ARTICLE AD
Letna stopnja inflacije na podlagi zasebne potrošnje (PCE) je v ZDA marca znašala 2,3 odstotka, je danes sporočilo ministrstvo za trgovino ZDA, ki je podatke za februar popravilo navzgor z 2,5 na 2,7 odstotka. Na mesečni ravni je ostala nespremenjena.
Aprilski podatki so dobra novica, ki pa po poročanju ameriških medijev najverjetneje pomeni le zatišje pred neurjem, saj je predsednik Donald Trump carinsko politiko začel zares zaostrovati šele aprila in bodo posledice bolj jasne v prihodnjih tednih in mesecih.
Ameriška pristanišča na zahodni obali že poročajo, da se je ladijski tovorni promet iz Kitajske drastično zmanjšal, potem ko je Trump uvedel 145-odstotne carine, ki predstavljajo davek za potrošnike, saj bodo morali uvozniki cene prenesti nanje ali pa trpeti nižji dobiček.
Ameriška podjetja so v začetku leta zaradi Trumpovih groženj s carinami močno povečala uvoz, da si ustvarijo zaloge, zaradi česar jim ne bo potrebno nemudoma višati cen.
S porabo so razen podjetij pohiteli tudi potrošniki. Potrošniška poraba je februarja od januarja narasla le za 0,1 odstotka, marca od februarja pa za 0,7 odstotka.
Poraba za nakup avtomobilov je marca na mesečni ravni narasla za 8,1 odstotka, ker je Trump uvedel carine na uvoz avtomobilov. Analitiki pričakujejo, da bo v prihodnjih mesecih prodaja padla.
Marca so letno inflacijo pomagale umiriti tudi nižje cene nafte. Cene energije so marca nazadovale za 2,7 odstotka, hrana pa se je podražila za 0,5 odstotka.
Tudi brez upoštevanja cen energije in hrane se mesečna PCE-inflacija od februarja do marca ni spremenila, na letni ravni pa je s 3,0 odstotka nazadovala na 2,6 odstotka.
Znižanje inflacije bo Trumpu dalo dodaten zagon pri napadih na predsednika centralne banke Federal Reserve Jeroma Powlla, naj zniža obrestne mere in s tem spodbudi gospodarsko rast. Powell vztraja, da politike ne bo spreminjal, dokler ne bodo jasne posledice Trumpovih carin. Trump je rahlo umiril žogo, potem ko so grožnje z odstavitvijo Powlla povzročile borzne pretrese.