ARTICLE AD
Mariborski mestni svetniki so obravnavali dolgo pričakovano razpravo in sprejeli proračun za leto 2025. V spomin na preminulega papeža Frančiška se je seja sicer začela z minuto molka. Na seji ni bilo podžupana Sama Petra Medveda, več svetnikov je opomnilo, da bi moral odstopiti in k tej odločitvi pozvali tudi župana.
Proračuna, tako za letos, kot prihodnje leto, bil sprejet, kljub nasprotovanjem nekaterih svetniških skupin. Več lahko preberete TUKAJ.
Odstop Sama Petra Medveda se še ni zgodil, prav tako ne razrešitev
Nekatere svetnike je zanimalo, ali bo po ugotovitvah Komisije za preprečevanje korupcije podžupan Samo Peter Medved odstopil. Župan Saša Arsenovič pa je na tem mestu poudaril, da odločitev ni enostavna, saj podžupan nadzira številne za mesto pomembne projekte. Dodal je, da je edini profesionalni podžupan v občini, zato takojšnja zamenjava ni mogoča. Ker se 30-dnevni rok izteče 11. maja, imajo po njegovih besedah za odločitev še dovolj časa, da najdejo rešitev.
Na seji so svetniki obravnavali in podprli DIIP – Celovito prenovo Mestne hiše Maribor (Rotovž) na Glavnem trgu 14 v Mariboru. Prav tako so podprli investicijski program obnove in nabave opreme za zasneževalni sistem na smučarski progi »Habakuk B«. »Nismo obupali nad Lisico, želimo si daljšega smučanja – tam, kjer je to mogoče,« je dejal župan.
Gradnje na delu območja Rotovž 5S – stanovanjsko območje ob Bezenškovi
Na dnevnem redu je bil tudi Odlok o spremembah in dopolnitvah občinskega podrobnega prostorskega načrta za del območja Rotovž 5S. Maja Reichenberg Heričko je dejala, da so ugotovili, da je bil interes investitorja nekoliko zakrit v določilih prostorskega akta: »Interes je zgraditi večstanovanjsko hišo, ki je bila predhodno zapisana le kot možnost – zdaj pa vemo, da se bo to tudi zgodilo.« Za to območje sicer velja obstoječi OPPN, ki predvideva takšno ureditev. Stanovalci na tem območju so zaskrbljeni, saj menijo, da bo gradnja močno vplivala na njihovo življenje. Včeraj je potekala javna obravnava, na kateri so občani podali pripombe. Predstavnikom občine so se zdele smiselne, zato bodo vse pripombe preučili in v gradivo vključili dodatne popravke. Sklep je bil soglasno sprejet.
“Plače v Snagi rastejo bistveno hitreje kot v panogi”
Vito Martinčič, direktor podjetja Snaga, je predstavil predlog sprememb Odloka o izvajanju gospodarske javne službe ravnanja z odpadki v Mestni občini Maribor (prva obravnava). »Pri delovanju zbirnih centrov so bile določene nejasnosti, ki smo jih skušali odpraviti z bolj natančnimi definicijami – na način, ki je razumen tako za zaposlene kot za uporabnike,« je pojasnil. Ključne dopolnitve vključujejo jasnejšo opredelitev načina prevzema komunalnih odpadkov, zbiralnic ločenega zbiranja iz gospodinjstev, omejitev števila brezplačnih odvozov v zbirne centre, definicijo za oddajo mešanih odpadkov ter način vključitve v podzemne zbiralnice. Brezplačni prevzem odpadkov bo še naprej omogočen enkrat letno za gospodinjstva, ne pa tudi za poslovne subjekte. To je le del predlaganih sprememb.
Postavili so mu vprašanje, ali je res, da so z njegovim prihodom zmanjšali plače zaposlenim. Dejal je: »Dejstva za podjetje Snaga so taka, da je v juliju naredila nova sistemizacija, s katero so povišali plače, tako da od julija dalje ni več nobene plače pod minimalno plačo, kar je bilo prej. Naslednja sprememba je bila v decembru. Zaradi visokih zadolžitev je že januarja 2024 nadzorni svet izrekel sanacijski ukrep za delovanje Snage. Bilo je predvidenih 12 ukrepov, znižali smo poslovno uspešnost z 600 na 300. Snaga je v drugem letu delovala bolj uspešno, zato je bila nagrada namesto 300 evrov 1.100 evrov. V mesecu januarju smo bili obvezani, da se plače povišajo za 1,8 odstotka.« Povedal je, da so v januarju povečali plače za 5 odstotkov.
»Uvedli smo tudi karierno napredovanje, kar naj bi do konca leta povečalo izdatke. Do konca leta bo bruto plača višja za 10 odstotkov.« Mariborski svetniki so sprejeli predlog sprememb.
Mestni svet je podprl tudi menjavo kolesnih baterij na stebrih krožno-kabinske žičnice na Pohorje. Branko Šmigoc je že na kavi z novinarji predstavil, zakaj je sprejem tako pomemben. Baterije so namreč precej dotrajane, nakup novih pa bo dolgoročno manjši strošek. Prav tako bo gondola več dni lahko obratovala.
Na seji so se mestni svetniki seznanili tudi z Občinsko celostno prometno strategijo Mestne občine Maribor
Na točki je bila tudi ureditev Gregorčičeve ulice s Trgom generala Maistra, od koder umikajo parkirna mesta. Svetniki so glede parkirnih mest izpostavili, da jih moti, ker ni poskrbljeno za alternativo. Parkirnih mest bi bilo okoli 120 manj, kar bi povzročalo dodatno težavo pri obisku mesta. Prav tako bi imeli težave s parkiranjem tisti, ki imajo dovolilnice. Hkrati se sprašujejo, ali bo še večja prometna obremenitev. Rešitev med drugim vidijo v izgradnji garažnih hiš. Pri slednjem je župan poudaril, da je začetek gradnje predviden v letu 2027, kar pomeni, da je dovolj časa za zagotovitev nadomestnih parkirišč.
»Nič se ne more zgoditi, da bi kdo že jutri izgubil parkirišče. Imamo več kot dovolj časa, da zagotovimo nadomestna parkirišča,« je povedal Arsenovič in dodal, da imajo priložnost zagotoviti 110 novih parkirnih mest na območju glavne avtobusne postaje. Možnosti za dodatna parkirišča so tudi na Trubarjevi ulici in na Razlagovi cesti, od Cankarjeve do Ekonomske.
Višja pomoč ob rojstvu, sprejeli tudi odlok o povračilu stroškov mlečnih preparatov
Podali so tudi soglasje k določitvi dela plače za redno delovno uspešnost ravnateljice Konservatorija za glasbo in balet Maribor za leto 2024. Mestni svetniki so po skrajšanem postopku soglasno sprejeli tudi Odlok o pogojih in postopku predpisovanja ter o povračilu stroškov mlečnih preparatov za dojenčke in male otroke v Mestni občini Maribor. Hkrati so po skrajšanem postopku sprejeli tudi odlok o dodeljevanju enkratne pomoči ob rojstvu otroka v Mestni občini Maribor, pri tem pa sprejeli amandma, ki določa višino pomoči 250 evrov ob rojstvu prvega otroka, za vsakega naslednjega pa 300 evrov. Pri tem so se strinjali, da bo na letni ravni (od 1.1. 2027 naprej) potekalo usklajevanje višine pomoči z indeksom rasti življenjskih potrebščin. Mestni svet tako ne bo več odločal o višini zneska, pač pa bo ta v prihodnje vsakoletno usklajen z rastjo indeksa.
Zaradi nesklepčnosti o tem niso mogli odločati
Uvodoma so v stranki SDS predlagali, da bi z dnevnega reda seje umaknili točko Predlog za imenovanje predstavnice ustanoviteljice (MOM) v svet Doma starejših občanov Tezno, vendar ta predlog ni bil sprejet. Mestni svetniki pa na današnji seji o tej točki, ki je bila zadnja na dnevnem redu, vendarle niso odločali, saj so bili zaradi odhoda nekaterih mestnih svetnikov nesklepčni. O omenjenem gradivu bodo odločali pred nadaljevanjem naslednje redne seje.
Poziv k spremembi zakona o lokalni samoupravi
Lista za pravičnost in razvoj (LPR), ki ima v mariborskem mestnem svetu dva svetniška sedeža, je že pred sejo na vlado in državni zbor naslovila poziv k spremembi zakona o lokalni samoupravi. Po njihovem mnenju je nujno vzpostaviti mehanizme odgovornosti župana, da bi preprečili samovoljne poteze, kot so se po njihovih besedah zgodile tudi v Mariboru – predvsem zaradi nespoštovanja sklepov mestnega sveta in drugih spornih ravnanj župana.
Nekatere točke pa bodo obravnavane na dopisni seji.
The post Mariborski svetniki sprejelo nove odloke in investicije, Medvedov odstop ostaja vprašljiv appeared first on Lokalec.si.