ARTICLE AD
Kitajska na blago iz ZDA napovedala 34-odstotne carine
Kitajska je v petek napovedala uvedbo 34-odstotnih carin na uvoženo blago iz Združenih držav Amerike, ki bo začela veljati 10. aprila. Gre za povračilni ukrep na enako visoke carine, ki jih je na kitajsko blago ta teden uvedel ameriški predsednik Donald Trump. Ameriška poteza je del njegovega tako imenovanega paketa “dan osvoboditve”. Ob upoštevanju predhodno napovedanih dajatev bi skupna carinska stopnja na kitajsko blago v ZDA lahko dosegla vsaj 54 odstotkov. Peking je ob tem zaradi Trumpovih ukrepal napovedal tudi tožbo proti ZDA pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO).
Ministrstvo za trgovino v Pekingu je ameriške carine ostro obsodilo. Tiskovni predstavnik je dejal, da gre za “tipično enostransko ustrahovanje, ki ogroža stabilnost svetovnega gospodarskega in trgovinskega reda”. Dodal je, da pristop Washingtona “resno krši pravila WTO, škoduje legitimnim pravicam in interesom članic ter spodkopava na pravilih temelječ večstranski trgovinski sistem”. Kitajska je hkrati napovedala dodatne izvozne omejitve za redke zemlje, ključne za proizvodnjo računalniških čipov, baterij za električna vozila in drugih tehnoloških izdelkov, navaja Euronews. Na seznam nadzorovanih mineralov so uvrstili samarij, ki se uporablja v vesoljski in obrambni industriji, ter gadolinij, pomemben za slikanje z magnetno resonanco.
Kitajska carinska uprava je sporočila, da je začasno ustavila uvoz piščancev dveh ameriških dobaviteljev, Mountaire Farms iz Delawarea in Coastal Processing. Razlog naj bi bile ponavljajoče se najdbe furazolidona, prepovedanega zdravila na Kitajskem, v pošiljkah teh podjetij. Poleg tega je Peking na seznam podjetij pod trgovinskimi sankcijami ali izvoznim nadzorom dodal 27 družb. Med njimi je 16 podjetij, ki se ukvarjajo z blagom “dvojne rabe”, med drugim High Point Aerotechnologies, obrambno tehnološko podjetje, in Universal Logistics Holding, ki deluje v prometu in logistiki.