ARTICLE AD
Sredi maja je na slovenskih tržnicah končno zadišalo po poletju. Prve češnje so tu – rdeče, bleščeče in mamljive – a cene? Te so mnoge kupce pustile odprtih ust.
Po Ljubljani, Mariboru, Kopru in tudi v Novem mestu se je te dni pojavila nova “vroča roba”: zgodnje češnje z Goriškega. Kilogram svežih sadežev stane od 9 do 12 evrov. Gre za najvišje otvoritvene cene v zadnjih nekaj letih. Lani je bil kilogram prvih češenj okoli osem evrov. Zakaj takšen skok?
Redkost in nestrpnost dvigujeta ceno
Kot pojasnjujejo prodajalci na tržnici v ljubljanskem BTC-ju, gre za zgodnje sorte, ki dozorijo hitreje od klasičnih. Zaradi krajšega rastnega obdobja in omejenih količin je ponudba zelo majhna. Povpraševanje pa – kot vsako leto ob začetku sezone – presega razpoložljivo sadje. In zakon trga opravi svoje.
“To je luksuzni izdelek za prve dni, potem se bo umirilo,” pove ena od prodajalk, ki je v soboto prodajala kilogram za 10 evrov. Dan prej je cena na istem mestu znašala 12 evrov.
“Sobota prinese več kupcev in več prometa. Zato si lahko privoščimo nižjo maržo,” je pojasnil eden izmed branjevcev.

Ne samo vreme, tudi strategija
Pridelovalci priznavajo, da gre deloma za vremenske razmere (mraz v aprilu je nekaterim obiralcem pobral že del cvetov), a visoka cena ni le posledica narave. Gre tudi za človekovo naravo. Nekateri kupci enostavno želijo biti med prvimi, ki okusijo češnje. In za ta občutek so pripravljeni odšteti veliko.
“Je pa res, da ta cena ne bo trajala dolgo,” dodaja prodajalec na tržnici. že proti koncu tedna naj bi cena padla na okoli 6 do 7 evrov za kilogram, v prihodnjem tednu pa celo do 5 evrov.
Kaj pravijo kupci?
Medtem ko nekateri z nasmeškom kupujejo češnje za dvomestno ceno, drugi odkimavajo. “Tole je predrago. Počakam še dva tedna,” pove upokojenka Marija iz Viča. Tudi Marko, oče treh otrok, je bil presenečen: “Gledam ceno in si mislim – a to je češnja ali zlata kroglica?”
Vendar če pogledamo nazaj: takšen cenovni skok v začetku sezone ni nič novega. Po podatkih Statističnega urada RS se cene zgodnjih sadnih sort redno višajo za 50 do celo 100 odstotkov v primerjavi z glavno sezono.
Spomin na leto 2021: ko so češnje stale 15 evrov
Leta 2021 je pozeba pomorila velik del pridelka, kar je dvignilo cene na rekordnih 15 evrov/kg. Ljudje so jih kljub vsemu kupovali.
Zakaj so češnje tako priljubljene?
Slovenci imamo s češnjami poseben odnos. V mnogih krajih – kot so Brda, Bizeljsko, pa tudi okolica Krškega – se češnja ne jemlje le kot sadje, temveč kot simbol prihajajočega poletja. Občina Brda vsako leto organizira celo Festival češenj. Ljudje se nanj pripeljejo iz vse Slovenije.
Kaj se bo zgodilo v prihodnjih dneh?
Po napovedih pridelovalcev bo teža s cenami še ta teden precejšnja. Večjega pridelka še ni. A že konec tedna ali v začetku naslednjega bo situacija boljša. “Računamo, da bo z naslednjo pošiljko z juga ceneje. Več bo ponudbe, manj bo panike, manj bo pritiska,” pravi pridelovalec iz okolice Nove Gorice.
Torej – kupiti zdaj ali počakati?
Odgovor je enostaven: če vam češnje pomenijo razvajanje in simbol začetka poletja, si jih privoščite. Morda le pest, za okus. A če kupujete za kompot, zamrzovanje ali žele, potem potrpite še kak teden.
Cena bo padla. Vedno pade.
Do takrat pa… češnje niso luksuz – so samo prve.
Vir:
- SURS
Pripravil: N. Z.
The post Ljubljančani šokirani: Prve češnje tudi po 12 evrov za kilogram first appeared on NaDlani.si.