ARTICLE AD
Vatikan, 8. maj 2025 – Katoliška cerkev je vstopila v novo obdobje z izvolitvijo Roberta Francisa Prevosta za 267. papeža. Novi poglavar Cerkve si je izbral ime Leon XIV in s tem postal prvi papež iz Združenih držav Amerike, kar pomeni pomemben korak v smeri globalizacije in decentralizacije rimske kurije.
Njegova življenjska pot – od Chicaga do Latinske Amerike in naprej do središča Vatikana – predstavlja zgodbo vere, predanosti in premišljenega cerkvenega vodenja. V nadaljevanju predstavljamo pregled njegovega življenja, pastoralnega dela, teološkega profila in pomena njegove izvolitve za prihodnost Katoliške cerkve.
Otroštvo in redovna pot
Robert Francis Prevost se je rodil 14. septembra 1955 v Chicagu, Illinois. Odraščal je v večkulturnem okolju; njegova mati Mildred Martínez je bila španskega rodu, oče Louis Marius Prevost pa je imel francoske in italijanske korenine. Že v mladosti je bil dejaven v župniji in pokazal zanimanje za duhovni poklic.
Leta 1977 je vstopil v red svetega Avguština (O.S.A.), ki slovi po svoji intelektualni tradiciji in pastoralni širini. Po večnih zaobljubah leta 1981 je študiral teologijo v Chicagu in nato opravil doktorat iz kanonskega prava na Papeški univerzi svetega Tomaža Akvinskega v Rimu (1987).
Misijonsko delo v Peruju
Leta 1985 se je Prevost odzval misijonskemu klicu in odšel v Peru, kjer je služil v prelaturi Chulucanas kot kancler in pozneje kot sodni vikar. Med letoma 1988 in 1998 je bil vodja avguštinskega semenišča v Trujillu, kjer je poleg vzgoje duhovnikov predaval kanonsko pravo in opravljal naloge sodnega vikarja.
Njegovo delo ni bilo zgolj teoretično ali akademsko – zavezal se je delu z lokalnim prebivalstvom, podpiral izobraževalne projekte in deloval proti socialni neenakosti. Leta 2015 je celo pridobil perujsko državljanstvo, kar kaže na globoko povezanost z državo in ljudmi, s katerimi je delil več desetletij duhovniškega dela.
Vrhunske funkcije v Cerkvi
Prevost se ni uveljavil le na lokalni ravni, ampak tudi znotraj strukture svetovne Cerkve. Med letoma 2001 in 2013 je služil kot generalni prior reda svetega Avguština, kjer je vodil redovno skupnost po vsem svetu.
Leta 2014 ga je papež Frančišek imenoval za apostolskega administratorja škofije Chiclayo, leta 2015 pa je postal njen redni škof. Njegovo delo v Peruju je znano po močni pastoralni občutljivosti, prizadevanju za dialog in zavzemanju za uboge.
Vrhunec njegovega cerkvenega služenja se je zgodil leta 2023, ko je bil imenovan za:
- Prefekta Dikasterija za škofe (organ, ki svetuje papežu pri imenovanju škofov),
- Predsednika Papeške komisije za Latinsko Ameriko,
- in hkrati za kardinala.

Izvolitev za papeža in izbira imena Leon XIV
Po smrti papeža Frančiška aprila 2025 je bil Prevost eden izmed osrednjih kandidatov v konklavu. Zaradi njegovega ravnotežja med teološko globino, pastoralno izkušnjo in kurijsko učinkovitostjo je 8. maja 2025 postal 267. papež Katoliške cerkve.
Njegova odločitev, da si nadene ime Leon XIV, nosi težko simboliko. Ime Leon močno odmeva v cerkveni zgodovini, zlasti v spominu na Leona XIII, papeža socialnega nauka, ki je leta 1891 izdal znamenito encikliko Rerum Novarum. Z izbiro tega imena je Prevost nakazal usmerjenost v družbeno pravičnost, človekovo dostojanstvo in duhovno prenovo.
Sinodalnost, reforme in nova usmeritev Cerkve
Prevost že od začetka svojega pontifikata poudarja pomen sinodalnosti – poti, ki jo je utrl papež Frančišek. Cerkev po njegovem ni zgolj hierarhična struktura, temveč skupnost poslušanja, sodelovanja in služenja. V njegovih besedah je moč zaznati vizijo Cerkve, ki hodi skupaj – z laiki, ženskami, mladimi in tistimi na robu družbe.
Obenem se pričakuje, da bo nadaljeval reforme rimske kurije, izboljšal transparentnost pri imenovanju škofov, okrepil vlogo lokalnih cerkva in spodbujal ekumenski dialog z drugimi krščanskimi in nekrščanskimi skupnostmi.
Osebni slog in odziv vernikov
Robert Prevost je znan kot preprost, umirjen in zbran duhovnik, ki raje posluša kot govori. Med sodelavci uživa velik ugled zaradi svoje discipline, pozornosti do detajlov in izjemne človeške topline. Njegovi govori niso bombastični, temveč premišljeni, pogosto obogateni s tišino in molitvijo.
V prvih dneh po izvolitvi je papež Leon XIV pokazal jasne znake, da bo vodil Cerkev s ponižnostjo, odgovornostjo in globoko vero. Njegova prva maša v Sikstinski kapeli in tiha molitev ob grobu svetega Petra sta bila zgovorna dejanja – ne teatralna, ampak simbolna.
Zakaj je Leon XIV ključnega pomena za globalno Cerkev?
Njegova izvolitev ima večplastni pomen:
- Geografski premik: Prvi papež iz ZDA in močno povezan z Latinsko Ameriko.
- Kulturna odprtost: Sposoben delovati v več jezikih in kulturah.
- Duhovna globina: Povezanost s teološko tradicijo Avguštincev.
- Pastoralna bližina: Duhovnik, ki pozna življenje med ljudmi.
- Vodenje s tišino: Voditelj, ki razume moč preprostosti.

Z Robertom Francisom Prevostom kot Leon XIV je Katoliška cerkev dobila duhovnega očeta z resnično globalno izkušnjo, človeka, ki združuje teološko razgledanost, pastoralno empatijo in vodstveno odgovornost. Njegovo papeštvo bo verjetno zaznamovalo obdobje poslušanja, vključevanja in premišljenega reformizma – ne z namenom rušenja tradicije, temveč njenega poglabljanja in oživljanja.
Za Cerkev, ki išče ravnotežje med dediščino in prihodnostjo, je Leon XIV lahko ravno pravi voditelj za ta trenutek zgodovine.

The post Kdo je Robert Francis Prevost? Prvi ameriški papež in njegov zgodovinski korak kot Leon XIV first appeared on NaDlani.si.