Koliko ZZZS plača za belo zalivko? Zobozdravniki: “To je norost!”

20 hours ago 7
ARTICLE AD

Zdravstveni odbor je z nujno sejo odprl dolgo tleloče vprašanje: so cene zobozdravstvenih storitev v Sloveniji naravnane na trdna tla ali zgolj na papir?


Ljubljana, APRIL 2025 —

Zdi se, kot da se je jez končno prebil. Kar so zobozdravniki opozarjali že mesece (pravzaprav leta), je končno dobilo prostor v parlamentu. Na nujni seji Odbora za zdravstvo, ki jo je sklicala Nova Slovenija (NSi), so poslanci razpravljali o boleči točki slovenskega zdravstva: cene belih zalivk. Oziroma, natančneje, o tem, kako te cene ne pokrivajo niti osnovnih stroškov dela v zobozdravstvenih ordinacijah javne mreže.

Vprašanje, ki je v ospredju: Bo res več tisoč pacientov ostalo brez osebnega zobozdravnika zaradi podcenjenega financiranja? To ni več opozorilo. To je napoved, ki jo je jasno izpostavila poslanka NSi Iva Dimic. „Zobozdravstvo je ključen del javnega zdravstva, ki naj bi bil dostopen vsem,“ je poudarila.


Kaj pravijo zobozdravniki?

Zdaj pa k bistvu. Januarja 2025 so začele veljati nove cene belih zalivk, ki jih je določil Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). A zobozdravniki pravijo, da gre za „številke brez zveze z realnostjo“. Stroški materiala, delo asistenta, razkuževanje, časovni vložek – vse to naj bi bilo v sistemu povsem zanemarjeno.

„Režijska ura zobne ambulante znaša najmanj 150 evrov,“ pojasnjujejo pri Zdravniški zbornici Slovenije. Za kvalitetno izdelano belo zalivko potrebujejo od pol ure do ene ure. Računica? Med 70 in 150 evrov stroškov. Povrnjeno pa? 29 do 59 evrov, odvisno od zahtevnosti. To pomeni, da zobozdravniki izgubljajo denar z vsako zalivko. Dobesedno.

Barbara Škrlj, vodja delovne skupine za strokovna vprašanja zobozdravnikov pri Zdravniški zbornici, je bila jasna: „V sedanjem sistemu zobozdravniki ne moremo kakovostno delati, ne da bi na koncu meseca zabeležili minus.“


Kaj odgovarja ZZZS?

Zavod za zdravstveno zavarovanje odgovarja: nič od tega ne drži. „Cene belih zalivk niso podcenjene,“ je dejala Anka Bolka, direktorica področja za analize in razvoj pri ZZZS. In dodala, da so jih določili na podlagi pregledane statistike iz 20 zdravstvenih domov in zasebnih ordinacij.

Po njihovem mnenju cene, ki jih kritje javno zavarovanje, „dosegajo najmanj 80 odstotkov povprečja samoplačniških cen“. Poleg tega, trdijo, da so sredstva za zobozdravstvo v zadnjih letih občitno povečana. „V letu 2018 je ambulanta prejela 110.000 evrov. Leta 2024 pa že 164.000 evrov,“ so poudarili pri ZZZS. (poroča Svet24)

Toda številke na papirju in realnost na terenu – to sta pogosto dva svetova. In zobozdravniki so prepričani, da živijo v tistem bolj surovem.


Odbor za zdravstvo: poziv k rešitvam

V razpravi, ki je bila ostra in polna konkretnih primerov iz prakse, so poslanci razpravljali o dveh predlogih NSi. Prvi je predvideval, da Ministrstvo za zdravje in ZZZS skupaj pripravita nov sistem določanja cen, ki bo temeljil na dejanskih stroških in standardih dela. Drugi predlog pa je od ministrstva zahteval, da v roku enega meseca zagotovi rešitve za pravočasen dostop vseh zavarovancev do kakovostnih zobozdravstvenih storitev.

Oba predloga je nato poslanec Jožef Horvat (NSi) umaknil – v korist kompromisnega predloga koalicije. „Ocenjujem, da gre za vsoto oziroma sintezo obeh naših predlogov sklepov,“ je dejal. Sklep, ki so ga potrdili soglasno (10 glasov za), tako ZZZS nalaga, naj v roku enega meseca predstavi konkretne rešitve in o tem poroča Državnemu zboru. (poroča Siol.net)


Kje smo danes?

Dejstva so trda. Vsak četrti Slovenec je brez osebnega zobozdravnika – to pomeni več kot 500.000 ljudi. Ŭe huje pa je, da obstaja nevarnost, da bo še več zobozdravnikov zaradi neustreznih cen vrnilo koncesijo in zapustilo javno mrežo.

Zdravstvena mreža v Sloveniji je že obremenjena – s pomanjkanjem kadra, s starajočo populacijo, z vedno daljšimi čakami. In zobozdravstvo je eden tistih podsistemov, kjer se stiske čuti takoj.


In kako naprej?

Vprašanje ni več le ekonomsko ali strokovno. Postaja tudi politično. Če bo ZZZS do poletja predstavil prepričljive rešitve – morda se bo nekaj premaknilo. Če pa ne? Lahko se zgodi, da bodo pacienti (spet) tisti, ki bodo plačali ceno.

Medtem ko čakamo rešitve, pa zobozdravniki opozarjajo, da si že zdaj mnogi pacienti belih zalivk ne morejo več privoščiti. In ne, ne gre za luksuz. Gre za osnovno zdravje ustne votline.

„To ni težava ene stroke. To je simptom sistema,“ je dejal eden izmed zobozdravnikov iz Krškega, ki ni želel biti imenovan. In dodal: „Če ne bomo uredili osnov, bo zgrmelo vse, od zgoraj navzdol.“

Vir: Siol.net, Delo, Svet24, 24ur.com, Zdravniška zbornica Slovenije, ZZZS

Pripravil: N. Z.

The post Koliko ZZZS plača za belo zalivko? Zobozdravniki: “To je norost!” first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article