ARTICLE AD BOX
Rast cen se je v začetku leta 2025 nekoliko pospešila, v januarju so statistiki zaznali letno stopnjo inflacije v višini dveh odstotkov, potem ko je bila decembra lani 1,9-odstotna. Na mesečni ravni so se cene življenjskih potrebščin znižale za 0,4 odstotka, kar je predvsem posledica zimskih razprodaj oblačil in obutve.
Storitve so bile januarja v povprečju za 3,1 odstotka dražje kot pred letom dni, cene blaga pa so se zvišale za 1,5 odstotka, so sporočili iz Statističnega urada RS. Cene blaga dnevne porabe so se zvišale za 2,1 odstotka in poltrajnega blaga za odstotek, medtem ko je bilo trajno blago za 0,3 odstotka cenejše kot januarja lani.
K januarski inflaciji so največ prispevale triodstotna rast cen v skupini prevoz ter za 2,3 odstotka višje cene hrane in brezalkoholnih pijač. Storitve v restavracijah in hotelih so se podražile za 4,8 odstotka.
Prav tako so na inflacijo vplivale podražitve v skupinah alkoholne pijače in tobak (za 3,5 odstotka), rekreacija in kultura (za 2,2 odstotka) ter raznovrstno blago in storitve (prav tako za 2,2 odstotka).
Pri izračunu inflacije na mesečni ravni je bil opazen vpliv nižjih cen oblačil in obutve. Oblačila so se ob sezonskih razprodajah pocenila za 10,6 odstotka, obutev pa za 6,7 odstotka. Cenejši kot januarja lani so bili tudi počitniški paketi, namreč za 2,9 odstotka.
So pa bile januarja višje kot decembra lani cene brezalkoholnih pijač (za 3,1 odstotka), gostinskih storitev (za 1,5 odstotka) in naftnih derivatov. Tekoča goriva so se v mesecu dni podražila za 1,2 odstotka, bencin za 1,4 odstotka ter dizelsko gorivo za 0,9 odstotka.
Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjave med državami članicami EU, je bila januarja 2,3-odstotna, potem ko je bila januarja lani 3,4-odstotna. Na mesečni ravni so se te cene znižale za 0,3 odstotka.