi iz Srbije,” so nam odgovorili iz kadrovske službe, kjer opažajo, da je večina zaposlenih nato odšla naprej v Avstrijo in Nemčijo. Tudi letos se bodo poslužili zaposlovanja tujcev, če ne bodo našli kadra med slovenskimi državljani. Iskali bodo takšne, ki imajo vsaj enega sorodnika, ki živi v Sloveniji.
Iz kadrovske službe hrastniške steklarne so nam sporočili, da so v lanskem letu zaposlili 72 novih sodelavk in sodelavcev, od tega polovico tujcev. V Hrastnik tako v službo hodijo državljani Srbije, Bosne in Hercegovine, Hrvaške ter Poljske, Egipta, Rusije in Italije. Večina pa, da je zaposlenih na delovnih mestih strojnik, pregledalec in operater kontrolne linije.
Največ delavcev še vedno iz držav bivše Jugoslavije
Po podatkih vodje trboveljske službe ZRSZ največ tujcev, ki se zaposlijo v Zasavju prihaja iz Bosne in Hercegovine, sledijo Kosovo, Srbija, tudi Makedonija. “Malo več je povpraševanja po delovni sili iz bližnjih držav. Vseeno smo si kulturno in v jeziku bolj podobni.” Nam je pa omenila, da so v Zasavju zaposleni tudi državljani Filipinov, in sicer v Litiji. Trenutno je na ravni celotne Slovenije med delovno aktivnimi prebivalci 16 odstotkov tujih državljanov, v prihodnosti pa napovedujejo dvig na 20. To pomeni, da bo v Sloveniji vsak peti zaposlen iz tujine. Podatkov posebej za Zasavje ne vodijo.
V letu 2024 je bilo na ZRSZ v Zasavju objavljenih skoraj 3000 prostih delovnih mest, trenutno je v evidenco brezposelnih prijavljenih 1342 oseb.
Se je slika od sredine lanskega leta kaj spremenila?
Trenutno 1382 brezposelnih Zasavcev, še vedno dvakrat več kot drugje v Trbovljah
The post Med zasavskimi delavci Egipčani, Filipinci, Rusi …še vedno pa večina iz držav bivše Jugoslavije appeared first on ZON.