ARTICLE AD
Karamela praznuje svoj dan. Sladko in slano, mehko in trdo – to so nasprotja, ki se v karameli združijo v pravo poezijo.
5. april je dan za karamelo. Mednarodni dan karamele je prav poseben dogodek. Posvečen je pregrešno sladki, gnetljivi in okusni masi, ki je narejena po posebnih recepturah. Recepti so varljivo enostavni. samo ena sekunda je dovolj, da se karamela spremeni n neužitno grenko črno gmoto.
V igri je čista alkimija pregrešnih okusov
Preden pa se podamo v recepte za pripravo karamelnih grehov, poglejmo zgodovino:
Zgodovina svetovnega dneva karamele
Mnogi so prepričani, da zgodovina karamele sega v leto 1000 našega štetja. Takrat se je ta sladka pregreha imenovala “kurat al milih”, kar pomeni “sladka okrogla sol”.
Prvotna tekstura karamele naj bi bila hrustljava in narejena s kristalizacijo sladkorja v vreli vodi. Podobna je bila naši današnji hrustljavi karameli. Lahko rečemo, nič posebnega.
V 17 stoletju so v ZDA izdelovali trde bonbone v modelčkih. Kasneje pa so se je karamela oblikovala v prave bonbone. Bonboni niso bili narejeni zgolj iz sladkorja, Dodano je bilo še mleko ali smetana kar je bonbone naredilo mehkejše in bolj lepljjive. Nastala je žvečilna poslastice ki se je stopila v ustih. Podjetje Lancaster Caramel Company, katerega lastnik je bil nihče drug kot znani slaščičar Milton Snavely Hershey Podjetje se je leta 1886 preoblikovalo v Hershay Companij in še danes velja kot eno najbolj znanih na področju čokolade in sladkarij.
Leto 1960 je bilo prelomno leto za proizvodnjo karamele, Tega leta je bil izumljen stroj za izdelavo karamelnih jabolk. Jabolka oblita s karamelo najdemo še danes na policah slaščičarn.
Beseda karamela ima izvor v latinskem izrazu: “Calamellus”. Povezan je s sladkornim trsom ki je osnova za sladkor.

Recept je preprost – a samo na videz
Postopek priprave karamele je morda na videz zelo preprost. A to ne drži. Sladkor se mora stopiti pod točno določeno temperaturo. Ta je jasno določena 160 stopinj Celzija in nič več. Na tej temperaturi se sladkor raztopi in dobi pravo zlato rumeno barvo in prepoznaven ikonični okus. Višja temperatura bo sladkor zelo hitro spremenila v oglje. Okus pa je znan prav vsem ki smo malo manj zaljubljeni v kuharijo.
Seveda vse zanima recept. tu sta dva pristopa:
- V karameliziran sladkor dodatek smetano, maslo in vaniljo. To bo dalo okus, ki ga vsi verjetno najbolj poznamo in obožujemo.
- Lahko pa kuhate vse sestavine skupaj z mlekom. kuhate toliko časa da se masa zgosti, mleko karamelizira in karamela je tu
Torej – recept je preprost, a ni enostaven.
Karamela se odlično ujame z skoraj vsem. Ideja so lahko tradicionalni Browniji. Stopljena karamela bo z veseljem sprejela orehove drobtinice kot posip.
Kolač z jabolki, bučo in karamelo . Tisti, ki radi prisegajo na nekaj bolj lahkotnega, bodo zagotovo navdušeni nad kolači z jabolki in bučami, ki so preliti s karamelno glazuro. Prav gotovo bo to priklicalo spomin na prijetne pisane jesenske dni.

Karamela je dober preliv
V preteklosti se je karamela pojavi kot preliv na jabolkih. Dobro se ujame tudi z hruškami ali breskvami. Še bolj čarobno slastno pa je, ko se karamela prelije preko banane in sladoleda – Banana Split.
Poznate Toffifee karamele? Verjetno prav vsi. Karamela v obliki želvinega oklepa z lešnikom ali orehom v notranjosti in prelita s slastno čokolado.
Pokovka in karamela
Tu je še eden slavljenec, 5. aprila. ta dan je mednarodni dan karamele. Ko se karamele in ve kreacije iz nje vsaj malo ohladijo, pa že nastopi mednarodni dan karamelnih pokovk. To je 6.april.
Pokovka in karamela – priljubljeno že stoletja
Pokovka je sama po sebi odličen prigrizek. le kako bi minila nogometna tekma ali film brez pokovke. Tradicionalno je pokovka narejena iz koruze in dodatki masla in soli. Zelo malo kalorični prigrizek. Velika skleda pokovke verjetno ne bo velik greh.
6. april pa je posvečen prav posebni pokovki. Bolj vabljiva in bolj pregrešna. To je karamelna pokovka, ki je znana skoraj toliko časa kot maslena karamela.
Naj bo ta dan posvečen karamelni pokovki. Kako jo narediti?
Recept za pokovko oblito s karamelo
Karamelo raztopite v parni kopeli. Ko postane tekoča, vanjo stresite pokovko in lonec stresajte toliko časa, da se karamela lepo razporedi med pečeno poskočno koruzo.
Karamelna pokovka je narejena in pripravljena.
Karamela je po originalnih receptih pripravljena s mlekom, smetano in maslom. Žal pa to ni najbolj primerna za osebe z alergijami na mleko (laktozna intoleranca) in vegane.
Zato je tukaj recept za vegansko karamelno pokovko

Veganska karamelna pokovka
Navadna karamela je polna masla, zato je ne najdemo na policah za vegane in tiste, ki so preobčutljivi na mleko in mlečne izdelke. Ta recept za vegansko pokovko bo ravno pravšnji zanje.
Priprava je preprosta. Pokovko naredite na olivnem olju dodate 4 žlice margarine (brez laktoze ali mleka).V posodo stresite skodelico pokovke in dodajte čajno žličko soli.
Sledi priprava karamele
Sestavine:
- Skodelica temnega sladkorja (rjavi sladkor)
- Pol skodelice koruznega sirupa (melasin sirup)
- 3 žlice vode,
- 3 žlice sojine margarine (ali margarine brez mleka)
- Čajna žlička vaniljevega ekstrakta
- Pol žličke sode bikarbone
Pripravite si pekač običajne velikosti, vanj vstavite papir za peko,
Kako pripravite karamelo:
Na srednji temperaturi razsipate sladkor, sirup in vodo. Dobro mešajte dokler se sladkor ne raztopi, Ko se raztopi, prenehajte z mešanjem in počakajte da dobi zlato rumeno barvo. Tako pripravljeno karamelno maso lahko sedaj prelijete preko pripravljene pokovke. Nato vse skupaj stresite v pekač in pustite da se popolnoma ohladi (8 ur ali čez noč).
Karamelo dvignite iz pekača in jo položite na desko za rezanje. Iz te mase lahko pripravite 56 kvadratov (7×8). kocke lahko zavijete tudi v papir za bonbone ali položite v papirnate modelčke za mafine.
Ta poslastica ima sicer rok trajanja približno 14 dni. A postavi se vprašanje: Ali bo res kdaj prestopila rok trajanja? Verjetno nikoli.
Pa dober tek ob praznovanju karamele.
Vir:
daysoftheyear.com
www.thespruceeats.com
Pripravila AK
The post Karamela – sladka alkimija nepozabnih okusov first appeared on NaDlani.si.