KRATKI TEST Xiaomi Redmi Watch 5: Nekaterim bo nudila vse, kar rabijo

1 day ago 5
ARTICLE AD

Dražje pametne zapestnice so se prelevile v cenejše pametne ure in Redmi Watch 5 je najnovejši dokaz pravilnosti tovrstne usmeritve proizvajalcev. Že res, da se nikakor ne more meriti z naprednejšimi »zapestnimi računalniki,« pa vendar lahko manj zahtevnemu kupcu in še posebej najstniku nudi več kot dovolj. Le drugega paščka si ni odveč priskrbeti.

Xiaomi je poskrbel za zmedo s poimenovanji izdelkov v liniji ur Redmi Watch, kajti že pred prihodom tokrat testiranega modela, ki naj bi bil na vrhu kot »polna« izvedba, je prodajal manj napredni uri Redmi Watch 5 Active in Redmi Watch 5 Lite. Prva je pravzaprav zapestnica, zakamuflirana v obliko ure, nima denimo satelitskega sprejemnika za določanje položaja. Druga ga premore, vendar je vse skupaj zapakirano v plastično ohišje, Redmi Watch 5 (brez kakšnih dodatnih oznak), ki je tudi več kot dvakrat dražja, pa ima še druge prednosti.

Za razliko od večine cenejših, ima ta ura kovinsko ohišje, s čimer takoj naredi veliko boljši vtis. Tudi njen zaslon je nekoliko večji (in svetlejši), pa vendar zgornje površine na ta račun niso opazno povečali, zato je naprava še vedno lahko primerna za najstniško zapestje, ne pa ravno za otroško. Na žalost kakovost paščka, ki premore nekoliko premalo mehkobe, ne sledi ohišju. Sam bi se kaj kmalu podal v lov za čim bolj prijetnim in priročnim za nameščanje in snemanje ure z zapestja. Velika pridobitev v primerjavi z »lahkimi« modeli je tudi vrtljiva krona (stranski gumb), ki je v vlogi pomikanja po uporabniškem vmesniku, zaradi česar ni treba vedno znova drsati po zaslonu. To smo že pri drugih urah ocenili kot izjemno priročno in povsem enako je tukaj. Splošen vtis kakovosti naprave je dober, tudi dražje ure pogosto ne delujejo bolj prestižo.

Zaslon je barvit in dovolj svetel tudi za uporabo na soncu, vendar se tu lahko pojavi težavica pri izbranem samodejnem prilagajanju svetilnosti. Ura namreč ne tako redko slednje ne dvigne na maksimalni nivo, kajti ročna nastavitev razkrije, da gre lahko višjega od te, ki jo ponuja ura denimo med aktivnostjo na prostem. Seveda je mogoče imeti nastavljen stalni prikaz ure in podatkov med spremljanjem vadbe, kar pa neizbežno skrajša trajanje baterije. Kljub temu je avtonomije tudi ob vsakodnevni rekreaciji s satelitskim določanjem položaja za približno cel teden, z bolj »osnovno« uporabo pa tudi za dva. Polnjenje poteka prek standardnega Xiaomijevega kabla z mini magnetnim polnilnikom (z dvema nožicama).

Nabor »aplikacij« na pri pogled deluje kar spodoben in izčrpen, vendar se hitro izkaže, da manjkajo celo nekateri vsakdanji pripomočki, kot je kalkulator, pa tudi kaj za bolj zahtevne uporabnike, kot so denimo zemljevidi (na uri) ali pohodniške aplikacije, upravljanje naprav pametnega doma, tudi igre. Vse tisto, kar se na ure da naložiti iz trgovine z aplikacijami, ki pa je tu ni. Pričakovano tudi ni »denarnice,« niti za kartice zvestobe, kaj šele za bančne, da bi lahko z napravo na zapestju brezstično plačeval. Za ta namen je treba pri Xiaomiju poseči najmanj po uri serije Watch S, še bolje pa po kakšni z operacijskim sistemom Wear OS. Toda za standardno spremljanje zdravstevnih podatkov, spanja in vadbe je poskrbljeno. Le malo več možnosti prilagajanja športnih »programov« in natančnosti bi si želel. Natančnost sicer ni slaba, za ciljno skupino verjetno zadostna, a primerjava s kakšno drugo uro razkrije nekaj odstopanja tako pri razdaljah kot denimo izmerjenem srčnem utripu. Še vedno je vse v mejah sprejemljivega, gre za kakih deset ali dvajset metrov odstopanja na km (sploh pri hoji ali teku skozi gozd), in kakšen srčni utrip preveč ali premalo. Podobno je pri spanju ali merjenju nasičenosti krvi s kisikom, kjer bi dražja ura na istem zapestju pokazala za odtenek drugačne rezultate, vendar, kot vedno poudarjam, pomembna je konsistentnost rezultatov, da se uporabnik lahko zanaša nanje in iz tega spremlja svoj napredek, ta pa je povsem taka, kot mora biti. Preveč bi pričakovali, če mi pri taki uri zahtevali meritev EKG-ja in še kakšne druge napredne zdravstvene funkcije, prisotne pa so vse tiste, ki smo se jih v zadnjih letih navadili.

Vgrajeni zvočnik in mikrofona omogočajo telefonske pogovore prek bluetootha, kar deluje dobro, ko je telefon v bližini, žepu ali sosednjem prostoru, potem pa se lahko hitro začne izgubljati signal. Mikrofona »pobirata« glas zadovoljivo dobro, tudi za namene snemalnika (»diktafona«), zvočnik bi bil lahko nekoliko glasnejši. Seveda je mogoče na uro povezati slušalke bluetooth za poslušanje glasbe med vadbo, toda glasbo je treba prenesti po počasni povezavi z androidnega telefona in ni mogoče uporabljati katere od pretočnih storitev, kot tudi ne poslušati podkastov prek katere od aplikacij. Četudi je uro mogoče povezati z iPhonom, v navezi z Androidom nudi več možnosti.

Aplikacija Mi Fitness ne odstopa od drugih tovrstnih. Nudi podoben podrobnejši pregled podatkov (v primerjavi s tistim, kar se da pogledati na sami uri) in njihovo analizo, kot jo konkurenčne. Na glavnem razdelku so nanizane vse kategorije meritev, potem je en namenjen spanju in en merjenju vadbe, zadnji pa še nastavitvam, posodobitvam in prilagoditvam ure. Glede števila in raznolikosti številčnic je ta ura nekje v povprečju. Zagotovo jih boste našli nekaj, ki vam bodo všeč in bodo tudi dajale ključne informacije, ki jih želite, želel pa bi si še nekaj več možnosti prilagajanja podatkovnih polj.

Ceno za Redmi Watch 5 so malenkostno znižali na 119 evrov, kar se mi ne zdi preveč ob vsem, kar nudi, tudi konkurenca je tam nekje. Če se vam 200 evrov ali več za »polnokrvno« pametno uro (morda okroglo in z nekaj več sloga) zdi preveč, zapestnica za 50 evrov pa vam nudi premalo, je Xiaomijeva najnovejša »vmesna« možnost lahko dobra izbira.

HVALIMO:
  • Velik, lep in dokaj svetel zaslon
  • Kovinsko ohišje in vrtljiva krona za pomikanje po sistemu
  • Dolgo trajanje baterije
  • Spodoben nabor zmožnosti in meritev
GRAJAMO:
  • Natančnost meritev ni najboljša
  • Nekatere »aplikacije« manjkajo, dodatnih ni mogoče nameščati
  • Svetilnost zaslona na soncu ne gre vedno na najvišjo možno vrednost
  • Manj uporabna v povezavi s sistemom iOS (bolj krivda Appla kot Xiaomija)

The post KRATKI TEST Xiaomi Redmi Watch 5: Nekaterim bo nudila vse, kar rabijo appeared first on Tehnozvezdje.

Read Entire Article