Lahko povzroči srčni zastoj: kdaj ne jemati magnezija

10 hours ago 11
ARTICLE AD

Magnezij najdemo v številnih živilih, ki jih uživamo: stročnicah, oreščkih, semenih, mlečnih izdelkih, zeleni listnati zelenjavi.

Lahko privede do srčnega zastoja: kdaj ne jemati magnezija / foto depositphotos.com

V lekarnah lahko najdete veliko prehranskih dopolnil, med njimi je tudi magnezij. Moje vam svetuje, kako pravilno jemati magnezij, da ne bo škodoval telesu.

Magnezij je hranilo, ki ga človeško telo potrebuje za ohranjanje zdravja. Pomemben je za številne procese – od uravnavanja ravni sladkorja v krvi in krvnega tlaka do delovanja živčnega sistema.

Magnezij – koristi in škoda dopolnilnega uživanja

Znanstveniki trenutno še naprej proučujejo, kako magnezij vpliva na zdravje, kakšne so njegove koristi in kakšno škodo lahko povzroči.

Menijo, da lahko jemanje magnezija pomaga pri nekaterih zdravstvenih težavah. Na primer pri zniževanju krvnega tlaka in tveganja za razvoj sladkorne bolezni tipa 2 ter zmanjševanju tveganja za zlome kosti in osteoporozo. Posamezne študije dokazujejo, da imajo ljudje, katerih prehrana vsebuje veliko magnezija, manjše tveganje za nekatere vrste srčnih bolezni in kapi. Vendar te študije ne pojasnjujejo, koliko je bil učinek posledica magnezija in koliko drugih hranil.

Raziskovalci so tudi ugotovili, da imajo ljudje, ki trpijo za migrenami, morda nizko raven magnezija. Vendar na jemanje dodatkov z magnezijem ne glejte kot na način, s katerim se boste znebili glavobolov – teh ne more sprožiti le pomanjkanje magnezija.

Prekomerna uporaba magnezija v prehranskih dopolnilih in zdravilih lahko telesu resno škoduje. Zlasti je polno negativnih posledic, kot so driska, slabost in krči v trebuhu, neredno bitje srca in celo srčni zastoj.

Kdaj jemati dodatke z magnezijem

Magnezij se nahaja v številnih živilih, ki jih uživamo: stročnicah, oreščkih, semenih, mlečnih izdelkih, zeleni listnati zelenjavi. Do pomanjkanja magnezija – hipomagneziemije – lahko pride, če teh živil ne uživamo dovolj ali če je absorpcija magnezija motena.

Za odpravo te težave zdravniki najprej priporočajo prilagoditev prehrane. Magnezij je na voljo tudi v multivitaminskih in mineralnih dodatkih ter drugih prehranskih dopolnilih. Kot je navedeno v priporočilih Nacionalnega inštituta za zdravje ZDA (NIH), telo magnezij v tej obliki bolje absorbira. Vendar je treba dodatke jemati le za zdravljenje potrjenega pomanjkanja magnezija v telesu po posvetu z zdravstvenim delavcem.

Dopolnila je treba jemati le za zdravljenje potrjenega pomanjkanja magnezija v telesu po posvetu z zdravnikom / foto depositphotos.comDodatke je treba jemati izključno za zdravljenje potrjenega pomanjkanja magnezija v telesu po zdravniškem posvetu / foto: depositphotos.com

Kako pravilno jemati magnezij

Pri jemanju dodatkov, ki vsebujejo magnezij, se je treba ravnati po priporočilih zdravnikov ali strokovnjaka za prehrano. Na podlagi analiz vam bo strokovnjak lahko predlagal, kako dolgo morate uživati magnezij. Zdravstveni delavec vam lahko tudi pove, kako dolgo lahko jemljete magnezij in kakšen naj bo odmerek.

Količina magnezija, ki naj bi jo v povprečju zaužili na dan, je odvisna od starosti in spola. Tako je dnevna norma magnezija za ženske 310-320 mg, za moške pa 400-420 mg. Za mladostnice (14-18 let) je dnevna norma 360 mg, za mladostnike pa 410 mg.

Kdaj ne smete jemati magnezija

Jemanje dodatkov s to snovjo je odsvetovano, če imate hudo odpoved ledvic, hipervitaminozo vitamina B6, preobčutljivost na fruktozo in številna druga stanja. Za izključitev kontraindikacij za jemanje magnezija se obvezno posvetujte z zdravnikom ali strokovnjakom za prehrano.

Obstajajo tudi številna zdravila, s katerimi takšnega dodatka ne smete kombinirati. Na seznamu zdravil, s katerimi ne smete jemati magnezija, so bisfosfonati, antibiotiki, diuretiki, zdravila za lajšanje simptomov kislega refluksa ali zdravljenje peptične razjede.

Článek Lahko povzroči srčni zastoj: kdaj ne jemati magnezija se nejdříve objevil na Blog - Folklorna skupina Tine Rožanc.

Read Entire Article