ARTICLE AD BOX
V sekciji Perspektive na Liffu prikazujejo film Črna pika, v katerem je madžarski režiser in scenarist Balint Szimler podal vpogled v šolski sistem na Madžarskem. Ker je želel prikazati obstoječe stanje, je film nastal brez podpore madžarske vlade, podpisalo pa ga je kar 19 koproducentov. Zanj je prejel posebno omembo na festivalu v Locarnu.
Film v ospredje postavlja desetletnega dečka, ki se iz Berlina preseli v Budimpešto zaradi menjave mamine službe. V privajanju na novo okolje pa naleti na težave zaradi strogega šolskega sistema, v katerem ni prostora za popuščanje, niti v primerih, kot je neprava barva majice za telovadbo.
Kot svetla točka se pokaže mlada učiteljica madžarskega jezika in literature, ki se poskuša zbližati z dečkom, potem ko je deležen neprimernega vedenja učitelja športne vzgoje, ki ga vzame na piko. A posledica razkritja njegovega dejanja v učiteljskem zboru je kljub sodelavkinemu opozorilu nasprotna od pričakovanega.
Režiser je film posnel tudi na podlagi lastne izkušnje, saj je pri svojih devetih letih zapustil ZDA in se moral prilagoditi “džungli madžarskega šolskega sistema”. Kot je povedal po projekciji, je bilo to zanj veliko presenečenje, ker ni zmogel obvladati vseh pravil, ki so se od njega pričakovala, še manj pa jih je razumel. “Skušal sem preizprašati ta pravila,” je povedal.
Drugi povod za film je našel v trditvi, da lahko družbo ali državo spoznaš šele na podlagi tega, kako se obnaša do otrok. Povod zanj pa je našel tudi v madžarskem političnem sistemu, v katerem se ves čas dogajajo stvari, ki se mu zdijo nore, a se ljudje na njegovo presenečenje na to ne odzivajo. Tudi na področju filma, saj so po vladnem prevzemu filmskega sklada začeli nastajati propagandni filmi, medtem ko so zanikali obstoj obstoječih filmskih ustvarjalcev in režiserjev. Podobno se je zgodilo s filmsko šolo, na kateri se je izobraževal.
“Vse to zame pomeni, da moram nekaj ukreniti, če nihče ne brani študentov, učiteljev in vseh, ki želijo govoriti o stvareh, ki so trenutno pomembne na Madžarskem,” je povedal režiser.
Črno piko, ki je v angleškem prevodu dobila naslov Lesson Learned, je posnel v kratkem času, 24 otrok, ki so napolnili njegov filmski razred, pa je izbral med okoli 600 otroci, ki so jih iskali tudi prek Facebooka. Osrednja ideja je bila, da bi se vživeli v svet in čustvovanje glavnega junaka, tudi zato je njegova mama prikazana samo na začetku.