ARTICLE AD
L-tirozin je aminokislina, ki jo telo proizvaja iz fenilalanina. Ime tirozin izvira iz grške besede tyros ki pomeni sir. Leta 1846 ga je odkril in poimenoval nemški kemik Justus von Liebig. Kot že ime nakazuje ga najdemo v sirih, pa tudi v številnih živilih z visoko vsebnostjo beljakovin, kot so piščančje in puranje meso, ribe, mleko, jogurt, skuta, mandlji, jajca, …
Sodeluje pri sintezi:
- kateholaminov – skupine hormonov, ki se tvorijo kot odgovor na stres – vključno z dopaminom in noradrenalinom,
- melanina – pigmenta, ki vpliva na barvo las, kože in oči,
- ščitničnih hormonov.
Glede na njegovo funkcijo v telesu so raziskovali vpliv na fizični in psihični stres, fenilketonurijo, depresijo, … V kliničnih študijah so sicer dokazali neko učinkovitost, vendar je uporaba omejena.
Stres
Dolgotrajen stres lahko zniža nivoje hormonov, ki se tvorijo ob stresu in to lahko privede do poslabšanja volje ter zmanjšane fizične in kognitivne sposobnosti. Glede na to da tirozin sodeluje pri tvorbi teh hormonov, so preučevali vpliv dodajanja L-tirozina na njihovo pomanjkanje. Dokazali so, da lahko dodajanje L-tirozina v manjši meri izboljša kognitivne sposobnosti med psihičnim stresom, so pa rezultati različnih študij mešani. Ni dokazov, da izboljša fizične sposobnosti med fizičnim stresom.
Jemanje L-tirozina tik pred pričakovanim fizičnim (npr. tekmo) ali psihičnim stresom (npr. izpitom) ne izboljša fizičnih oz. kognitivnih sposobnosti.
Depresija
Depresijo povezujejo z znižanim nivojem noradrenalina. Glede na to, da tirozin sodeluje pri sintezi noradrenalina, so izvedli študijo vpliva dodajanja L-tirozina na simptome depresije. V sicer kratkotrajni (en mesec trajajoči) klinični študiji z visokimi odmerki L-tirozina niso dokazali pozitivnega vpliva na simptome velike depresije.
Fenilketonurija
Osebe s fenilketonurijo imajo okvarjen encim, ki pretvarja fenilalanin v tirozin. Zato se fenilalanin kopiči v telesu, kar povzroči možganske okvare. Osebe s fenilketonurijo morajo vse življenje držati strogo dieto brez hranil, ki vsebujejo veliko fenilalanina (meso, jajca oreški, plodovi stročnic, …). Tem bolnikom se pogosto svetuje uživanje dodatkov, ki so obogateni s tirozinom. Ni pa dokazov, da jim dodajanje samega L-tirozina izboljša rast, prehranski status, kvaliteto življenja.
Neželeni učinki in varnost uživanje L-tirozina
L-tirozin se v telesu pretvori v tiramin. Nekateri antidepresivi (inhibitorji monoamino oksidaze – MAO inhibitorji) lahko preprečijo to pretvorbo, kar lahko vodi do visokega krvnega tlaka.
Jemanje L-tirozina ne priporočamo osebam, ki se zdravijo s ščitničnimi hormoni ali osebam s hipertiroidizmom, saj vplivajo na njihovo sintezo.
Jemanje L-dope (zdravilo za Parkinsonovo bolezen) zmanjša absorpcijo L-tirozina, zato svetujemo večurni razmak med jemanjem.
Na nekaterih prehranskih dopolnilih z L-tirozinom je napis naj se osebe, ki so prebolele maligni melanom, pred jemanjem L-tirozina posvetujejo z zdravstvenim delavcem. To je preventivno opozorilo, ker L-tirozin sodeluje pri sintezi melanina, ni pa dejanskih dokazov, da jemanje L-tirozina povzroči ali stimulira razvoj malignega melanoma.
Za več nasvetov smo vam na voljo v naši lekarni.
Tjaša Flere Pušnik, mag. farm., spec.
The post L- tirozin appeared first on Savus.