KRATKI TEST Framework 16: Po šestih mesecih ni razpadel

8 hours ago 7
ARTICLE AD

Naročil ga je tik zatem, ko je podjetje obelodanilo, da računalnike in drugo blago pošilja v Slovenijo. On (sin) ni imel dvomov, mene pa je črvičilo glede konstrukcijske stabilnosti. Razumljivo. Modularne prenosnike sem do zdaj opazoval zgolj od daleč.

Ko se odločate zanj, vam ponudijo dve možnosti: da vam ga pošljejo sestavljenega ali razstavljenega, pri čemer slednje ne zahteva veliko veščin. Treba je le v pripravljena ležišča potisniti module z delovnim pomnilnikom, diske, pokrivne plošče, ki jih na mestih držijo magneti, in v šest rež izbrane priključke. Vse skupaj ni trajalo dlje od pol ure in prenosnik je bil pripravljen za nameščanje sistema.

ProcesorAMD Ryzen 7 7840HS (8 jeder/16 niti, 24 MB)
Grafična karticaRadeon 780M
Zaslon40,64 cm (16 palcev) IPS, 165 Hz (9 ms), 2.560 x 1.600),
razmerje 16:10, svetilnost 500 kandel, 100% DCI-P3
Zvočniki in kameraStereo zvočnika; kamera 1080p z dvojnim mikrofonom.
Pomnilnik (RAM/pogon)16 GB LPDDR5; 1 TB PCe Gen 4 NVme
Priključki6 mest (odvisno od kupljenih modulov)
VmesnikiWi-Fi 6E, Bluetooth 5,2
Biometrijatipalo prstnega odtisa v tipki za vklop
Baterija85 Wh, napajanje preko USB tipa C (240 W)
Mere in masa356,58 x 290,20 x 17,95 – 20,95 mm; 2,1 kg (2,4 kg z grafično kartico)
Geekbench 6 – baterija1.738 (jedro), 8.140 (več-jeder), 24.238 (GPU)
Geekbench 6 –napajalnik2.182 (jedro), 8.613 (več-jeder), 25.708 (GPU)
Priporočena cenaOkoli 2.000 € 0(začetna cena od 1.609 €)

Podrobnejši razgled razkrije, da je podoba računalnika drugačna. Frankensteinski videz izdajajo ozke reže med moduli in pokrovi, brez katerih verjetno ni modularnosti. Ohišje je večje in težje od podobno zmogljivega prenosnika standardne zasnove, vendar manj od mojih pričakovanj. Pravzaprav mi je dizajn všeč, še posebej pametna ideja se mi zdi možnost, da tipkovnico s premikanjem po širini levo in desno postaviš na zase najbolj primerno mesto. Pričakoval sem le, da bo boljša oziroma so odpravili znano težavo upogibanja tipkovnice na sredini, kar ne vpliva najbolje na kakovost tipkanja. Zaradi velikosti ohišja, ki ga pogojuje velik 16-palčni zaslon, bi zlahka vgradili večjo z ojačeno sredino in morda celo z mehanskimi tipkami. Sledilna ploščica ne omogoča tolikšne svobode. Postavljena je v sredino in deluje dobro, a je za kakšen centimeter ali dva premajhna.

Ob testiranju prenosnih računalnikov se vedno obregnem ob številčnost in raznolikost priključkov. Tu je potreben drugačen pristop. Na levem in desnem boku so po tri ležišča z modulom s po enim priključkom. Katere priključke ima prenosnik in kje so nameščeni, je popolnoma odvisno od vas oziroma od odločitve, katere boste kupili. Kupite jih lahko celo več in nato vrsto priključkov prilagajate trenutnim potrebam. Na primer: ko ste na poti, vgradite več priključkov USB tipa C, medtem ko onega z vrati za ožičeno omrežje pustite doma. Njihova prednost je namreč ta, da jih zlahka menjate kar med delovanjem računalnika.

Zaslon je v primeru okvare mogoče zamenjati, a je obenem eden redkih elementov, ki ne omogoča izbire. Čeprav nudi sodobno zaslonsko razmerje, je dokaj osnoven. Razločljivost 4K ni podprta, in čeprav je kakovost slike razmeroma dobra, ji manjka globine in živahnosti zaslonov OLED ali Mini-LED. Po drugi strani pa se zaslon IPS s svetilnostjo 500 kandel in premazom za preprečevanje odboja dobro obnese pri pregledovanju in urejanju dokumentov. Ravno tako po zaslugi hitrega osveževanja jasno prikaže hitre prizore.

Framework 16 ima dva navzgor obrnjena zvočnika. Ker oddajata zvok proti ušesom in ne navzdol, ta ni v nobenem primeru zadušen, ne glede na to, na kakšno podlago prenosnik postavite. Zvočnika ne sodita med najbolj glasne, a zato nudita dokaj dobro uravnoteženost visokih in nizkih tonov.

Zmogljivosti niso slabe, a predvsem grafične ne izstopajo. Zato je za ta model na voljo modul z grafično kartico, ki ima mesto v zadnjem delu ohišja pod zaslonom. Težava je, da še dodatno poveča ceno. A kdor misli resno, bodi z igranjem in produkcijo vsebin, bo kartico (skoraj) potreboval. V tem primeru se izkaže še ena prednost zasnove. Modul je na svojem mestu ali pa jo vzamete ven, ko je ne potrebujete. Na primer, ko nekaj časa grafičnih zmogljivosti ne boste potrebovali.

V prenosniku je mesto našla razmeroma velika baterija, ki je zadoščala za pet ur predvajanja videa z Youtuba preko domačega omrežja na polovični svetilnosti zaslona. Obremenitveni test, ko so do konca obremenjene vse komponente, jo izprazni v dobri uri. Avtonomija za današnje razmere torej ni nič posebnega. Prej bi dejal, da je v povprečju enako velikih in zmogljivih prenosnikov.

HVALIMO:
  • Modularnost in nadgradljivost
  • Dober procesor in zadovoljiva vgrajena grafika
  • 240-vatno polnjenje preko priključka USB tipa C
  • Čitalnik prstnih odtisov
  • Razmeroma dober zaslon
GRAJAMO:
  • Omejena ponudba procesorjev in grafike (za zdaj)
  • Nesorazmerno visoka cena
  • Upogibanje tipkovnice na sredini
  • Zaslon ne podpira visokega dinamičnega razpona (HDR)
  • Ne najboljša avtonomija

The post KRATKI TEST Framework 16: Po šestih mesecih ni razpadel appeared first on Tehnozvezdje.

Read Entire Article