ARTICLE AD BOX
“Žrtve nasilja, ki stopijo v stik z nami, največkrat poudarijo, da imajo občutek ,da so slišane in da jim verjamemo. Všeč jim je, da k vsaki situaciji pristopimo individualno ter predstavimo in ponudimo več možnosti rešitev. Sama nato lahko izbira, katera ji najbolj ustreza,” ob mednarodnem dnevu boja proti nasilju sporoča Marjana Milek Ogrinc iz CSD Zasavje.
V nadaljevanju Milek Ogrinc poudari, da je oblik nasilja veliko, zato vsak primer obravnavajo posebej. “Običajno je povzročitelj nasilja moški, in sicer bodisi do sedanje, pogosto tudi bivše partnerke. Z vsako žrtvijo posebej zato naredimo načrt pomoči, za katere menimo, da bi bile učinkovite.” V plan vključijo različne organizacije, s katerimi se povežejo in pomagajo tako, da je rešitev res dolgoročna. Tudi sami se na to temo redno izobražujejo ter si tako nabirajo dodatna znanja in še širijo mrežo inštitucij, ki lahko pomagajo.
Na tržnice po informacije
Po podatkih koordinatorke iz zasavskega CSD je bilo letos na centrih v Zagorju, Trbovljah in Hrastniku prijavljenih že 35 primerov fizičnega oziroma psihičnega nasilja. “Žrtve pa pogosto nasilja ne razkrijejo ali prijavijo iz sramu, lahko tudi iz strahu pred povzročiteljem nasilja. Ker se krog nasilja lahko prekine šele, ko izstopimo iz njega, spodbujamo vse, ki doživljajo nasilje v družini ali ste v svojem okolju zaznali, da nekdo doživlja nasilje, da poiščete pomoč in nasilje prijavite, da bomo lahko pristojne službe pričele z obravnavo,” sporočajo iz CSD Zasavje, kjer vsaka žrtev dobi pomoč.
V dneh okoli 25. novembra, ki velja za mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami, bodo zato strokovni delavci CSD Zasavje vsem na voljo na lokalnih tržnicah. Od 10. do 11. ure dopoldan bodo v sodelovanju z lokalnimi policijskimi postajami podajali informacije o različnih programih pomoči, ki jih izvajajo nevladne organizacije. V Trbovljah bodo na voljo že to sredo, v Hrastniku v četrtek, V Zagorju bodo informacije delili naslednjo sredo (4. december).
Prijavo nasilja v družini lahko vsak poda po telefonu, e-pošti ali osebno na centru za socialno delo ali policijski postaji, kjer prijave sprejemajo preko klica na 113 ali anonimno na 080 1200.
Vse več tudi digitalnega nasilja
Ne le fizično in psihično nasilje, v zadnjih letih je v porastu tudi digitalno, ki ga povzročitelji izvajajo preko družbenih omrežij in aplikacij. Ta pa lahko sega v javno in zasebno življenje. S pomočjo sodobnih tehnologij povzročitelji svojo žrtev pogosto nadzorujejo, sledijo in nadlegujejo, kar ustvarja dodatne oblike stresa, izolacije in nemoči. V prihajajočih dnevih bodo različne organizacije skušale opozoriti, da nasilje nima mesta v nobeni obliki – ne v fizičnem in ne v digitalnem svetu. “Skupaj moramo ustvariti pogoje za svet, kjer bo vsaka ženska lahko svobodna in varna.” Pa naj bo partnerka, žena, mati, hči, sestra, babica, vnukinja, teta, nečakinja, sodelavka, soseda …
Kam se žrtve še lahko obrnejo po pomoč ali informacije?
Žrtvam kakršnekoli oblike nasilja so na voljo organizacije na naslednjih telefonskih številkah:
03 777 33 06 – CSD Zasavje, enota Trbovlje
03 564 27 70 – CSD Zasavje, enota Hrastnik
03 566 02 40 – CSD Zasavje, enota Zagorje
080 11 55 – SOS telefon za ženske in otroke žrtve nasilja v družini
031 233 211 – Društvo ženska svetovalnica
01 434 48 22, 031 770 120 – Društvo za nenasilno komunikacijo
080 2133 – Zavod EMMA, center za pomoč žrtvam nasilja
Sorodni članki:
The post KONČNO SLIŠANA: S pomočjo do rešitve iz sveta nasilja in do srečnega življenja appeared first on ZON.