Koliko posluha bi imela vlada za urejanje študentske zakonodaje?

4 days ago 5
ARTICLE AD BOX

Študentska organizacija ob mednarodnem dnevu študentov opozarja na pomanjkanje dostopnih namestitev in izzive duševnega zdravja študentov. Za izboljšanje njihovega socialnega položaja si prizadeva tudi s predlogom zakona za urejanje položaja študentov, ki je v postopku v DZ. V ŠOS upajo na sodelovanje ministrstev in napredek pri sprejemanju zakona.

Predsednik Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Luka Mihalič je v pogovoru za STA poudaril, da se v slovenskih študijskih središčih, zlasti v Ljubljani in na Primorskem, študentje soočajo z resnim pomanjkanjem postelj v študentskih domovih. “Torej mi se borimo na splošno za več postelj v javnih študentskih domovih. To je ena zadeva, ki jo resno zagovarjamo, torej gradnjo javnih študentskih domov, ker vidimo potem tukaj tudi nekakšno rešitev na tem nasičenem najemniškem trgu,” je dejal.

Po njegovih besedah je gradnja študentskih domov dolgoročni projekt, se pa do takrat zavzemajo za zvišanje subvencij za bivanje pri zasebnikih in da bi bilo teh subvencij še več. Dodal je, da se organizacija pogosto srečuje z odzivom odločevalcev, da je sredstev dovolj, a primanjkuje konkretnih projektov in ustreznih prostorskih ureditev.

Vse te spremembe zagovarjajo praktično z vsemi deležniki in to problematiko potem tudi naslavljajo preko najrazličnejših projektov. “Dejstvo pa je, da vodimo dialog z ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in inovacije, z vsemi deležniki preko svetov vlade, sestankov, ki naslavljajo bivanjsko problematiko na dnevni, tedenski ravni,” je pojasnil. Ob tem upa, da bodo v kratkem uspešni tudi glede tega izziva,.

V organizaciji upajo, da bodo kmalu prešli od besed k dejanjem, pri čemer Mihalič poudarja, da so ministrstva vse bolj odzivna, zlasti kar se tiče dviga in dodatnih subvencij za bivanje pri zasebnikih.

ŠOS tudi opozarja na duševno zdravje mladih kot enega izmed glavnih izzivov, s katerimi se danes sooča študentska populacija. V sklopu projekta Naj se ti ne zrola si prizadevajo ozaveščati o pomenu duševnega zdravja in odpravljati stigmo.

Po Mihaličevih besedah so imeli glede tega pred kratkim tudi sestanek na ministrstvu za zdravje. “Niso še imeli nekih konkretnih smernic oziroma kako se bodo projektov lotili, ampak sem vseeno optimist, da se bo tudi ta tematika začela pomembno naslavljati,” je dodal.

Marca je ŠOS zaključila zbiranje več kot 40.000 podpisov v podporo zakonu za urejanje položaja študentov. Predsednik ŠOS je pojasnil, da jim je do sedaj uspelo doseči dogovor s predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič, ki je pristala na vložitev zakona v parlamentarno proceduro. Kljub temu po Mihaličevih besedah ŠOS še vedno čaka na odziv ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in ministrstva za zdravje, s katerima morajo uskladiti ključne ukrepe iz zakonskega predloga, da bi lahko nadaljevali zakonodajni postopek.

Med ključnimi rešitvami predloga zakona so dvig minimalne urne postavke za študentsko delo, zagotovitev dostopa do primarne zdravstvene oskrbe za vse študente v vseh študijskih središčih, zdravstveno zavarovanje za redne študente ter izboljšave v subvencionirani študentski prehrani. Slednje vključujejo povečanje števila subvencij, ki bi bile na voljo za vse dni v mesecu, in zvišanje vrednosti subvencije, je pojasnil.

V ŠOS upajo, da bo mednarodni dan študentov priložnost, da se omenjena vprašanja ponovno uvrstijo na dnevni red in da se pospešijo potrebni sestanki z ministrstvi, kar bi omogočilo napredek pri sprejetju zakona, je dodal Mihalič.

C. R. , STA

The post Koliko posluha bi imela vlada za urejanje študentske zakonodaje? appeared first on Slovenski šolar.

Read Entire Article