ARTICLE AD
Plaz, ki se je v Zagorju sprožil leta 2023, še vedno ogroža 15 hiš in potok Medija. Tega bi lahko zajezil, je včeraj na občinski seji opomnil župan Občine Zagorje Matjaž Švagan, in posledično povzročil poplavo večjih razsežnosti. No, da bi se izognili vsem nevarnostim, so na občini pripravili načrt sanacije. Tega so že objavili na spletni strani občine. Ob tem pa tudi tabelo posegov na parcele, kjer bodo potekala dela in sklep o ugotovitvi javne koristi za sanacijo plazu, na katero so občani lahko oddali pripombe in predloge (več v prispevku TUKAJ).
Kaj pa ta sklep pomeni?
Za potrebe sanacije plazu bo občina potrebovala in v naslednjih mesecih zbirala soglasja ter odkupovala nepremičnine oziroma dele nepremičnin, ki se nahajajo na območju, kjer bodo potekala dela. “Ker je območje veliko in tudi veliko lastnikov zemljišč, bi nemara kdo lahko nagajal oziroma z nemogočimi zahtevami oviral sanacijo,” je na seji opozoril svetnik Aleksander Ritter.
Ravno za takšne primere so pripravili in na včerajšnji občinski seji tudi sprejeli sklep. Na podlagi tega bi župan lahko začel postopek razlastitve lastnikov zemljišč, za katere je izkazan javni interes. Govorimo o tistih zemljiščih, ki so bili našteti v zgoraj omenjeni tabeli posegov na parcele – in ki je bila objavljena ter dopuščala možnost pripomb in predlogov. Prav tako bo župan lahko sprožil postopek za omejitev lastninske pravice za tiste dele, kjer bi potreboval soglasje za opravljanje del.
“Gre res za skrajni ukrep. Ta sklep še ne pomeni posega v lastninsko pravico, predstavlja pa možnost, da pravočasno ukrepamo. Plaz namreč predstavlja nevarnost za mnoge objekte in center mesta in pravočasna sanacija je res pomembna. Pogovori so še vedno tisto prvo, česar se bomo posluževali in ti štejejo največ,” je pojasnil Švagan. Svetniki in svetnice so se strinjali s sklepom in opozorili, da je z njim potrebno ravnati res previdno in v skrajni sili.
Sanacija in monitoring bosta trajala do leta 2028, ocenjena vrednost projekta je dobrih 13 milijonov evrov. Od tega na občini večino financiranja pričakujejo s strani Ministrstva za naravne vire in prostor, 200.000 evrov naj bi morali zagotoviti iz lastnega proračuna.
Za spremembo od prejšnje je seja do konca potekala mirno
Marčevsko sejo so v Zagorju še pred koncem zaradi žaljivih in provokativnih vprašanj Boštjana Ocepka protestno zapustili svetniki in svetnice. O dogodku smo pisali TUKAJ: SLS-ovci hočejo detektor laži, 19 zagorskih svetnikov protestno zapustilo sejo. No, tokrat se je zaključila brez podobnih dogodkov. Soglasno so sprejemali spremembe v občinskih aktih in odlokih, ki so jih uskladili s posodobljenimi zakoni. Poleg tega so podali pozitivna mnenja kandidatki za direktorico Varstveno delovnega centra (VDC) Zasavje Hedviki Kovač ter kandidatkama za ravnateljico osnovne šole Toneta Okrogarja Blanki Nerad in Melaniji Majdič Zupančič. Zadnjo besedo bodo imeli člani sveta osnovne šole, pri VDC pa Ministrstvo za solidarno prihodnost.
Za predstavnico občine v svetu zavoda Doma starejših občanov Polde Eberl – Jamski so izbrali Andrejo Rostohar, za članico skupščine Stanovanjskega podjetja Zagorje pa Ksenijo Jerman.
Sorodni članki:
Brez filtra: Zagorske občinske seje vse bolj podobne cirkusu
The post Kdor bo “nagajal”, ga bodo lahko razlastili appeared first on ZON.