Koalicija podpira predlog zakona o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu, opozicija s pomisleki

6 hours ago 3
ARTICLE AD BOX

Koalicija podpira predlog zakona o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu, opozicija s pomisleki

[STA] – DZ je na seji razpravljal tudi o predlogu zakona o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu, s katerim bodo vzpostavili pogoje za zagotovitev sistema vodenja in upravljanja kakovosti. Predlog podpirajo v koalicijskih Svobodi, Levici in SD, v opozicijskih SDS in NSi pa mu v petkovem glasovanju ne bodo nasprotovali, so napovedali.

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je med poglavitnimi rešitvami zakona naštela ustanovitev sveta za kakovost, ki ga imenuje minister za zdravje in bo najvišji strokovno usklajevalni in posvetovalni organ ministra na tem področju, in javne agencije, ki bo samostojna in neodvisna. “S prenosom upravnega in sistemskega nadzora na javno agencijo se zagotavlja celovit nadzor, ki ni omejen zgolj na eno poklicno skupino in bo posebno pozornost namenil tudi področju kakovosti in varnosti,” je poudarila.

.@Karmen_Furman: Načeli za kakovostno obravnavo sta pravočasnost in dostopnost obravnave. Brez teh dveh načel se nam enačba za kakovostno in varnostno obravnavo pacientov pač ne izide. Danes sta v Sloveniji obe načeli zelo šibki in opozorila, da ne obstaja ustrezno urejen sistem… pic.twitter.com/OOoaAaY5tY

— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) November 21, 2024

S predlaganim zakonom določajo obveznosti posameznih deležnikov v zdravstvu za zagotavljanje kakovosti, prostovoljno certifikacijo oziroma akreditacijo za izvajalce zdravstvene dejavnosti in urejajo vrednotenje zdravstvenih tehnologij.

Dodala je, da so z dopolnili, ki bodo pripomogla k večji jasnosti in pravni predvidljivosti, sledili mnenju zakonodajno-pravne službe. Med drugim z novimi dopolnili določajo, da morajo izvajalci vzpostaviti in vzdrževati sistem vodenja kakovosti vsaj na podlagi minimalnih standardov, ki jih določa agencija.

V SD bodo predlog zakona večinsko podprli

V SD bodo predlog zakona večinsko podprli, saj menijo, da je zakon pomemben zaradi vzpostavitve enotnega, medsebojno primerljivega sistema kakovosti pri vseh izvajalcih, je dejala poslanka Bojana Muršič. Po njenih besedah je namen zakona vzpostaviti enoten sistem, ki bo ustrezno nadgradil obstoječe stanje. “Prav vzpostavitev neodvisnega telesa agencije in prenos nadzornih mehanizmov nanjo se nam v poslanski skupini SD zdi najpomembnejša nadgradnja sedanjega sistema kakovosti,” je povedala. Ob tem je opozorila na nekatere izraze v zakonu, katerih napačno razumevanje bi lahko privedlo do napačnih oziroma nasprotnih učinkov.

.@Karmen_Furman: Danes poslušamo vaš hvalospev, kako ste veseli, da je ministrica pripeljala v Državni zbor zakon, ki bo ustanovil še eno novo, vitko, nevtralno in ne vem kakšno javno agencijo za kakovost v zdravstvu. Kaj bodo imeli od tega ljudje, ki jih imate v vrsti pred… pic.twitter.com/1wmPpF3bmP

— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) November 21, 2024

Predlog zakona bodo soglasno podprli v Levici, je dejal vodja poslanske skupine Matej Tašner Vatovec. Menijo, da je zakon prvi korak k popravljanju ene največjih pomanjkljivosti našega zdravstvenega sistema, prikrivanja incidentov, saj bo področje incidentov uredil, opredelil in podal okvir za razumevanje, zakaj so se incidenti zgodili in kako jih v prihodnje preprečiti.

“S predlogom zakona se bo to pomembno področje, ki zagotavlja večjo varnost za paciente, končno začelo sistematično urejati, s ciljem zagotavljanja najboljše zdravstvene oskrbe,” je povedala poslanka Svobode Tamara Kozlovič. Dodala je, da zakon med drugim prinaša boljšo kakovost oskrbe, večjo varnost in nadzor nad kakovostjo, kjer zdravstvo ne bo več nadziralo samo sebe. Zato bodo v poslanski skupini Svoboda vložena dopolnila in predlog zakona “s ponosom soglasno podprli”.

.@Karmen_Furman: Kar je bilo pripravljeno v času Milojke Kolar Celarc, so tudi bili strokovni kriteriji, ker jih je pripravljala strokovna skupina. Takrat je bila mreža satelitskih urgentnih centov enakomerno razporejena po celotni državi. Ampak pri vas pa očitno severovzhodni… pic.twitter.com/hxBDjcc2KZ

— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) November 21, 2024

V poslanski skupini SDS predloga zakona ne bodo podprli

V poslanski skupini SDS pa predloga zakona ne bodo podprli, je dejala poslanka Karmen Furman. Menijo, da lahko sistem vodenja kakovosti v zdravstveni ustanovi zaživi in deluje samo takrat, ko je učinkovit in uspešen ter da standardi kakovosti lahko predstavljajo izhodišče za učinkovito vodenje organizacije. “Predlagani zakon tega po našem mnenju ne omogoča, z ustanovitvijo javne agencije pa se ne bo zagotovilo dviga kakovosti zdravstva v Sloveniji niti se ne bo povečala varnost v zdravstvenem sistemu,” je dejala.

V poslanski skupini NSi predlog v splošnem pozdravljajo, a opozarjajo, da so v njem stvari, ki bi jih bilo možno izboljšati, glede na številne pripombe deležnikov v zdravstvu, je dejala poslanka Iva Dimic. Poudarjajo, da je poleg uvedbe standardov kakovosti treba nasloviti tudi varnost zdravstvenih storitev, “saj se je ta beseda iz prvotnega predloga žal nekje izgubila“. V glasovanju predlogu ne bodo nasprotovali.

.@Karmen_Furman: Leta 2016 je bila mreža vzpostavljena na podlagi izhodišč, ki jo je pripravila stroka. Na podlagi kriterijev, ki jih je določila stroka. In satelitski urgentni centri na severovzhodu so bili v mreži. Vse do tedaj, dokler se ni vaša koalicija pod vodenjem Gibanje… pic.twitter.com/czWyVvwvAi

— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) November 21, 2024

‘Zakon je velik uspeh’

V razpravi je Kozlovič poudarila, da bo zakon sprejet po 20 letih, kar je velik uspeh, spodbudno pa je tudi, da predlog podpirajo vsi deležniki v zdravstvu. Strinja se, da zakon ni idealen, “a noben ni“. Dodala je, da so v koaliciji pregledali vse pripombe, tudi na dopolnjen zakon, in jih upoštevali, saj si želijo, da bo zakon v praksi deloval.

Poslanec Svobode Dean Premik pa je dejal, da se bo Slovenija s sprejemom zakona uvrstila med razvite države EU, ki imajo urejeno področje varnosti in kakovosti v zdravstvu. Meni, da bi večino napak v zdravstvu lahko preprečili, če bi imeli ustrezne varovalke, za zakon pa po njegovih besedah te varovalke prinaša.

Furman pa je v razpravi dejala, da ne morejo glasovati za zakon, ki ne rešuje glavnih težav v zdravstvu, kot so čakalne dobe. “Ustanovitev zgolj še ene institucije zagotovo ni rešitev,” je povedala.

Prevolnik Rupel pa je odgovorila, da je pravočasnost le eno ključnih načel kakovosti, in da sprejem tega zakona ne pomeni, da se drugih težav v zdravstvu ne zavedajo. Po njenih besedah zakon prinaša sistem zbiranja kazalnikov, ki se bodo zbirali in obdelovali na enak način po celo državi, kazalniki pa bodo tudi mednarodno primerljivi.

.@ZCernac: Zakon o pravici oseb po prebolelem raku in nekaterih drugih boleznih določa, da osebe pri sklepanju finančnih, zavarovalnih produktov po določenem obdobju po ozdravitvi niso več dolžne dajati podatkov o svoji pretekli bolezni. /…/ V SDS smo predlagali znižanje tega… pic.twitter.com/T5HPK9SHzN

— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) November 21, 2024

Portal24; Foto: Pixabay/ tungnguyen0905

Objava Koalicija podpira predlog zakona o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu, opozicija s pomisleki je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article