Leon XIV. v okrožnici opozarja na suženjstvo v zvezi z umetno inteligenco

2 hours ago 27

Papež Leon XIV. je danes objavil svojo prvo okrožnico z naslovom Magnifica Humanitas (Veličastno človeštvo), ki se osredotoča na umetno inteligenco. V njej opozarja na “nove oblike suženjstva”, povezane z umetno inteligenco, in poziva k strožji ureditvi tega področja, poročajo tuje tiskovne agencije.

“Če tehnologija obljublja osvoboditev, a ustvarja nove oblike globalne podrejenosti, je v nasprotju s temeljnim načelom človeškega dostojanstva. Boj proti novim oblikam suženjstva je odločilni preizkus etične razsodnosti umetne inteligence,” je papež zapisal v več kot 200 strani dolgem dokumentu, ki obsega pet poglavij.

V njem se je tudi opravičil za večstoletno zamudo katoliške cerkve pri obsodbi suženjstva, kar je označil za “rano v krščanskem spominu” ter v imenu Cerkve prosil za odpuščanje.

Papeži so se v preteklosti že opravičevali za vpletenost kristjanov v trgovino s sužnji. Janez Pavel II. jo je obsodil leta 1992, preden je leta 2000 izdal obsežno prošnjo za odpuščanje za zgodovinske krivice, papež Frančišek pa je večkrat obsodil sodobne oblike suženjstva.

V okrožnici s podnaslovom O ohranjanju človeštva v dobi umetne inteligence Leon XIV. še poudarja, da je umetna inteligenca na različnih področjih lahko dragocena pomoč, opozarja pa tudi na tveganja, ki jih prinaša. Kot navaja, bodo od nje imeli koristi predvsem redki posamezniki, ki že imajo veliko premoženja.

Zato je po navedbah v okrožnici nujno, da uporabo umetne inteligence, zlasti ko gre za javne dobrine in temeljne pravice, spremljajo jasna merila in učinkovit nadzor. Papež se v njej tudi zavzema za ureditev lastništva podatkov uporabnikov. Ob tem večkrat poudarja, da mora biti umetna inteligenca usmerjena v človeške vrednote in moralo. Vendar pa to ne koristi nič, če to moralo določa le peščica ljudi, opozarja.

Dokument zavrača tudi enačenje umetne inteligence s človeško inteligenco. Papež poudarja, da sistemi zgolj posnemajo funkcije mišljenja, nimajo pa vesti, svobode, osebne odgovornosti in zmožnosti srečanja z drugim.

Leon XIV. je v okrožnici še posebej kritičen do vpliva umetne inteligence na konflikte. Ob tem poudarja, da odločitve o življenju in smrti v nobenem primeru ne bi smeli prepustiti strojem.

Izpostavlja še, da je teorija “pravične vojne”, ki so jo pogosto uporabljali za upravičevanje vojn in jo zagovarja tudi administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa, danes zastarela.

“Človeštvo razpolaga z veliko učinkovitejšimi in zmogljivejšimi orodji za spodbujanje človeškega življenja in reševanje konfliktov, kot so dialog, diplomacija in odpuščanje. Uporaba sile, nasilja in orožja odraža revščino odnosov, ki ima vedno katastrofalne posledice za civilno prebivalstvo,” v okrožnici še piše papež.

Tokrat je prvič, da je bil papež ob predstavitvi okrožnice navzoč osebno. Ob predstavitvi enciklike so bili prisotni tudi kardinali, teologi in soustanovitelj podjetja za umetno inteligenco Anthropic Chris Olah, kar je po poročanju tujih tiskovnih agencij tudi novost. Podjetje iz ZDA je v sporu z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, ker ne želi dati svojih modelov umetne inteligence na voljo za avtonomne oborožitvene sisteme. Trump je v zadnjem času večkrat kritiziral tako podjetje Anthropic kot tudi papeža.

Olah je danes ob predstavitvi enciklike poudaril, da bi moral vse večji del sveta, od civilne družbe prek znanstvenikov do vlad, po zgledu papeža Leona XIV. umetno inteligenco vzeti resno, pozorno opazovati in pomagati usmerjati dogodke v boljšo smer. “Danes je šele začetek, začetek dolgega sodelovanja med nami, ki gradimo to tehnologijo, in tistimi, ki vidijo tisto, česar mi, od znotraj, ne moremo videti,” je dejal.

Enciklika nosi datum 15. maj, kar je natanko 135 let po tem, ko je papež Leon XIII. objavil svojo encikliko Rerum novarum (O novih stvareh), s katero je položil temelje katoliškega nauka glede posledic industrijske revolucije.

“Cerkev je znova pozvana, da prepozna ‘nove stvari’ v zgodovini,” je ob predstavitvi enciklike dejal vatikanski državni tajnik, kardinal Pietro Parolin. “Varovati človeško dostojanstvo pomeni paziti na nove oblike razčlovečenja in ostati zvest veličini človeškosti,” je dodal po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa.

Prva okrožnica novega papeža običajno velja za program njegovega pontifikata. Leon XIV., ki je pred letom dni nasledil papeža Frančiška, je v zadnjih mesecih večkrat izrazil mnenje o umetni inteligenci, pri čemer je omenjal tako priložnosti kot tveganja, ki jih prinaša.

Read Entire Article