ARTICLE AD
V mnogih slovenskih kuhinjah se poleti znova pojavi enako vprašanje: Kako pripraviti testo za marelične ali slivove cmoke, da se ne razkuhajo, razpadejo ali postanejo gumijasti? Recepti obstajajo, toda v praksi ne gre vedno gladko. Glavni razlog za neuspeh pogosto ni v krompirju ali slivah, temveč v moki – in predvsem v tem, koliko je je.
Domače testo za sadne cmoke ne odpušča napak
Čeprav deluje preprosto, krompirjevo testo zahteva izkušnjo, občutek in nekaj poguma. Ne obstaja univerzalna količina moke, ki bi ustrezala vsem sortam krompirja, vsem stopnjam vlage in vsem okusom. Ravno v tem se skriva čar, pa tudi past.

Prava moka naredi razliko
Krompir ni moka. In moka ni krompir
Krompir, ki je glavna sestavina testa, vsebuje vodo in škrob. Sestava se močno razlikuje glede na sorto, zrelost in celo letni čas pobiranja. Moka pa ima svojo vpojnost in strukturo. Če želimo, da se testo lepo oblikuje, ostane mehko in obenem ne razpade, morata moka in krompir ustvariti pravo razmerje.
V eni izmed slovenskih gostiln, ki še vedno ročno pripravlja sadne cmoke, so nam zaupali, da najprej vedno spečejo krompir in ga pustijo, da se popolnoma ohladi. Šele nato začnejo z mešanjem. Najprej z vilicami, nato na hitro z rokami, ker predolgo gnetenje povzroči, da testo postane žilavo.
Koliko moke je preveč in koliko premalo
Prstni test za izkušene kuharje
Izkušeni kuharji moke ne tehtajo. Vzamemo ohlajen krompir, dodamo eno jajce in nekaj žlic moke. Nato s prsti začutimo: Ali se testo lepi? Je preveč mehko? Prehitro razpada? Če se oprime rok, dodamo malo moke. Če se drobi, smo šli predaleč. Testo mora biti mehko, a dovolj čvrsto, da iz njega oblikujemo kroglico.
V eni izmed gospodinj v Prlekiji, ki že 30 let pripravlja cmoke vsako poletje, so nam pokazali preprost trik. Vzamejo majhen košček testa in ga potopijo v vrelo vodo. Če ostane cel in priplava, testo drži. Če se razpade, potrebuje še malo moke.
Uporabna vrednost dobrega testa
Ne gre le za okus, ampak tudi za izkoristek
Testo, ki razpade ali postane gumijasto, pogosto pomeni, da gre v nič ne le jed, temveč tudi sadje in trud. Poleg tega je prav v domačih cmokih pogosto vključena sezonska posebnost, kot so marelice z vrta ali sveže slive iz lokalne tržnice.
Z dobro pripravljenim testom lahko naredimo večje količine cmokov, jih zamrznemo in uporabimo pozneje. Tudi v gostinstvu je pomembno, da testo deluje že v prvi ponovitvi, saj vsak napačen poskus pomeni izgubo sestavin in časa.
Sorte krompirja in njihova vloga
Vse sorte niso primerne za testo
Za krompirjevo testo uporabljamo moke sorte krompirja, kot so ‘Agria’, ‘Desiree’ ali ‘Marabel’. Te sorte imajo več suhe snovi in manj vode, kar omogoča manjšo uporabo moke. Rezultat je bolj rahlo testo.
V slovenskih gospodinjstvih se pogosto uporablja, kar je pač pri roki – to pa ni vedno dobra odločitev. Krompir, ki ostane od kosila, morda ni najboljši za cmoke. Če se odločimo za to bližnjico, moramo biti pripravljeni na to, da bo testo zahtevnejše za obdelavo.
Dodatki v testo, ki pomagajo ali škodijo
Jajce ali ne jajce
Dodajanje jajca je stvar okusa in sloga. Nekateri se mu izogibajo, ker želijo, da ostane tekstura mehkejša. Spet drugi ga dodajo, da testo ostane bolj vezano in elastično. V profesionalnih kuhinjah pogosto uporabijo samo rumenjak, saj beljak rad naredi testo pretrdo.
Maslo za prožnost
Drobna kocka masla v testu lahko naredi čudež – zmehča teksturo in pomaga, da se testo med kuhanjem ne izsuši. A tudi tu velja: malo je več.
Najpogostejše napake pri pripravi krompirjevega testa
Uporaba toplega krompirja
Takoj po kuhanju ima krompir še vedno vlago in paro. Če v tem trenutku dodamo moko, bo vpila preveč vode in zahtevala še več moke – s tem postane testo težko in trdo.
Pretiravanje z gnetenjem
Testo iz krompirja ni kruh. Ne potrebuje dolgoročnega gnetenja, saj to razvija gluten v moki, kar ni zaželeno. Nežen, hiter postopek je veliko bolj učinkovit.
Priprava testa dan vnaprej
Testo za cmoke ni primerno za shranjevanje. Vlaga iz krompirja se bo sproščala v moko in testo bo naslednji dan mokro, lepljivo in neuporabno.
Recept za osnovno krompirjevo testo za sadne cmoke
Sestavine
- 500 g krompirja (moka sorte)
- 1 rumenjak
- 100-130 g gladke moke
- 1 žlica stopljenega masla
- ščepec soli
Postopek
- Krompir skuhamo v olupku, nato olupimo in dobro pretlačimo. Pustimo, da se popolnoma ohladi.
- Dodamo rumenjak, sol in maslo.
- Počasi vmešamo moko, po potrebi prilagodimo količino. Testo naj bo mehko, a ne lepljivo.
- Oblikujemo kroglice s sadjem v sredini in jih kuhamo v vreli vodi, dokler ne priplavajo na površje.
- Serviramo s sladkimi drobtinami in sladkorjem ali kislo smetano.

Del kulinarične tradicije
Priprava domačih sadnih cmokov je v Sloveniji del kulinarične tradicije. To ni zgolj jed, temveč spomin na otroštvo, počitnice pri babici in okus poletja. V mnogih družinah se recepti prenašajo iz roda v rod, toda drobne napake se pogosto prikradejo in povzročijo razočaranje.
Če vemo, kaj povzroči razpadle cmoke ali gumijasto testo, lahko izkušnjo spremenimo v nekaj prijetnega. Zdrav odnos do hrane se pogosto začne prav v teh trenutkih – ko iz sezonskega sadja in osnovnih sestavin ustvarimo nekaj, kar razveseli celo družino.
Občutek v rokah je boljši od tehtnice
Vsak, ki pripravi cmoke več kot enkrat, začne zaupati občutku. Roke povedo več kot merilna posoda. Na začetku si lahko pomagamo z recepti, a najpomembneje je, da testo preizkusimo, začutimo in si zapišemo, kaj nam deluje. Domače testo je eno redkih področij, kjer intuicija in izkušnje premagajo tehtnico.
Objava Krompirjevo testo za cmoke ni znanost, ampak ravnotežje se je pojavila na Vse za moj dan.