ARTICLE AD
Topli meseci prinašajo priložnosti za preživljanje prostega časa v naravi – gozdni sprehodi, pohodi po hribih, kampiranje ali sproščeni pikniki na travnikih. Žal pa narava skriva tudi določena tveganja, ena izmed njih pa so klopi.
Ti majhni, a potencialno nevarni zajedavci lahko prenašajo bolezni, kot sta lymska borelioza in klopni meningoencefalitis (KME), ki lahko imata resne posledice za zdravje.
Pravilna izbira oblačil
Najosnovnejši, a pogosto spregledan ukrep zaščite pred klopi je primerna izbira oblačil. Pri odhodu v naravo oblecimo dolge hlače in majico z dolgimi rokavi. Priporočljivo je, da hlače zatlačimo v nogavice ali visoke čevlje, saj klopi najprej pridejo v stik z nogami.
Na glavo si lahko nadenemo pokrivalo, s čimer zaščitimo tudi lasišče. S takšnim načinom oblačenja klopom preprečimo lahek dostop do gole kože in s tem zmanjšamo možnosti ugriza.
Dodatna plast zaščite
Poleg ustreznih oblačil je zelo priporočljivo uporabiti tudi sredstva za odganjanje žuželk – repelente. Najbolj učinkoviti so tisti, ki vsebujejo sestavine, kot so DEET (vsaj 20–30 %), ikaridin ali citriodiol. Repelente lahko nanesemo na izpostavljene dele kože, nekateri pa so primerni tudi za uporabo na oblačilih.
Posebno pozornost namenimo spodnjem delu nog in gležnjem, saj so ti deli najbolj izpostavljeni. Učinkovitost repelenta je časovno omejena, zato je priporočljivo nanos ponoviti vsaj na vsake dve do tri ure, še posebej pri potenju ali vlažnem vremenu.

Svetla in gladka oblačila
Barva in tekstura oblačil lahko pomembno vplivata na našo varnost. Svetla oblačila omogočajo boljšo vidljivost klopov, saj jih na belem ali svetlosivem ozadju hitreje opazimo in odstranimo, še preden pridejo do kože. Poleg tega gladki materiali otežijo klopom oprijemanje in lažje zdrsnejo. Čeprav temnejša oblačila delujejo bolj praktično za umazanijo, predstavljajo večje tveganje za spregledane klope.
Pregled telesa po vrnitvi domov
Kljub zaščitnim ukrepom je ključno, da po vsakem obisku narave opravimo temeljit pregled telesa. Klopi se najraje prisesajo na tople, mehke predele telesa, kot so pazduhe, dimlje, za koleni, okoli popka, vrat in lasišče. Pregled naj vključuje tudi otroka, hišne ljubljenčke in oblačila.
Če klopa odkrijemo, ga čim prej pravilno odstranimo s pinceto – brez olja, alkohola ali drugih domačih metod, ki lahko povečajo tveganje prenosa bolezni.
Prhanje in pranje oblačil kot dodatna varnost
Po prihodu domov se priporočljivo čim prej stuširati in oprati lase. Prhanje ne odstrani prisesanih klopov, lahko pa s telesa splaknemo tiste, ki še iščejo primerno mesto za ugriz. Tudi oblačila, ki smo jih nosili v naravi, je treba takoj sleči in oprati pri visoki temperaturi. Klopi lahko ostanejo skriti v tkanini in se kasneje prenesejo na kožo. Pri večdnevnih izletih v naravo je priporočljivo imeti dodatna, sveža oblačila za vsako priložnost.
Obiski narave so izjemno koristni za naše fizično in psihično zdravje, a jih moramo načrtovati premišljeno in varno. Klopi so sicer majhni, a predstavljajo resno zdravstveno tveganje. S kombinacijo ustreznega oblačenja, uporabe repelentov, pozornega pregleda telesa in osnovne higiene po prihodu domov lahko močno zmanjšamo možnost ugriza in okužbe. Ključ je v doslednosti in ozaveščenosti – le tako bomo lahko uživali v naravi brez skrbi.
Napisal: K. J.
Vir: splet – bibaleze.si
The post Klopi ne počivajo – zaščitite se s 5. preprostimi ukrepi first appeared on NaDlani.si.