ARTICLE AD BOX
Ljubljanski mestni svet je sprejel lokacijsko preveritev za območje Centra plezalnih športov Ljubljana. Ta bo omogočila povečanje dvorane za balvansko plezanje in nadkritje zunanjih plezalnih sten, da bodo ustrezale tehničnim zahtevam Mednarodne zveze za športno plezanje. Dali so tudi soglasje k osnutku prodajne pogodbe za prostore na Resljevi 14.
Mateja Doležal z mestnega oddelka za urejanje prostora je uvodoma pojasnila, da gre za lokacijo na območju Športnega centra Svoboda ob Koprski ulici. “Z lokacijsko preveritvijo je predlagana sprememba faktorja zazidanosti, tako da bo nov dopusten faktor največ 30 odstotkov,” je dejala. Taka dvorana pa bo omogočala izvedbo mednarodnih plezalnih tekmovanj.
Predsednik odbora za urejanje prostora Janez Koželj je dodal, da določilo velja le za parcelo, kjer bo zgrajen “prepotreben plezalni objekt” in ne gre za zmanjševanje zelenih površin. “Do spremembe je prišlo, ker pred leti nismo načrtovali, da plezalni center rabi tudi zunanja plezališča, ki so pod streho,” je pojasnil.
O tej točki je razpravljal le svetnik Gibanja Svoboda Kostja Židan in dejal, da pozdravlja vlaganje v športno infrastrukturo, ki bo izboljšala pogoje za vrhunske športnike in za rekreacijo meščanov, otrok in mladine. Meni, da so takšni centri predpogoj za dvig indeksa gibalne učinkovitosti, ki se je v zadnjih letih zniževal. Svetniki so lokacijsko preveritev z 41 glasovi soglasno podprli.
Svetniki so na današnji seji, ki jo je zaradi odsotnosti župana Zorana Jankovića vodil podžupan Aleš Čerin, dali tudi soglasje k osnutku prodajne pogodbe za prostore v stavbi na Resljevi cesti 14. Vodja oddelka za ravnanje z nepremičninami Simona Remih je povedala, da mestna občina nepremičnine ne potrebuje za lastno delovanje in za izvajanje nalog občinskega pomena, zato jo prodaja.
Nepremičnino so doslej že šestkrat prodajali na javni dražbi po ceni 2,26 milijona evrov. “Ker prodaja ni bila uspešna, predlagamo znižanje cene za 15 odstotkov, to je na izklicno ceno 1.921.000 evrov,” je dejala. Omenjene prostore sicer do maja 2026 najema ministrstvo za pravosodje, v njih pa deluje Delovno in socialno sodišče v Ljubljani.
Svetnik Vesne Denis Striković je v razpravi dejal, da bi lahko občina razmislila o spremembi namembnosti in po poteku najemne pogodbe v prostorih uredila stanovanja za mlade brez parkirnega mesta, saj gre za center mesta. Sicer bi pozdravil tudi prodajo prostorov državi. Svetnica NSi Mojca Sojar pa je dejala, da gre za mizerno nizko ceno za tako stavbo, čeprav ni v preveč dobrem stanju.
Mestni svetniki so odločali tudi o kadrovskih zadevah, med drugim so v dve komisiji in odbor imenovali Strikovića, ki je mesto v njih podedoval od svoje predhodnice Jasminke Dedić. Ob tem je vodja svetniškega kluba SDS Maruša Babnik opozorila, da SDS kljub štirim svetnikom nima več predstavnika v komisiji za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja, prošnjo SDS, da iz komisije razreši njihova nekdanja člana Igorja Horvata in Matjaža Vedeta, pa da je komisija zavrnila. “Dovolite SDS, da ima vsaj eno mesto v komisiji,” je dejala.
Horvat in Vede sta iz SDS izstopila konec oktobra in se pridružila stranki Demokrati Anžeta Logarja. V mestnem svetu nameravata ustanoviti samostojen svetniški klub, obdržala pa sta tudi svoja mesta v komisijah in odborih, čemur v SDS nasprotujejo.
Mestni svet naj bi danes obravnaval tudi predloge ukrepov “proti monopolu na področju zunanjega oglaševanja”, ki jih je predlagal svetnik liste Glas za otroke in družine Aleš Primc. A jih je večina v mestnem svetu na predlog statutarno-pravne komisije umaknila iz dnevnega reda, saj da sklepi niso napisani dovolj jasno.
Primc jim je očital, da preprečujejo razpravo “o vsem, kar vam ne paše”. Da gre za pomembno temo, ki jo je treba urediti, sta se strinjala tudi Sojar in Striković, Babnik pa je dodala, da bi se morala v dvorani ljubljanskega mestnega sveta soočiti demokratična mnenja, kar koalicija v dveh letih večkrat ni dovolila.
Tudi pred tokratno sejo je pred mestno hišo potekal shod za zaščito pitne vode in zdravja, ki ga organizira Primc. Protestirali so tudi proti garažni hiši pod ljubljansko tržnico in začeli zbirati podpise za ustanovitev Civilne iniciative Tržnice ne damo – proti gradnji podzemne parkirne hiše pod odprto osrednjo tržnico v Ljubljani. “Iniciativa bo pridobila status stranskega udeleženca v postopku izdajanja gradbenega dovoljenja za nevarno podzemno garažno hišo,” je danes napovedal Primc.