Ljubosumje in talamus: Kaj nam razkriva Othellov sindrom?

6 hours ago 6
ARTICLE AD BOX

Ljubosumje in talamus: Kaj nam razkriva Othellov sindrom?

Othellov sindrom, znan tudi kot sindrom patološkega ljubosumja, je redka oblika psihoze, ki jo zaznamujejo blodnje nezvestobe. Gre za stanje, pri katerem posameznik trdno verjame, da ga partner vara, kljub popolni odsotnosti dokazov. Nova študija, objavljena v znanstveni reviji Neurocase, prinaša vpogled v nevrološke osnove tega sindroma in poudarja pomembnost desne polovice talamusa pri razvoju ljubosumja.

Primer poškodbe talamusa po možganski kapi

Študijo je vodila znanstvenica Ghita Hjiej z Univerze v Casablanci v Maroku. Raziskovalna skupina je poročala o primeru 50-letne ženske, ki je utrpela možgansko kap. Pacientka je bila več kot 30 let v srečnem zakonu, brez zgodovine duševnih motenj ali izpadov ljubosumja. Nenadoma je med kuhanjem izgubila zavest zaradi možganske kapi, ki je poškodovala talamus, predvsem v desni polovici možganov.

Talamus, globoko ležeči predel v možganih, igra ključno vlogo pri prenosu informacij iz telesa v možgane, zavesti in spanju. Po dvotedenskem bivanju v bolnišnici, kjer je pacientka doživljala halucinacije in težave z vidom, so jo odpustili v domačo oskrbo.

Razvoj Othellovega sindroma

Dva dni po odpustu so se pri pacientki začeli pojavljati simptomi patološkega ljubosumja. Najprej je svojega moža obtožila nezvestobe s svojo sestro, kasneje pa tudi z mlajšo prijateljičino hčerko. Njeno vedenje je postajalo vse bolj obsesivno; nenehno je preverjala partnerjev telefon, ga vohunila in ga zbujala sredi noči z obtožbami. Ljubosumje se je s časom stopnjevalo do te mere, da je postala agresivna in dvakrat fizično napadla moža z rezilom.

Njene misli so postale povsem osredotočene na domnevno nezvestobo, zanimanje za druge aktivnosti pa je skoraj popolnoma izginilo. Situacija je bila za družino izjemno zahtevna, dokler zdravniki niso uvedli zdravljenja z antipsihotičnimi zdravili, ki so simptome postopoma umirila.

Povezava med talamusom in ljubosumjem

Odkritja te študije poudarjajo vlogo desne polovice talamusa pri oblikovanju in regulaciji ljubosumja. Po mnenju raziskovalcev je možganska kap v tem predelu lahko sprožila motnje v nevroloških povezavah, kar je privedlo do razvoja blodnjavih misli in nenavadnega vedenja. To odpira vprašanja o nevroloških osnovah čustev, kot je ljubosumje, in o možnostih zdravljenja z usmerjenimi pristopi.

Ključni pomen raziskav

Študija Hjiej in sodelavcev je pomemben prispevek k razumevanju povezave med nevrološkimi poškodbami in vedenjskimi spremembami. Primer Othellovega sindroma po možganski kapi ponuja edinstven vpogled v delovanje možganov ter poudarja potrebo po celostnem pristopu k zdravljenju pacientov z nevrološkimi poškodbami.

Razumevanje, kako možganske poškodbe vplivajo na čustva in vedenje, lahko pomaga ne le pri zdravljenju takšnih primerov, ampak tudi pri razvoju novih terapij za psihoze in sorodne duševne motnje. Nadaljnje raziskave na tem področju bodo verjetno osvetlile še druge nevrološke in psihološke dejavnike, povezane s patološkim ljubosumjem.

Portal24; Foto: Pexels

Objava Ljubosumje in talamus: Kaj nam razkriva Othellov sindrom? je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article